پروبیوتیک‌ها واقعا تا چه اندازه مفیدند؟

پروبیوتیک‌ها که به عنوان “باکتری‌های دوستانه” نیز شناخته می‌شوند، میکرو ارگانیسم‌های زنده‌ و در واقع میکروب‌های مفیدی هستند که به طور طبیعی در بدن انسان‌ها زندگی می‌کنند.

این باکتری‌ها را می‌توان در برخی غذاها و مکمل‌ها یافت. در حالی که ماست و دیگر محصولات پروبیوتیکی هزاران سال است که در بین ما وجود دارد، اما به تازگی در بازار‌ها و سوپر مارکت‌ها انواع مکمل‌های پروبیوتیک و محصولات تجاری پروبیوتیک در حال رشد است.

بیشتر این محصولات همچنین حاوی پری‌بیوتیک‌ هستند، پری‌بیوتیک‌ها در حقیقت عناصری هستند که رشد یا فعالیت میکروب‌های مفید را ترویج می‌بخشند. محصولاتی که هم حاوی پروبیوتیک‌ها و هم پری‌بیوتیک‌ها باشند به اصطلاح به آنها “سینبیوتیک” گفته می‌شود.

طرفداران محصولات پروبیوتیک و پری‌بیوتیک اغلب ادعا می‌کنند که این محصولات می‌توانند به جلوگیری یا تسکین انواع مشکلات گسترده سلامتی کمک کنند، از سندورم روده تحریک پذیر گرفته تا عفونت‌های مخمری و …

اما واقعا تا چه اندازه این باکتری‌ها را می‌شناسیم؟

تحقیقات جدید بر روی میزان سلامت پروبیوتیک‌ها

بیشتر تحقیقات مقدار کم یا هیچ اطلاعاتی درباره ایمن بودن این نوع محصولات گزارش نداده‌اند.

نویسندگان این بررسی یافته‌های منتشر شده ۳۸۴ آزمایش بر روی پروبیوتیک‌ها، پری‌بیوتیک‌ها و سین‌بیوتیک‌ها را ارزیابی کردند.

آنها متوجه شدند که بیشتر تحقیقات و یافته‌ها توسط تولید کنندگان محصولات پروبیوتیک‌ انجام شده است، بنابراین اعتبار این تحقیقات ممکن است زیر سوال  برود زیرا تولید کنندگان این محصولات علاقه‌مند به پیدا کردن یافته‌هایی هستند که نشان دهد محصولاتشان امن و موثر است.

پروبیوتیک‌ها دارای منافع و مضراتی هستند!

ممکن است مصرف دوز خاصی از پروبیوتیک‌ها برای برخی افراد موثر باشد.

شرایط مختلفی وجود دارد که در آن نشان می‌دهد پروبیوتیک‌ها می‌توانند سودمند باشند. این منافع شامل پیشگیری از آلرژی در کودکان و جلوگیری از اسهال‌های مرتبط با آنتیبیوتیک‌ها است.

اگرچه هنوز مشخص نشده است که پروبیوتیک‌ها می‌توانند سلامت عمومی را بهبود بخشند یا بسیاری از شرایط و مشکلات را تسکین دهند، اما بیشتر مردم می‌توانند با خیال راحت آن را مصرف کنند.

با اینحال گزارشاتی از عفونت‌های ناشی از ارگانیسم‌ها در محصولات پروبیوتیک وجود دارد. و در برخی موارد این عفونت‌ها بسیار جدی بوده است.

معمولا یک شرایط پزشکی برای توضیح این عفونت‌ها، مانند یک اختلال در سیستم ایمنی بدن یا پوشش روده‌ وجود دارد.

اگر دچارضعف سیستم ایمنی یا شرایطی هستید که یکپارچگی روده شما را مختل می‌کند، شاید بهتر باشد محصولات پروبیوتیک‌ دار مصرف نکنید.

همچنین اگر “کاتتر وریدی (لوله‌ پزشکی برای انتقال مایعات (خون، ادرار و …) از داخل بدن انسان به بیرون یا بالعکس) داشته‌اید که می‌تواند مسیری را برای ارگانیسم‌های محصولات پروبیتیک برای وارد شدن به جریان خون فراهم کند و باعث عفونت شود، بهتر است این نوع محصولات را مصرف نکنید.

اگر از محصولات پروبیوتیکی استفاده می‌کنید، بهتر است نوع و دوز پروبیوتیک‌هایی را مصرف کنید که مشخص شده است برای درمان  شرایط و علائم خاص موثر باشند.

هنگامی که قصد انتخاب پروبیوتیک‌ها را دارید، مطمئن شوید نوعی را استفاده می‌کنید که مشخص شده است در یک کارآزمایی بالینی موثر است و می‌تواند در درمان وضعیت‌های خاص یا علائمی که می خواهید بهبود پیدا کنند، موثر باشد.

منبع: فوت و فن
Thanks! You've already liked this
No comments