شقاق مقعد یا فیشر در زنان باردار

فیشر یا شقاق مقعد بیماری مزمنی است که معمولاً در افراد جوان‌تر دیده می‌شود؛ بخصوص زنانی که باردار هستند یا دوران بعد از بارداری را تجربه می‌کنند. این بیماری به صورت یک زخم کهنه و خوب نشدنی است که معمولاً لبه‌های برجسته و کف سفیدی دارد که حالت زخم آن به صورت تکمه پوستی نمایان گر می‌شود.

شقاق با سوزش و درد شدید در حین دفع و یا یکی دو ساعت بعد از دفع بروز می‌کند و حتی ممکن است در حین دفع چند قطره خون روشن نیز خارج شود که این هم حکایت از بیماری شقاق است. از سوی دیگر ممکن است بیمار در حین دفع هیچ مشکلی نداشته باشد، اما بعد از آن تا چند ساعت در ناحیه مقعد دچار درد و سوزش باشد.

همچنین احتمال بروز هموروئید نیز در دوران بارداری افزایش می یابد که در زیر به اختصار توضیح داده خواهد شد. شقاق در قسمت خلفی شایع تر از بخش قدامی می باشد زیرا خونرسانی این بخش ضعیف تر است.

ترشح هورمون پروژسترون و یبوست در زنان باردار

یبوست در زنان باردار بسیار شایع است. به این دلیل که دوران بارداری مصادف است با زمانی که هورمون‌های مختلفی از جمله پروژسترون در زنان باردار ترشح می‌شود و این خود زمینه‌ساز یبوست مزاج است. از سوی دیگر ممکن است به دلیل فشار سر بچه به سایر نواحی معده و روده که سبب تنگ شدن جای معده می‌شود، زنان باردار مبتلا به یبوست شوند.

تغذیه نامناسب، یکی دیگر از دلایل ابتلا به یبوست در دوران بارداری است. به این نحو که ممکن است زن باردار بیش از میزانی که بدنش کالری نیاز دارد مواد غذایی مصرف کند و از طرفی به دلیل بارداری، فعالیت‌های کم تری را انجام دهد و همین امر نیز عاملی است برای ابتلا به یبوست.

علاوه بر این در دوران پس از بارداری و شیردهی هم عموماً به دلیل توجه بیش تر مادران بیش تر به نوزاد، آب بدن مادر کم شده و به واسطه شیردهی و عدم نوشیدن مایعات کافی، مادران دچار یبوست و در پی آن مبتلا به بیماری‌های مقعدی می‌شوند.

هموروئید و شقاق در بارداری

هموروئید در دوران بارداری شایع تر است هموروئید و فیشر در بارداری بخصوص سه ماهه سوم شایع است. بعضی از خانم ها هموروئید و یا شقاق را برای اولین بار در بارداری تجربه می کنند. اگر شخصی قبل از بارداری مبتلا به یکی از بیماری های نشیمنگاه باشد در حین بارداری مجددا عود می کند.

گاهی ممکن است هموروئید و فیشر در مرحله دوم زایمان به علت زور زدن بروز کرده که این شکایت شایع بعد از زایمان است. در بیش تر موارد هموروئید هایی که در طی بارداری ایجاد شده اند بعد از زایمان بهبود می یابند خصوصا اگر از یبوست اجتناب شود.

اگر که شقاق مزمن در نواحی غیر از خط وسط دیده شود می تواند نشانه بیماری های دیگری همچون کرون، ایدز، سیفلیس، سل و یا لوسمی باشد.

خونریزی مقعد در بارداری

ترک خوردگی های پوست مقعد باعث خونریزی از مقعد می شود. این ترک خوردگی های دردناک در پوست مقعد به دلیل دفع دشوار مدفوع و یبوست می باشد و در دوران بارداری طبیعی است. خونریزی مقعد در بارداری سبب پایین آمدن هموگلوبین خون و در نتیجه کم خونی می شود.

یبوست در بارداری

یبوست در بارداری شایع هست و با عوارضی نظیر هموروئید و بی اشتهایی و افسردگی همراه است.
فعالیت فیزیکی و تحرک باعث کاهش یبوست می شود.
استرس نیز باعث تشدید و افزایش یبوست می شود.

برای درمان یبوست این نکات را رعایت کنید:

 • بعد از بیدار شدن از خواب یک لیوان آب ولرم بنوشید.
 • روزانه هشت لیوان آب بنوشید.
 • هر روز سالاد میل کنید.
 • از مصرف آجیل چیپس و پفک اجتناب کنید.
 • غذاهای فست فود کالباس و سوسیس بشدت یبوست آور هستند از آن ها بپرهیزید.
 • هر روز میوه بخورید یا دو لیوان آب میوه بنوشید.
 • تحرک داشته باشید. ساعت های طولانی را صرف تماشای تلویزیون یا بازی های کامپیوتری نکنید.
 • هر روز نیم ساعت پیاده روی کنید.
 • ده عدد آلو و ده عدد انجیر خشک را دو ساعت در آب خیسانده و میل کنید.
 • روزی سه قاشق روغن زیتون بخورید.

اگر با رعایت موارد بالا باز هم یبوست داشتین با تجویز پزشک داروی ملین استفاده کنید.

هرگز نگذارید یبوست بیش از سه روز طول بکشد و گرنه دچار هموروئید (بواسیر) یا سایر بیماری های مقعدی همچون شقاق می شوید.
برای پیشگیری از ابتلا به هموروئید از توالت فرنگی استفاده کنید. مدت طولانی سر توالت ننشینید و زیاد زور نزنید.

چرا هموروئید و فیشر در بارداری شایع‌تر است؟

۱ . رشد رحم در طی دوران بارداری سبب فشار روی ورید های لگن و اندام تحتانی شده و برگشت خون از نیمه تحتانی بدن کند تر می شود که این سبب ورم و متسع شدن عروق می  گردد.
۲ . یبوست
۳ . افزایش هورمون پروژسترون در طی بارداری سبب شل شدن و ورم کردن دیواره عروق وریدی می شود. پروژسترون نیز سبب آهسته شدن حرکت دستگاه گوارش می شود.

چطور از هموروئید و فیشر در طی دوران بارداری اجتناب کنیم؟

خانم ها در طی دوران بارداری مستعد هموروئید هستند ولی این غیرقابل اجتناب نیست.

در اینجا توصیه هایی برای پیش گیری از هموروئید برای شما ذکر می کنم:

 • اولین و مهم ترین راه اجتناب از یبوست است (از طریق داشتن رژیم پرفیبر؛ آب حداقل ۱۰-۸ لیوان در روز؛ ورزش منظم حتی حداقل در حد یک پیاده روی کوتاه)
 • وقتی احساس دفع دارید آن را به تاخیر نیندازید
 • روزانه حرکات ورزشی کگل را انجام دهید. این ورزش باعث افزایش جریان خون منطقه لگن و مقعد و کاهش فشار هموروئید می شود. این ورزش هم چنین باعث افزایش تون عضلات اطراف واژن و مجرای ادرار و در نتیجه بهبود بدن بعد از زایمان می شود. در این ورزش باید عضلات ناحیه کف لگن به سمت بالا جمع شود طوری که مثلا شما می خواهید از دفع ادرار یا گاز جلوگیری کنید. روزانه باید چندین بار این ورزش را تکرار کنید. در طی این ورزش نباید عضلات شکم یا قفسه سینه منقبض شود؛ برای این می توانید دست روی ناف خود بگذارید در طی این ورزش نباید ناف حرکت کند یا جابجا شود.
 • از ایستادن و نشستن طولانی اجتناب کنید. اگر شغلتان نشسته است هر ساعت چند دقیقه ایستاده و حرکت کنید. در منزل هنگام استراحت؛ مطالعه و نگاه کردن تلویزیون به پهلوی چپ دراز بکشید تا فشار از روی عروق لگنی برداشته شود.

آیا استفاده از بوتاکس برای درمان شقاق در دوران بارداری مناسب است؟

طبق بررسی ها و آزمایشات انجام شده استفاده از سم بوتولینوم یا بوتاکس در دوران بارداری، به خاطر اثرات جبران ناپذیر بوتاکس هم چون ایجاد ناهجاری های مختلف بر روی جنین توصیه نمی شود و مناسب نیست.

برای بهبودی هموروئید در بارداری چه کنیم؟

کارهای ساده برای بهبود هموروئید عبارتند از:

 • یک پک یخ با یک پوشش نرم روی محل گرفتار گذاشته و روزی چند بار این کار را تکرار کنید.
 • روزی چند بار در لگن آب گرم برای بهبود درد بنشینید.
 • برای دستمال توالت از دستمال بدون عطر ؛ سفید رنگ و نرم استفاده کنید
 • استفاده از دستمال مرطوب بهتر است.

در صورت تشدید بیماری حتما با پزشک خود برای مصرف داروهای موضعی مشورت کنید زیرا بیش تر این دارو ها را بیش تر از یک هفته نمی توان استفاده کرد.

تاثیر تمرینات کگل

انجام تمرینات کگل باعث جلوگیری از ابتلا به همورویید و پیشگیری از افتادگی رحم و مثانه، کاهش تکرر ادرار و دفع ناگهانی آن، از پیشگیری از کاهش لذت جنسی و تأثیر زیاد در ترمیم سریع محل اپیزیوتومی بعد از زایمان. اگر در دوران بارداری این تمرینات انجام شود در اواخر بارداری مادر احساس فشار و درد در لگن خود نخواهد داشت.

شقاق مقعد و آبسه مقعدی

آبسه مقعدی یکی دیگر از بیماری‌های این ناحیه است. این بیماری همراه با تورم و قرمزی و درد در ناحیه مقعد و همراه با تب و لرز است. گاهی آبسه سر باز می‌کند و بیمار چرک و خون را می‌تواند مشاهده کند.

معمولاً آبسه در ۵۰ درصد موارد به سمت پیستول پبشروی کرده و ممکن است بیمار در طولانی‌ مدت شاهد خروج چرک و خون باشد. این بیماری نیازمند عمل جراحی است. روش استاندارد درمان آبسه مقعدی جراحی است که بهترین نوع جراحی آبسه مقعدی با لیزر است.

آبسه ایسکوئیدورکتال چیست؟ Ischiorectal abscess

آبسه آنورکتال (همچنین به عنوان یک آبسه مقعد، رکتوم یا آبسه پروینال، پروانه ای شناخته شده است) آبسه مجاور آنزیم است. این بیماری از یک عفونت در یکی از سینوس های مقعد ناشی می شود که منجر به التهاب و تشکیل آبسه می شود.

مقایسه اثر توکسین بوتولینوم و اسفنکترتومی در درمان شقاق مزمن مقعد

در موارد شقاق مزمن، جراحی به روش اسفنکترتومی داخلی طرفی توصیه می شود. این مطالعه به منظور مقایسه اثر توکسین بوتولینوم و اسفنکترتومی در درمان شقاق مزمن مقعد انجام شد. این مطالعه آینده نگر در سال ۱۳۸۰ بر روی ۴۰ خانم مبتلا به شقاق مزمن خلفی مقعد که به درمانگاه شهید رجایی و یا مطب مراجعه کرده بودند انجام شد.

بیماران با آگاهی کامل روش درمان را انتخاب نمودند و به دو گروه ۲۰ نفری تقسیم شدند. گروه اول با تزریق ۲۵ واحد توکسین بوتولینوم درمان شدند و گروه دوم تحت عمل جراحی اسفنکترتومی قرار گرفتند. بیماران بعد از درمان به مدت دو ماه پی گیری شدند. تجزیه و تحلیل داده ها با استفاده از آزمون آماری فیشر بود.

در گروه درمان شده با بوتولینوم ۱۳ بیمار بهبودی داشتند و عارضه ای نیز دیده نشد. در گروه جراحی شده ۱۹ بیمار بهبود یافتند، دو بیمار دچار اکیموز پرینه و یک بیمار نیز دچار عدم کنترل دفع گاز شد. با توجه به کم هزینه بودن، عدم نیاز به بستری و نداشتن عارضه، توکسین بوتولینوم را می توان به عنوان یک روش جایگزین در درمان شقاق مزمن مقعد مورد استفاده قرار داد

احساس درد و سوزش و خارش مقعد

سوزش و خارش مقعد می تواند علل مختلفی داشته باشد که در مراحل اولیه ممکن است به دلیل یبوست پوشیدن لباس های تنگ یا پلاستیکی، موی زیر پوستی، بیماری های گوارشی و کرمک و یا انواع قارچ باشد که نسبت به درمان در همان مراحل اولیه اقدام کنید در غیر این صورت و توجه نکردن به این علایم بیماری و علایم پیشرفت کرده و بیماری به انواع پیشرفته تر تبدیل خواهد شد.

انواع آبسه مقعدی

آبسه مقعدی ممکن است سطحی باشد و به صورت ورم همراه با درد شدید در لبه مقعد بروز کند. محل آبسه گرم تر از سایر نقاط است و ممکن است با قرمزی و التهاب بافت های اطراف نیز همراه باشد. انواع سطحی آبسه های مقعدی، شایع ترین نوع آبسه های مقعدی هستند و در این مبحث فقط به توضیح این نوع پرداخته می شود.

گاهی ممکن است چرک آبسه به قسمت های عمیق تر نفوذ کند و انواع عمقی آبسه های مقعدی را ایجاد کند. آبسه مقعدی به تدریج متورم تر و دردناک تر می شود، به طوری که راه رفتن و نشستن برای بیمار مشکل می شود. گاهی نیز به طور خود به خود دهانه آبسه باز می شود و خون و چرک آن تخلیه می شوند و به دنبال تخلیه چرک از شدت درد کاسته می شود.

روش درمان آبسه مقعدی

در مواردی که آبسه به طور خود به خود تخلیه نمی شود، تنها روش قطعی درمان، برش دادن آبسه و تخلیه آن است. به دنبال خروج چرک که با بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی و توسط جراح انجام می شود، از شدت درد کاسته می شود. پس از عمل جراحی، بیمار معمولا عصر همان روز یا روز بعد از بیمارستان مرخص می شود.

پس از تخلیه چرک لازم است که بیمار سه تا چهار مرتبه و هر بار به مدت بیست دقیقه در لگن آب گرم حاوی چند قطره بتادین بنشیند تا محل چرک ضد عفونی شود و پس از خشک کردن موضع، آن را پانسمان کند.

این کار تا رفع کامل التهاب که حدود دو هفته است ادامه می یابد. اگر التهاب شدید باشد، بر اساس نظر پزشک جراح، چرک خشک کن تزریقی یا خوراکی نیز برای بیمار شروع می شود. در صورت وجود درد ناشی از برش، می توان از داروی مسکن استفاده کرد. معمولا التهاب پس از حدود یک هفته فروکش خواهد کرد.

هزینه و قیمت درمان شقاق در بارداری

برای دریافت دارو و ویزیت اولیه بیمار یک بار هزینه ویزیت متخصص جراحی را پرداخت می کند و در صورتی که نیاز به جراحی با لیزر و یا لیزر درمانی شقاق داشته باشد از یک میلیون تومان به بالا هزینه درمان با لیزر می شود.

Thanks! You've already liked this
No comments