خنداندن کودک و تاثیر آن بر افزایش خلاقیت

یک روانشناس بر خنداندن روزانه حداقل ۱۰ دقیقه کودک برای پرورش خلاقیت تاکید کرد.
ریشه شکل گیری خلاقیت، در تربیت فرزند است و تربیت فرزند سخت ترین کار است.

کودکان اگر عزت نفس داشته باشند خلاقیت دارند و یکی از راه های افزایش عزت نفس وقت گذاشتن برای کودک است. به عنوان مثال برای پرورش گلهای یک باغچه باید به آن رسیدگی کرد و وقت گذاشت.

وی افزود: بازی با کودک، کتاب خواندن برای او و نوازش آن از روشهای پرورش عزت نفس و خلاقیت کودک است. اولیاء باید یاد بگیرند که به حرفهای کودک گوش دهند البته باید توجه کنند که ادای گوش دادن را درنیاورند بلکه با احترام قائل شدن به او تمام حرفهای او را به دقت گوش کنند و حتی اگر نیاز باشد کار خود را تعطیل نمایند.

این روانشناس افزود: کودک تا ۷ سالگی محتاج به کمک است و نمیتواند کارهای ریز را به خوبی انجام دهد، پس اگر در این دوران کودک نتوانست کارهایش را به خوبی انجام دهد و به‌عنوان مثال غذای خود را زمین ریخت او را زیر سوال نبرید زیرا این عمل تلقینی برای کودک است که نمیتواند کارهای خود را انجام دهد.

وی خاطرنشان کرد: اولیاء به دنبال موقعیتهای تشویقی برای کودکان خود باشند به عنوان مثال اگر کودک پازل ساده ای را توانست درست کند یک جایزه ساده به او بدهند و کودک خود را با کسی مقایسه نکنند. این موضوع نه تنها برای کودکان بلکه برای تمام افراد صادق است، زیرا هر کس منحصر به فرد است و استعداد آنها نباید با کسی مقایسه شود.

مقدم اظهار کرد: والدین برای کودکان خود لحظات خاطره انگیز درست کنند و روابط احساسی و عاطفی با آن داشته باشند. نوازش کودک توسط مادر به دوران کودکی محدود نمیشود و گاهی نیاز است مادران نوجوانان خود را نوازش نمایند.

وی تصریح کرد: در بسیاری از کلینیک‌های روانشناسی تختی برای نوازش در نظر گرفته شده است که مادر روی آن می‌خوابد و کودکی روی در روی مادر قرار میگیرد و کودک خود را نوازش میکند، زیرا نوازش در دوران کودکی یک عطش است و اولیاء باید به‌طور مرتب به دنبال موقعیتهای نوازش کودک خود باشند.

این روانشناس یادآور شد: اولیاء بایدها و نبایدها را در ارتباط با کودک خود به حداقل برسانند، زیرا امر و نهی خلاقیت را میکشد و در پی اندیشیدن تمهیداتی در یک محیط بسیار امن کودک را آزاد بگذارند تا کارهای خود را انجام دهد و نگران این نباشند که کودک لباس خود را کثیف کند و یا با دست خود غذا بخورد.

Thanks! You've already liked this
No comments