انواع خیانت در رابطه زناشویی

خیانت یکی از مشکلات رایج در بسیاری از روابط به شمار می آید. هنگامی که فرد پی می برد که شریک زندگیش به او خیانت می کند رنجیده خاطر شده و از نظر عاطفی صدمه می بیند. متاسفانه، انواع خیانت همواره به سادگی برقراری رابطه جنسی با فردی دیگر تعریف نمی شود.

خیانت انواع مختلفی دارد اما همگی آن ها از اثرات منفی مشابهی برخوردار هستند. در ادامه به بررسی انواع خیانت در روابط زناشویی میپردازیم و از دید روانشناسی آنها را مورد مطالعه و بررسی قرار میدهیم.

خیانت فیزیکی

به زبان ساده، خیانت فیزیکی به عمل برقراری رابطه جنسی با فردی غیر از شریک زندگی گفته می شود. خیانت فیزیکی یکی از شایع ترین انواع خیانت است.

اگر چه خیانت فیزیکی در هر دو مردان و زنان رایج است اما به روش های مختلفی بر آن ها اثر می گذارد.

مردان خیانت طرف مقابل را نوعی ضعف برای خود به شمار می آورند و احساس می کنند از نظر جنسی مطلوب همسر خود نیستند.

از طرف دیگر زنان در صورتی که پی ببرند در خیانت همسرشان عواطف دخیل نبوده است به احتمال زیاد این عمل را غفلت و بی ملاحظگی او می دانند.

خیانت عاطفی از انواع خیانت رایج

از انواع خیانت، خیانت عاطفی است که می تواند رابطه جنسی را شامل شود اما لزوما به معنای انجام آن نیست. خیانت عاطفی ممکن است با یک دوستی ساده شروع شود.

رفته رفته فردی که از نظر عاطفی خیانت می کند پی می برد که بیش از حد به طرف مقابل خود اعتماد داشته و با او احساس صمیمت می کند همچنین تمامی عقاید و خیال پردازی های خود را نیز با او در میان می گذارد.

خیانت عاطفی از برخی جهات بیش از خیانت فیزیکی به رابطه آسیب وارد می کند.

در خیانت فیزیکی فردی که خیانت می کند ممکن است هنوز هم از نظر عاطفی به همسر خود وابسته باشد و فقط جویای رسیدن به فانتزی های جنسی خود است اما در خیانت عاطفی فرد، دیگر آن گونه که باید به زندگی زناشویی خود اهمیت نمی دهد.

خیانت اینترنتی یا سایبری از امروزی‌ترین انواع خیانت

از آن جایی که امروزه همه افراد به اینترنت دسترسی دارند خیانت اینترنتی که به آن خیانت سایبری نیز می گویند به یکی از مشکلات بسیار رایج زوجین تبدیل شده است.

خیانت سایبری انواع مختلفی دارد و می تواند شامل سکس چت (ارسال پیام ها یا تصاویر شهوت انگیز)، قرار ملاقات گذاشتن از طریق اینترنت و عشق بازی کردن با سایر افراد در فضای مجازی باشد.

پی بردن به خیانت سایبری از سایر انواع خیانت دشوارتر است زیرا زوجین باید پسوردهای کامپیوتر یکدیگر را بدانند و مرتبا پیام های یکدیگر را چک کنند.

خیانت از طریق ارسال پیام

خیانت از طریق ارسال پیام متنی که Chexting نیز نام دارد معمولا به تقلید از برخی از افراد شناخته شده که از این طریق خیانت کرده اند صورت می گیرد.

طبق گزارش Fox News خیانت Chexting یکی از شیوه های جدید در انواع خیانت است زیرا اگرچه ممکن است دو نفر همدیگر را از نزدیک نبینند اما جنبه فیزیکی خیانت را به روش هایی جبران می کنند.

Chexting شامل ارسال تصاویر یا پیام های جنسی و ترتیب دادن قرار ملاقات می شود.حتی فرستادن پیام هایی که ممکن است بدون اشکال به نظر برسند مانند پرسیدن حال و احوال نیز در صورتی که نیت فرد از ارسال آن برقراری ارتباط با گیرنده باشد می توانند Chexting محسوب شوند.

تفاوت‌های جنسیتی

بسیاری از زنان ممکن است خود را درگیر انواع خیانت کنند. پزشک روانشناس Peggy Drexler در مقاله ای با عنوان “چهره جدید خیانت” می گوید:

افزایش خیانت زنان می تواند ناشی از جذابیت بیش از حد آن ها یا تمایل به تجربه کردن هیجان یک رابطه جدید عاطفی و جنسی باشد

همچنین زنان بیشتر مستعد برقراری رابطه عاطفی اینترنتی هستند که بعدها می تواند به رابطه جنسی نیز منجر شود. مشاور ازدواج M.Gary Neuman در مقاله ای با عنوان “حقایقی درباره دلیل انواع خیانت مردان” می گوید:

بر خلاف باور عموم مردان نیز برای برقراری روابط عاطفی خیانت می کنند

آن ها نیز تمایل دارند در عوض این که سریعا رابطه جنسی برقرار کنند ابتدا طرف مقابل خود را برای ماه ها بشناسند. صرف نظر از جنسیت، برقراری رابطه عاطفی نقش بسیار مهمی را در پیشگیری از خیانت زوجین ایفا می کند.

Thanks! You've already liked this
No comments