کم کاری تیروئید بانوان باردار باعث کاهش هوش جنین می‌شود

مجید رمضانی با بیان اینکه بیماری تیروئید به دو دسته کم کاری و پرکاری تیروئید تقسیم بندی می شود و به دلیل هورمونی و زمینه ایمنی در بانوان نسبت به آقایان شایع‌تر است، اظهار کرد: زمانی که غده های تیروئید قادر به ساختن هورمون کافی تیروئید نباشد کم کاری تیروئید به وجود می آید.

وی با بیان اینکه کم کاری تیروئید علائمی مانند خستگی، افزایش وزن، خشکی پوست، ریزش موی سر، یبوست، بی اشتهایی، اختلال در قاعدگی بانوان و کاهش میل جنسی آقایان دارد، ادامه داد: تشخیص بیماری تیروئید با استفاده از تست خون TSH انجام می شود که TSH مربوط به عملکرد غده تیروئید است که متابولیسم، سوخت و ساز، انرژی موجود در بدن، رشد مغز و عملکرد دستگاه عصبی را تنظیم می‌کند و از طریق غده هیپوفیز در خون منتشر می‌شود.

این فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم با بیان اینکه پرکاری تیروئید به این دلیل اتفاق می افتد که غده تیروئید به صورت خودکار هورمون تیروئید را به مقدار زیاد وارد بدن می کند، گفت: از نشانه های پرکاری تیروئید می توان به عصبانیت، کاهش وزن، لاغری، تعریق، بی خوابی و افزایش اشتهای افراد اشاره کرد.

رمضانی گفت: بیمارانی که به پرکاری تیروئید مبتلا هستند برای بهبود بیماری خود باید زیر نظر پزشک مربوطه دارو استفاده کنند و یا طبق تشخیص پزشک، ید رادیو اکتیو درمانی و یا عمل جراحی انجام دهند.

 وی با بیان اینکه شایع ترین بیماری تیروئید گره های تیروئید است و ممکن است افراد به صورت تصادفی متوجه شوند که قسمتی از غده تیروئید در ناحیه گردنشان برجسته شده و یا در آزمایش های سونوگرافی، سی‌تی‌اسکن از ناحیه گردن و یا معاینه پزشک نسبت به این بیماری مطلع شود، گفت: خوشبختانه ۹۰ الی ۹۵ درصد از گره های تیروئید خوش خیم هستند، اما پنج تا ۱۰ درصد این بیماران ممکن است به عمل جراحی نیاز داشته باشند.

این فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم بیماری تیروئید ادامه داد: جنین در دروان ۱۱ تا ۱۲ هفتگی قادر به ساخت تیروئید نیست و سوخت و ساز و متابولیسم جنین وابسته به بدن مادر است و اگر مادر دچار کم  کاری تیروئید باشد ممکن است در رشد، عقب افتادگی ذهنی و کاهش هوش جنین  اختلال ایجاد شود.

رمضانی خاطرنشان کرد: کم کاری تیروئید یک بیماری مادام العمر است و ۹۵ در صد از بیماران باید تا پایان عمر زیر نظر پزشک از دارو استفاده کنند، اما بیماران پرکاری تیروئید با درمان دارویی یا جراحی بهبود پیدا می کنند.

منبع: ایمنا
Thanks! You've already liked this
No comments