سرطان تخمدان: کاهش ریسک بوسیله مصرف قرص‌های جدید کنترل بارداری

یک مطالعه منتشر شده در مقیاس بزرگ، پیشنهاد می‌دهد که قرص‌های جدید کنترل بارداری می‌توانند به طور قابل توجهی ریسک ابتلا به سرطان تخمدان در خانم‌های جوان را کاهش دهند.

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، در ایالت متحده آمریکا، سرطان تخمدان بالاترین نرخ مرگ و میر در میان تمام سرطان‌های زنان را داراست .

به عنوان مثال، در سال ۲۰۱۴، بیش از ۲۱،۰۰۰ مورد جدید سرطان تخمدان گزارش شده است که حداقل ۱۴،۰۰۰ نفر از آنها به مرگ منجر شده است. تحقیقات پیشین نشان داده است که قرص‌های ضد بارداری خوراکی یعنی قرصهای کنترل تولد که حاوی هر دو استروژن و پروژسترون هستند ممکن است خطر ابتلا به سرطان تخمدان را در زنان سنین باروری کاهش دهد.

علاوه بر این، اثرات مفید این قرص‌ها سال‌ها پس از توقف مصرف ، باقی می‌ماند.

با این حال، این نتایج گذشته به داروهای ضد بارداری قدیمی که دارای مقادیر بالاتری از استروژن هستند و شامل فرم های قدیمی پروژسترون هستند، اعمال شده است. در مورد اثرات قرص‌های جدیدتر اطلاعات کمتری در دسترس است.

هدف تحقیقات جدید پر کردن این شکاف دانش با مطالعه اثرات قرص‌های کنترل تولد جدید بر خطر ابتلا به سرطان تخمدان است.

مطالعه ارتباط بین قرص‌های ضد بارداری و سرطان تخمدان

در این تحقیق اطلاعات مربوط به تقریبا ۱٫۹ میلیون زن دانمارکی را که بین ۱۵ تا ۴۹ ساله بودند مورد بررسی قرار دادند.

محققان چند پایگاه داده ملی دانمارک را مورد بررسی قرار دادند و اثرات هر دو داروهای ضد بارداری (قرص‌های ضد بارداری ترکیبی و قرص‌های پروژسترون) را مورد بررسی قرار دادند.

زنان به “کاربران هرگز” یعنی زنانی که هیچ روش پیشگیری از بارداری هورمونی برای آنها تجویز نشده بودند “کاربران فعلی یا اخیر” یعنی زنانی که قرص‌های ضد بارداری مصرف می‌کنند یا مصرف آنها را ۱ سال قبل متوقف کرده بودند و در نهایت، “کاربران سابق” یعنی زنانی که بیشتر از یک سال مصرف این قرص را متوقف کرده بودند، دسته بندی شدند.

تقریبا ۸۶ درصد از قرص‌های ضد بارداری خوراکی که زنان استفاده می‌کردند قرص های ترکیبی بودند.

محققان فاکتورهایی چون سن زنان و تعداد دفعاتی که باردار بودند را مورد توجه قرار دادند. آنها همچنین مدل رگرسیون به اصطلاح پواسون را برای تجزیه و تحلیل آماری خطر ابتلا به سرطان تخمدان در گروه‌های مختلف مورد استفاده قرار دادند.

قرص‌های ضد بارداری از ۲۱٪ سرطان تخمدان جلوگیری می‌کنند

محققان نتیجه گرفتند زنانی که هرگز از قرص‌های ضد بارداری هورمونی استفاده نکردند، بیشترین میزان ابتلا به سرطان تخمدان را داشتند.

به طور مشخص، محققان دریافتند که در هر سال از هر ۱۰۰ هزار نفری که اصلا قرص‌های ضدبارداری مصرف نکرده بودند ۷٫۵ مورد دچار سرطان تخمدان شده بودند اما در دیگر گروه‌ها که قرص‌های ضدبارداری مصرف می‌کردند از هر ۱۰۰ هزار نفر به طور میانگین ۳٫۲ نفر دچار این سرطان شده بودند.

نویسندگان توضیح می‌دهند که ” این به این معنی است که استفاده از قرص‌های پیشگیری از بارداری هورمونی ۲۱٪ از خطر ابتلا به سرطان تخمدان جلوگیری می‌کند.”

آنها به این نتیجه رسیدند که “استفاده از قرص‌های ضد بارداری‌ ترکیبی هورمونی با کاهش خطر ابتلا به سرطان تخمدان در زنان در سن باروری مرتبط است اثری که با مدت مصرف در ارتباط است، پس از قطع مصرف کاهش می یابد.”

بر اساس نتایج، قرص‌های ضد بارداری ترکیبی هورمونی امروزی که مشابه با الگوهای محصولات خوراکی قدیمی‌تر هستند هنوز هم با کاهش خطر ابتلا به سرطان تخمدان در زنان در سنین باروری مرتبط است.

محققان هیچ شواهد قابل توجهی در مورد تفاوت بین مارک‌های قرص‌های پیشگیری از بارداری پیدا نکردند و همچنین نمی‌توانستند ثابت کنند که قرص‌های پروژسترونی (نه ترکیبی) می توانند اثرات مفید قرص‌های ترکیبی را داشته باشند.

قرصهای خوراکی پیشگیری از بارداری در سراسر جهان بسیار محبوب است و برآوردهای ایالات متحده از سال ۲۰۱۴ نشان می دهد که بیش از ۹،۵۰۰،۰۰۰ زن در ماه گذشته از این قرص‌ها استفاده کرده‌اند.

منبع: فوت و فن
Thanks! You've already liked this
No comments