آیا مصرف ایبوپروفن برای مادران شیرده مضر است؟

بسیاری از زنانی که دوره بهبودی بعد از زایمان خود را می‌گذرانند و به نوزادان خود شیر می‌دهند، درد‌هایی مانند گرفتگی رحم و درد عضلانی را تجربه می‌کنند. ایبوپروفن ممکن است به تسکین چنین درهایی کمک کند.

برخی از انواع داروها برای مصرف هنگام شیر دادن مناسب نیستند، بنابراین خانم‌ها باید بدانند که استفاده از داروهای مسکن در چنین شرایطی خطری را ایجاد می‌کند یا خیر؟ در بیشتر موارد، مصرف ایبوپروفن هنگام شیر دادن مانعی ندارد.

ایبوپروفن هنگام شیر دادن

ایبوپروفن در دوران شیردهی در دوزهای متوسطی ایمن است زیرا تنها مقدار کمی از این دارو به شیر مادر منتقل می شود.

مطالعه ای در سال ۲۰۱۴ به دنبال غلظت ایبوپروفن در شیر مادر نشان داد که نوزادان کمتر از ۰٫۳۸ درصد از دوز تجویز شده برای مادر را دریافت می‌کنند.

حتی اگر مادر ایبوپروفن را از طریق مکانیزم‌های سریع‌تری مانند شیاف دریافت کند باز هم حدود کمتر از ۱ درصد آن به نوزاد منتقل می‌شود.

پزشکان به طور معمول توصیه می‌کنند که زنان در دوران بارداری از داروهای خاصی اجتناب کنند؛ زیرا ممکن است به جریان خون آنها منتقل شود، از طریق جفت قدامی عبور کنند و بر نوزاد تاثیر بگذارند.

برخی تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از ایبوپروفن در دوران بارداری با خطر ابتلا به آسم در کودک ارتباط دارد. حداقل یک مطالعه نشان داده است که مصرف ایبوپروفن در اوایل بارداری احتمال سقط جنین را افزایش می‌دهد. با توجه به این خطرات، بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند که زنان در دوران بارداری از مصرف ایبوپروفن جلوگیری کنند.

ممکن است کمی گیج کننده باشد زیرا ممکن است افراد معتقد باشند داروهایی که در حین بارداری ناامن هستند همچنین هنگام شیردهی نیز خطرناک‌اند. با این حال، داروهایی که از طریق جفت قدامی بر روی یک جنین در حال رشد تاثیر می‌گذارد، از طریق شیر مادر به طور بسیار متفاوت‌تری عبور می‌کنند.

تاثیر مسکن‌های دیگر

ایبوپروفن یکی از امن‌ترین گزینه‌ها برای یک مادر شیرده است. با این حال، ایبوپروفن برای همه مناسب نیست و برخی از خانم‌ها ممکن است دلایلی برای اجتناب از این دارو داشته باشند مانند آلرژی و حساسیت به آن.

طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۴، استامینوفن همچنین برای زنان شیرده ایمن است. این بررسی همچنین بیان می‌کند که دوزهای پایین آسپیرین نیز بی خطر هستند.

انتقال آسپیرین به شیر مادر در غلظت‌های بالاتری تا ۱۰ درصد است. همانطور که آسپیرین باعث ایجاد سندرم “ری” در کودکان و نوزادان می‌شود، برخی از محققان نگران این هستند که حتی مقدار پایین آسپیرین در شیر مادر خطرناک است. بنابراین، بهتر است جایگزین‌های امن‌تری را انتخاب کنید.

داروهای دیگر، بسته به دوز و عوامل دیگر ممکن است ایمن باشند. زنان شیرده باید با پزشک درباره خطرها و مزایای هر دارو، از جمله ایبوپروفن صحبت کنند.

مسکن‌های طبیعی

برای جلوگیری استفاده از ایبوپروفن در زنان شیرده، هیچ دلیل پزشکی وجود ندارد. در حقیقت، ناراحتی‌های ناشی از درد، می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی برای نوزاد شود. با این حال، کسانی که ترجیح می‌دهند روش‌های طبیعی را در ابتدا انجام دهند می‌توانند یک یا چند مورد زیر را امتحان کنند:

  • انجام ماساژ برای دردهای عضلانی
  • تغییر وضعیت بدن هنگام شیر دادن برای اجتناب از فشارهای عضلانی
  • با استفاده از یک حمام نشیمن (وسیله‌ای برای آب درمانی ناحیه میاندوراه) هنگام پارگی پروینال یا اپیزیوتومی
  • استفاده از کمپرس گرم به منظور تسکین درد سینه و نوک پستان

مراقبت از خود نیز به منظور کاهش درد، مخصوصا برای مادران شیرده که از خواب محروم هستند بسیار مفید است.

مادرانی که به نوزاد خود شیر می‌دهند باید در روز به مقدار کافی آب بنوشند زیرا کم آبی بدن منجر به بدتر شدن درد عضله‌ها و کاهش تولید شیر می‌شود.

دوز مناسب

تحقیقات در مورد ایمنی بودن مصرف ایبوپروفن در طی شیر دادن معمولا به جای دوزهای بزرگ، بر روی دوزهای استاندارد تاکید کرده است. ضروری است که زنان شیرده تنها دوز توصیه شده یا کمترین مقدار را که می‌تواند تا حدی کمک رسان باشد، مصرف کنند. اگر درد به اندازه‌ای شدید است که نیاز به دزهای بالاتر باشد، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

ایبوپروفن معمولا در دوزهای ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم در دسترس است. برچسب را بخوانید و سعی کنید از حداکثر دوز توصیه شده روزانه تجاوز نکنید.

ریسک‌ها و ملاحظات

در بررسی‌ها، هیچ خطری مستندی در ارتباط با مصرف مقادیر کمی از ایبوپروفن از طریق شیر مادر یافت نشد.ئزنانی که هنوز نگران مصرف این دارو هستند، ممکن است بخواهند پس از زایمان از آن اجتناب کنند. با این حال، حتی در این دوره، هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد ایبوپروفن می‌تواند به کودک آسیب برساند.

منبع: فوت و فن
Thanks! You've already liked this
No comments