چه فصلی، کجا بریم؟

کشور عزیزمون ایران به دلیل داشتن شرایط اقلیمی متنوعی که داره، امکان سفر در هر فصلی را برایمان فراهم نموده. برای اینکه بدونید در هر فصلی به کدام منطقه خوش آب و هوا سفر کنید، حتما مقاله زیر را بخونید:

مناطق شمالی

مناطق شمالی و به خصوص شهرهای حاشیه دریای خزر به دلیل بارش باران و دمای پایین هوا در اواخر پاییز و زمستان چندان مناسب سفر به خصوص طبیعت گردی و برپایی کمپ نیستند و همچنین در مرداد ماه به دلیل گرما و شرجی شدید هوا شرایط ماندن در طبیعت یک مقدار دشوار خواهد بود ولی در بقیه ماه ها منطقه ای عالی و بی نظیر می باشد.

مناطق کویری

در این مناطق به دلیل کمی رطوبت هوا ،اختلاف دمای روز و شب بسیار بالا می باشد بنابر این در اواسط زمستان و در فصل تابستان مناسب سفر نیستند ولی در دو ماه ابتدای بهار  و ابتدای پاییز سفر به این مناطق بسیار لذت بخش خواهد بود، بدون اطلاع کافی از کویر به تنهایی وارد این طبیعت زیبا  اما خشن نشوید چون بعضی از مناطق کویری مانند کویر لوت و ریگ جن نیاز به همراهی یک راهنمای حرفه ای و ترجیحا بومی دارد .

مناطق غربی مانند کردستان و بخش‌هایی از ایلام

این مناطق هوای بسیار مطبوع و خنکی دارند ولی به دلیل کوهستانی بودن آنها تنها می توان از ابتدای فروردین تا نیمه شهریور به این شهر ها سفر کرد و از طبیعت بکر و زیبای زاگرس شمالی لذت برد، مناظر کوهستانی بی نظیر و آبشارهای گوناگونی در این مناطق خواهید دید.

مناطق سرد سیری آذربایجان

این مناطق در پاییز و زمستان بسیار سرد و پوشیده از برف هستند حتما برای سفر اگر آشنایی به منطقه ندارید از فصل های گرم یعنی از اواسط خرداد تا شهریور استفاده کنید چون سفر به این مناطق در فصل سرد نیاز به تجهیزات کامل و آشنایی با تکنیک های سفرهای زمستانی دارد.

خراسان شمالی

این مناطق کمتر مورد توجه مسافران بوده ولی دارای جذابیت های خاص طبیعی و مناطق تاریخی زیادی می باشد پیشنهاد می شود در فصل بهار و اوایل تابستان به این مناطق بروید و زیبایی های ایران را در اینجا ببینید.

شهرهای مرکزی

شهرهای باستانی زیادی در مرکز ایران هستند مثل اصفهان، کاشان ،شیراز و یزد. هر کدام از اینها داری پیشینه چند هزار ساله هستند و قصه های زیادی برای گفتن دارند، تو این شهرها آدم می تونه اصالتش رو بشناسه و رگ و ریشه ش رو پیدا کنه!

اما باید دقت کنید تو چه فصلی به اونجا برید که از آب و هوا و زیباییهای طبیعتشون هم لذت ببرید، مثلا:

کاشان

کاشان را باید حتما تو بهار دید، البته خب بهار بهترین فصل سفر به خیلی از مناطق ایران هست اما اسم کاشان با گلابش گره خورده و تماشای مراسم گلابگیری هرساله عده زیادی رو به کاشان می بره.

زمان گلابگیری در کاشان از اواسط اردیبهشت شروع می‌ شه و تا اواسط خردادماه ادامه داره. بوی گل محمدی در شهر می‌پیچه و بوش مستت می‌کنه، پس بهتره تو این زمان برید کاشان تا هم از سیر در قدمت تاریخی این شهر لذت ببرید و هم گلاب اعلاء بخرید و تا یک سال بعد نوش جان کنید.

اصفهان

اصفهان از ابتدای سال تا اواخر مهر ماه زیبایی خاص خودش رو داره که البته امیدوارم در فصل های گرم سال زاینده رود زیبا  پرآب باشه که هم از دیدنش محروم نشید و هم هوا رو تلطیف کنه و از پرسه زدن در اطرافش حسابی لذت ببرید، آثار تاریخی زیادی برای دیدن تو این شهر هست که بیشترشون تو دوره صفوی ساخته شده، حتما از دیدن هنر باشکوه آن زمان شگفت زده خواهید شد.

اگه به این شهرها (کاشان، شیراز، اصفهان و یزد) سفر می کنید بهتون پبشنهاد می کنم به جای هتل از خانه های سنتی یا اقامتگاه های بومگردی استفاده کنید، اگه اهل هتل های لوکس و مدرن نباشید حتما از فضای سنتی این خونه ها خیلی خوشتون میاد.

شیراز

بهترین زمان برای سفر به این شهر از اواسط فروردین تا اواخر اردیبهشت می باشد که شکوفه های بهار نارنج باز شدن و گلهای زیبای باغ های ارم و دلگشا فضا را عطر آگین کردن. هوا در این زمان بسیار مطبوع و عالی هست، در این زمان به راحتی می توانید از شیراز و آثار باستانی اطرافش بازدید کنید.

یه سری به حافظیه و سعدیه بزنید، از پارکها و باغ های زیباش لذت ببرید به رستورانهای سنتی و شربت خونه هاش برید و تو هوای دلنشین بهاری از نوشیدن یه لیوان شربت بهار نارنج و ….سرمست  شوید.

یزد

به‌ عنوان نخستین شهر تاریخی ایران و یکی از بزرگ‌ترین شهرهای خشتی جهان، در چهل‌ویکمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو، به ثبت جهانی رسید.
این شهر زیبا بخاطر داشتن تعداد بسیار زیادی از بادگیرهای بلند و زیبا به شهر بادگیرها مشهور شده، این شهر خیلی آروم و گردشگر پذیره، حالتون اینجا خیلی خوب میشه و با یه عالمه انرژی مثبت بر میگردید و برای همیشه دلتون اونجا جا می مونه.

بزارید اینجوری بگم که در شهرهای مرکزی ایران ذوق هنری چند صد ساله ایرانی و بافت قدیمی و سنتی بیداد می کنه، تو کوچه پس کوچه های خشتی یزد باید گم شد و دوباره پیدا شد، تو این شهر هم اقامتگاه های سنتی بسیار زیبایی هستی که با یه سرچ کوچیک تو اینترنت پیداشون می کنید. به غیر از تابستون تو همه فصل ها میشه به این شهر سفر کرد و لذت برد.

مناطق جنوب غربی

شامل جنوب ایلام و خوزستان می شود این مناطق دارای آب و هوای بسیار متغیری می باشد شما در هر فصل می توانید با طی کردن فاصله نسبتا نزدیک بهم از مکانی گرم به مکانی بسیار خنک سفر کنید.

برای رفتن به این مناطق حتما پیشنهاد می کنم با اطلاع کامل از منطقه سفر کنید در تابستان اکثر این مناطق گرم و خشک هستند و لی در فصل بهار بسیار هوای مطبوع و عالی دارند یک سمت به کوهستان و دره های آبگیر پشت سد ها و یک سمت به دشتهای وسیع  می رسید.

مناطق جنوب ایران

خط ساحلی جنوب ایران که از جنوب خوزستان شروع میشه و به سمت شرق تا نقطه مرزی ایران و بند چابهار کشیده می شود جزو مناطق گرم سیری هستند پیشنهاد می شود در فصول گرم سال بدون اطلاعات و آشنایی قبلی به این مناطق سفر نکنید.

ولی در فصل پاییز و اواخر زمستان برای فرار از باران و سرما می تونید به جزایر قشم ، هنگام و هرمز برید و از تفریحات آبی لذت ببرید. اینجا هم می تونید از اقامتگاههای بومگردی بهره مند شوید .

منبع: سفر آموز
Thanks! You've already liked this
No comments