آیا در زمان پریود احتمال بارداری وجود دارد؟

این یک تصور غلط است که اگر زن در زمان پریود، رابطه جنسی برقرار کند، حامله نمی شود. در حالی که بعید است زن در زمان پریود حامله شود ولی این مساله کاملا امکان پذیر است.

تعریف پریود

در پایان چرخه تخمک گذاری یک دوره خونریزی اتفاق می افتد که به این دوره پریود می گویند. یک دوره پریود (قاعدگی) مدت زمان اولین روز خونریزی در یک ماه تا اولین روز خونریزی در ماه بعدی است. اولین پریود هنگامی رخ می دهد که تمام اجزاء دستگاه تناسلی دختر بالغ شده باشند و بتوانند با همدیگر کار کنند.

اکثر زنان دوره هایی دارند که بین دو تا هشت روز طول می کشد و هر ۲۶ تا ۳۴ روز اتفاق می افتد. تخمک گذاری (یعنی زمانی که یکی از تخمک ها از تخمدان آزاد می شود) معمولا در نیمه ی دوره اتفاق می افتد و این زمان بارورترین زمان در چرخه قاعدگی زن است. یعنی زمانی که بیشترین شانس برای باردار شدن زن وجود دارد.

تخمی که در جریان تخمک گذاری آزاد می شود تنها تا ۲۴ ساعت زنده می ماند. اگر در طول این مدت، تخم با یک اسپرم بارور نشود، زنده نمانده و حدود ۱۴ روز بعد با جریان خون قاعدگی بیرون می آید.

اکثر زنان به طور معمول دوره های ۲۸ تا ۳۲ روزه دارند، و اگر برای کسی این دوره به طور متوسط ۲ تا ۸ روز طول بکشد، او در دوران پریودش، حامله نخواهد شد.

شرایط خاص

به هر حال، تمام زن ها از یک چرخه ۲۸ تا ۳۲ روزه پیروی نمی کنند. یک زن با چرخه قاعدگی کوتاه (به طور مثال ۲۴ روزه) می تواند هفت روز خونریزی داشته باشد، در روز آخر خونریزی، رابطه جنسی داشته باشد، و سه روز بعد، تخمک گذاری کند. از آنجایی که اسپرم بین ۳ تا ۵ روز زنده می ماند، زن قطعا می تواند حامله شود.

علاوه بر این علت همه ی خونریزی های مهبلی قاعدگی نیست. بعضی مواقع زن ها خونریزی کمی را در زمان تخمک گذاری مشاهده می کنند. این زمان درست موقعی است که زن برای باردار شدن کاملا آماده است.

مشاهده خون در زمان تخمک گذاری به این علت است که در این زمان یک تخم از لوله تخمدان رها شده و به سمت پایین و لوله فالوپ (شیپور رحمی) حرکت می کند. طبیعی است که وقتی زن در زمان تخمک گذاری مقداری خون مشاهده کند آن را به اشتباه عادت ماهیانه تلقی کند.

نشانه‌های بارداری در زمان پریود

اگر در زمان پریود، رابطه جنسی محافظت نشده داشته اید و نگران این هستید که آیا باردار شده اید. به دنبال علائمی مانند گرفتگی خفیف در ناحیه شکم و حساسیت در ناحیه پستان باشید. این علائم می تواند دو هفته بعد از تخمک گذاری اتفاق بیفتد. نشانه های حاملگی بعد از ۶ یا ۷ هفته شامل حالت تهوع، استفراغ و خستگی شدید می شود.

منبع: یک زوج
Thanks! You've already liked this
No comments