دلایل کاهش میل جنسی مردان و زنان

میل جنسی یک نیاز طبیعی برای زوجین می باشد. این میل می توان در شرایط مختلف زندگی افزایش یا کاهش پیدا کند. در بحث رابطه جنسی باید به این نکته توجه کرد که اساسا رابطه جنسی مطبوع در خارج از بستر آغاز می گردد.

نقش شهوت در میل جنسی

هر دو جنس زن و مرد دارای هورمون های جنسی به نام تستسترون می باشند ولی میزان این هورمون در زن و مرد یکسان نیست و مردها مقدار بیشتری از این هورمون را در بدنشان دارند که این باعث افزایش میل به رابطه جنسی در آقایان می شود.

یکی از عواملی که سبب می شود عضلات بدن مردها از زن ها قوی تر شود وجود مقدار زیاد این هورمون در بدن مردها است.

نقش تمایلات جنسی در کاهش میل جنسی

یکی از مواردی که در کاهش میل جنسی نقش دارد، تفاوت در نوع تمایل زن و مرد به رابطه جنسی است. ممکن است مرد خواستار نوع خاصی از رابطه جنسی (مانند رابطه مقعدی و رابطه دهانی) باشد و در مقابل زن از این نوع روابط وحشت داشته باشد.

بنابراین اگر دو طرف با یکدیگر بر سر نوع فعالیت جنسی به توافق برسند، نیمی از مشکلات در رابطه جنسی خود به خود حل خواهد شد.

استرس و نگرانی

استرس به تنهایی می تواند میل جنسی را کاهش دهد. یک جمله رایج در این باره وجود دارد که می گوید: ” مهم ترین و قویترین اندام جنسی، ذهن است ” این یعنی احساسات فرد، نقش مهمی را در میزان میل جنسی او بازی می کند. استرس ناشی از مشکلات شغلی، بیماری، بدهی و … به راحتی می تواند میل جنسی فرد را کاهش دهد.

زن و مرد در مقابل استرس واکنش یکسانی ندارند. زن ها وقتی استرس دارند میل جنسی شان به شدت کاهش پیدا می کند و در عوض مردها برای کاهش استرس شان به رابطه جنسی پناه می برند.

بارداری

یکی از مواردی که در کاهش میل جنسی زنان دخیل است، بارداری و شیردهی می باشد. زن در این هنگام درگیر ناراحتی هایی در واژن شده و میزان استروژن او نیز کاهش پیدا کرده است. این عوامل موجب خشکی واژن و به دنبال آن دردناک بودن رابطه جنسی برای زن می شود.

هم چنین با وارد شدن نوازد، زن، نقش مادر را پیدا می کند و درگیر وظایف مادری می شود. البته زن ها باید توجه داشته باشند که فرزندان روزی بزرگ شده و خانه را ترک خواهند کرد و شخصی که تا همیشه برایشان می ماند، همسرشان است.

بیماری‌ها و داروها

بیماران قبلی به طور کلی از تقلای زیادی منع می شوند که همین مساله باعث ایجاد مشکلات جنسی می گردد. هم چنین افسردگی می تواند به شدت میل جنسی را کاهش داده و مصرف داروهای ضد افسردگی و یا داروهای کاهش فشار خون بر میل جنسی تاثیر منفی دارد.

خستگی زیاد

گرد فرد بیش از حد درگیر کار و مشکلات باشد، دیگر از لحاظ روحی و جسمی توانایی زیادی برای رابطه جنسی نخواهد داشت.

چاقی

چاقی در مردان باعث می شود که ترشح هورمون جنسی یعنی تستوسترون کاهش پیدا کند و در نتیجه میل مرد به رابطه جنسی کم شود. هم چنین چاقی با فشار خون بالا و سخت شدن شریان ها همراه است که این باعث می شود جریان خون در آلت تناسلی مردانه کاهش یافته و نعوظ را مختل شود.

مصرف الکل

در مورد مصرف الکل یک جمله ی معروف وجود دارد که می گوید ” شما می خورید و می بازید” مضرات مصرف الکل زیاد است و بدترین آن کاهش میل جنسی می باشد.

دوچرخه سواری بیش از حد

افرادی که بیش از حد و به صورت طولانی مدت مشغول دوچرخه سواری هستند باید بدانند که زندگی جنسی شان در خطر است.

گرایش به هم جنس گرایی

گرایش به هم جنس یکی از اختلالات جنسی است که منشاء روحی و روانی دارد. این مساله باعث کاهش میل جنسی به جنس مخالف می گردد و می بایست توسط روانشناس بررسی شود.

وضعیت ظاهری شریک جنسی

وضعیت ظاهری طرف مقابل نیز می تواند در کاهش میل جنسی فرد موثر باشد. به طور مثال بوی ناخوشایند یا لاغری یا چاقی بیش از حد زن یا مرد می تواند میل جنسی طرف مقابل را تقلیل دهد.

منبع: یک زوج
Thanks! You've already liked this
No comments