راه‌های موقت و دائم پیشگیری از بارداری در رابطه جنسی چیست؟

برای پیشگیری از بارداری راه های متفاوتی وجود دارد. انتخاب روش پیشگیری به عواملی مانند سلامت فرد، تعداد شرکای جنسی، تواتر فعالیت جنسی و میل به فرزند شدن در آینده بستگی دارد.

راه‌های پیشگیری از بارداری با ایجاد مانع

استفاده از کاندوم مردانه

در این روش مرد بعد از نعوظ آلت و قبل از دخول به واژن، کاندوم را روی آلت خود می کشد. در این روش کاندوم در برابر عبور اسپرم مانع شده و از بارداری پیشگیری می کند. کاندوم یکبار مصرف است و به بعضی از آنها انواع مواد شیمیایی برای از بین بردن اسپرم اضافه شده است.

البته از نظر علمی ثابت نشده است که اضافه شدن این ماده می تواند اثر بیشتری در پیشگیری از بارداری داشته باشد. هم چنین استفاده از کاندوم محافظت بسیار خوبی برای جلوگیری از بیماری ایدز نیز می باشد.

استفاده از کاندوم زنانه

در سال ۱۹۹۳ کاندوم زنانه توسط اداره دارو و غذا تایید شده است. این کاندوم یک غلاف لغزنده پلی اورتان است و از نظر شکل کاملا شبیه کاندوم مردانه می باشد. انتهای این کاندوم بسته است و هنگامی که داخل مهبل قرار می گیرد انتهای باز آن بیرون قرار داده می شود تا آلت مردانه از طریق آن به داخل واژن وارد گردد.

باید توجه کرد که نباید از کاندوم مردانه و زنانه همزمان استفاده کرد زیرا باعث لغزیدن و خروج از محل می گردد.

استفاده از دیافراگم

دیافراگم یک صفحه سمغی گنبدی شکل است. این وسیله به دو طریق از بارداری پیشگیری می کند اول اینکه دهانه رحم را پوشانده و مانع از ورود اسپرم به داخل آن می گردد و دوم اینکه ژل اسپرم کشی که پیش از کارگذاری دیافراگم به کار رفته است اسپرم ها را می کشد.

پیشگیری از بارداری با روش‌های هورمونی

قرص‌های خوراکی ضد بارداری

یکی از عمومی ترین روش های پیشگیری از بارداری قرص های ضد بارداری می باشد. در این روش قرص های ضد بارداری تخمک گذاری (آزاد شدن ماهیانه یک تخمک از تخمدانها) را به وسیله اثر مرکب هورمون های استروژن و پروژسترون مهار می کند.

در این روش زن می بایست در ساعت معینی در هر روز قرص را مصرف کند. در این صورت شانس بسیار پایینی برای باردار شدن در هنگام برقرار رابطه جنسی وجود دارد. مصرف دیگر داروها، مانند آنتی بیوتیک های خاص، می تواند اثر این قرص را کمتر کند.

این قرص ها علاوه بر خاصیت ضد بارداری مزایای دیگری نیز دارند از جمله اینکه استفاده از این قرص های می تواند عادت ماهیانه را منظم کند و هم چنین اثر حفاظتی علیه بیماری های التهابی لگن و عفونت لوله های فالوپی یا رحم نیز دارد.

مصرف قرص شیر دهی (قرص مینی پیل)

این قرص ها نیز مانند قرص های خوراکی ضد بارداری به صورت روزانه مصرف می شوند. مصرف این قرص ها باعث افزایش ضخامت مخاط ناحیه دهانه شده و همین امر باعث می گردد از رسیدن اسپرم به تخمک جلوگیری شود. هم چنین لایه داخلی رحم را از ضخامت محافظت می کنند که موجب می شود، تخمک بارور شده نتواند در رحم جایگزین شود.

این قرص ها نیز مانند قرص های خوراکی ضد بارداری بر عادت ماهیانه تاثیر مثبت می گذارند. این قرص ها جایگزین مناسبی برای مادران شیرده و زنانی است که با قرص های خوراکی ضد بارداری مشکل دارند.

قرص اورژانسی

ممکن است در رابطه جنسی روش های پیشگیری استفاده نشده باشد یا روش استفاده شده به دلایلی با شکست مواجه شده باشد در این گونه موارد دو نوع قرص پیشگیری از بارداری توسط اداره دارو و غذا به تایید رسیده است. یکی از این قرص ها حاوی ترکیب استروژن و پروژسترون و دیگری فقط پروژسترون است.

این دو نوع قرص فقط با تجویز پزشک در دسترس هستند. با استفاده از این روش تا ۷۵ درصد احتمال بارداری بعد از رابطه جنسی کاهش می یابد. عوارض جانبی مصرف اینگونه قرص ها شامل تهوع و استفراغ می باشد.

پروژسترون تزریقی

در این روش آمپول دپوورا به وسیله یک کارشناس بهداشتی هر دو ماه یک بار در بازو یا باسن تزریق می گردد. این آمپول از سه طریق از باردار شدن جلوگیری می کند.

اول اینکه تخمک گذاری را مهار می کند، دوم اینکه دهانه رحم را تغییر می دهد و بدین طریق از دستیابی اسپرم به تخمک جلوگیری می کند و سوم اینکه آستر رحم را تغییر می دهد تا از لانه گزینی تخمک بارور شده جلوگیری گردد. از عوارض این روش اضافه وزن و دردهای پستانی می باشد.

پروژسترون کاشتنی

در این روش نورپلانت یا نورپلانت ۲ که استوانه های رزینی در سایز چوب کبریت می باشد، با استفاده از جراحی در زیر پوست بازو یعنی جایی که هورمون استروییدی لوونورژسترل را آزاد می کند، کار گذاشته می شود.

۶ استوانه نورپلانت به مدت ۵ سال از بارداری جلوگیری می کند در حالی که ۲ استوانه نورپلانت ۲ به مدت سه سال از بارداری جلوگیری می کند. از عوارض مصرف نورپلانت می توان به اضافه وزن و درد پستانی اشاره کرد.

کار گذاشتن IUD در داخل رحم

IUD یک وسیله است که در داخل رحم زن جایگذاری می شود. دو نوع آی یو دی در دسترس می باشد. آی یو دی مسی که می تواند به مدت ۱۰ سال باقی بماند و آی یو دی پروژسترونی که هر ساله می بایست تعویض گردد.

به نظر می رسد که روش پیشگیری ای یو دی به این صورت باشد که از ملاقات اسپرم با تخمک ها جلوگیری می کند. این روش یکی از مطمئن ترین روش های پیشگیری از بارداری می باشد.

پیشگیری از بارداری با کنترل انزال

در این روش مرد آلت تناسلی خود را قبل از انزال از مهبل خارج می کند و انزال را در بیرون از مهبل انجام می دهد. بدین ترتیب از بارداری پیشگیری می شود.

پیشگیری از بارداری به روش عقیم سازی

این روش برای زوج هایی مناسب است که تصمیم گرفته اند بچه دار نشوند. این روش پیشگیری دائمی محسوب می شود چرا که برگشت پذیری آن منوط به موفقیت در یک جراحی بزرگتر است که غالبا نیز ناموفق می باشد.

عقیم کردن زنان

در این روش لوله های فالوپی در بدن زنان بسته می شوند با اینکار تخمک نمی تواند به رحم مهاجرت کند.

عقیم کردن مردان

عقیم کردن مردان که وازکتومی نامیده می شود، با دوختن، گره زدن یا بریدن مجاری منتقل کننده اسپرم، یعنی جایی که اسپرم را از بیضه ها به آلت تناسلی انتقال می دهد انجام می شود. این عمل جراحی کمتر از ۳۰ دقیقه طول می کشد و عوارض کمی مانند خونریزی یا عفونت دارد.

منبع: یک زوج
Thanks! You've already liked this
No comments