۵ علت اصلی خونریزی لثه هنگام مسواک زدن و راه‌های درمان آن

خونریزی لثه هنگام مسواک زدن یکی از مشکلاتی است که اکثر ما با آن درگیر هستیم! اگر هر دفعه هنگام مسواک زدن لثه هایتان خونریزی می‌کند آنرا جدی بگیرید، نباید از این اتفاق ساده گذر کنید و آنرا نادیده بگیرید.

ما در این مقاله ۵ علت شایع خونریزی لثه و چگونگی درمان آن را مطرح می‌کنیم. اگر در زمان مسواک زدن یا آب کشیدن دهان تان متوجه شدید مسواک یا آب دهان تان خونی است، هرگز نباید به این مسأله بی توجه باشید.

گاهی غذا های سفت لثه را خراش می دهند اما اگر مسواک یا نخ دندان مرتبا خونی باشد ممکن است علت آن مسأله ی مهمی باشد. در ادامه به ۵ علت اصلی خونریزی لثه و راه های درمان آن می پردازیم.

۱ . التهاب لثه

وقتی پلاک دندانی «لایه ی نازک مملوء از باکتری که به دندان ها می چسبد» و پوسیدگی ناشی از آن باعث تجمع باکتری ها روی دندان میشود، لثه متورم میشود و نتیجه ی آن بیماری التهاب لثه است. از آنجایی که این بیماری بدون درد و هیچ نشانه ای است، از آن غفلت میشود مگر آنکه متوجه رد خون روی مسواک یا نخ دندان خود شوید.

این بیماری اگر درمان نشود منجر به بیماری پیرادندانی خواهد شد. بیماری پیرادندانی یک بیماری دهانی جدی است که باعث از بین رفتن بافت لثه و از دست دادن دندان ها میشود.
خوشبختانه مقابله و پیش گیری از بروز بیماری التهاب لثه امکان پذیر است. در حقیقت این بیماری کاملا قابل پیشگیری است.

رعایت کامل بهداشت دهان و دندان یعنی استفاده از مسواک و نخ دندان برای از بین بردن پلاک های دندانی، به علاوه ی مراجعه ی منظم به دندان پزشک برای چکاپ دندان ها، می‌تواند از خونریزی و التهاب لثه پیش گیری کند.

۲ . مصرف سیگار

خطر خونریزی لثه در افرادی سیگاری بالاتر است. مصرف سیگار به دلایل مختلفی احتمال بروز بیماری پیرادندانی را افزایش می‌دهد. دودی که از سیگار استنشاق می شود مواد سمی ای را روی دندان ها باقی می‌گذارد که به سختی می‌توان آن ها را با مسواک پاک کرد. این مواد مضر به لثه صدمه می زنند و باعث خونریزی‌ آن می‌شوند.

به علاوه، در افراد سیگاری سیستم ایمنی بدن واکنش ضعیفی به عفونت ها دارد و بدن این افراد در درمان مناسب صدمات جسمانی و اکسیژنی کردن جریان خون دچار مشکل است. همه این عوامل اثری منفی بر لثه دارند. چندی پیش مقاله ای منتشر کردیم مخصوص افراد سیگاری، روش های طبیعی سفید کردن دندان حتما مطالعه کنید.

۳ . رژیم غذایی نامناسب

داشتن یک سبک زندگی سالم مهم ترین راه حفظ سلامتی است. با داشتن یک رژیم غذایی متعادل نه تنها از بدنی سالم بلکه از دهان سالمی هم برخوردار خواهید بود. به خاطر داشته باشید که هیچ ماده ی غذایی ای قادر نیست معجزه وار سلامتی لثه هایتان را حفظ کند و از بیماری های دهانی جلوگیری کند.

چنین مواد غذایی ای وجود ندارند. این معجزه تنها از طریق مسواک زدن امکانپذیر است. ترکیبی از رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان و سلامتی عمومی بدن بهترین روش برای پیشگیری از بیماری های دهانی است.

۴ . تغییرات هورمونی زنان

تغییرات هورمونی زنان در دوران قاعدگی و بارداری می‌تواند باعث خونریزی لثه شود. بعضی زنان در زمان عادت ماهانه ی خود به طور مرتب دچار التهاب لثه می‌شوند که ناشی از تغییرات هورمونی است. تغییرات هورمونی دوران بارداری هم خطر بروز التهاب لثه را افزایش می‌دهد.

اگر تصور میکنید که هورمون های شما علت خونریزی لثه هایتان هستند، از دندان پزشک خود بپرسید که چگونه می توانید روتین بهداشت دندانی خود را با این مسأله سازگار کنید.

۵ . عادت‌های بد بهداشتی

اگر روتین بهداشتی منظم و درستی برای دهان و دندان خود ندارید مثلا با شدت مسواک می زنید، اصلا مسواک نمی زنید و یا از نخ دندان استفاده نمی کنید، عواقب ناخوشایندی در انتظار لثه ی شما خواهد بود.

لثه بافت بسیار لطیفی دارد. اگر یک مسواک زبر به لثه هایتان بکشید، دچار التهاب و خونریزی خواهند شد. مسواک های نرم گزینه ی بهتری برای لثه و دندان ها هستند اما اگر به کل مسواک زدن را فراموش کنید، نوع مسواک تان اهمیتی نخواهد داشت.

انباشت پلاک های دندانی علت اصلی التهاب لثه هستند. دندان پزشکان توصیه میکنند دست کم دو بار در روز «صبح و شب» دندان ها را مسواک بزنید و هر روز از نخ دندان استفاده کنید. با این کار هم پلاک ها و هم مواد غذایی باقیمانده در دهان از بین می‌روند.

باکتری های درون پلاک های دندانی از باقیمانده ی مواد غذایی برای تولید اسیدهایی استفاده میکنند که بر روی لثه و دندان ها تأثیرگذار هستند.

کربوهیدرات مواد غذایی نشاسته دار و قندی مثل چیپس و شکلات، اگر فورا از بین نرود، به مدت طولانی به دندان ها و لثه می چسبد. اگر به چنین مواد غذایی ای علاقه دارید، حتما بلافاصله بعد از خوردن آن ها دندان هایتان را مسواک بزنید تا اثرات منفی آن ها بر لثه و دندان هایتان را از بین ببرید.

منبع: مگ یاد
Thanks! You've already liked this
No comments