درباره بلوغ دختران چه می‌دانید؟

سن بلوغ دختران بر اساس عوامل ژنتیکی و همچنین شرایط اجتماعی برای هر شخص متفاوت است. به طور میانگین سن بلوغ در دختر بین ۹ تا ۱۴ سالگی است. شرایط آب هوا و گرمسیری یا سردسیری بودن منطقه زندگی نیز تأثیر بسزایی در بلوغ زودرس یا حتی بلوغ دیررس خواهد داشت.

مراحل بلوغ در دختران

در دختران معمولا اولین نشانه بلوغ، بزرگ شدن پستان‌هاست که ابتدا به صورت یک برآمدگی کوچک خود را نشان می‌دهند. این اتفاق در نژاد ایرانی به طور متوسط در حدود ده سالگی رخ می‌دهد و پس از آن رشد موهای زیر بغل و زهار شروع می‌شود. وقوع اولین خونریزی ماهانه معمولا آخرین نشانه شروع بلوغ است که به طور متوسط دو سال بعد از شروع رشد پستان‌ها رخ می‌دهد و در نژاد ما حدود ۱۲ سالگی است.

علائم بلوغ جسمانی دختران

نشانه های بلوغ جسمی در دختران عبارتند از:

  • رشد موهای جدید: در ابتدا این موها روشن و نازک هستند، اما با گذشت زمان تیره و ضخیم می شوند.
  • رشد قدی: این جهش رشد، بین سنین ۹ تا ۱۱ ساله دیده شده است.
  • رشد سینه: در دوران بلوغ سینه ها بزرگ می شوند.
  • تغییر شکل بدن: ابتدا، ممکن است متوجه چربی شکم شوید. اما بعد از مدتی، کمر کوچکتر و باسن و ران ها بزرگتر خواهند شد.
  • عادت ماهیانه: قاعدگی در سنین ۹ تا ۱۶ سالگی رخ می دهد.

علائم روانی و رفتاری بلوغ دختران

اصولی که دختران در کردار و رفتار خود و همچنین نوع  پوششی که دختران در این سن دارند از هم سن های خود تقلید میکنند. درباره پسرها بسیار کنجکاو هستند و همچنین دخترها در این سن خیلی حساس هستند و زود عاشق می شوند و ذهنشان درگیر مسائل عشقی می شود.

علاوه بر اینها تفکر نوجوان به صورت انتزاعی در می‌آید که مرحله تازه ایی از هویت یابی (شناخت خویش) و رشد و شکوفایی اوست.

نقش والدین هنگام بلوغ دختران

والدین باید نسبت به این سن و رفتارهای خاص این سن آگاهی داشته باشند و با صبوری و مهربانی با دخترشان برخورد کنند.

پدرها هم باید در جریان بلوغ دخترانشان باشند. این یک مسئله بسیار مهم است که مادرها باید پدرها را از اولین قاعدگی و همچنین از سایر دوران‌ها‌ی ماهانه دخترشان با خبر کنند.

در این دوران لازم است که پدر با مهربانی بیشتری با دخترش برخورد کند و او هم در کنار مادر برای کم تنش گذراندن دوران بلوغ دخترشان تلاش کند.

ویژگی‌های اولین قاعدگی دختران هنگام بلوغ

ممکن است در آغاز، چند سیکل قاعدگی را از دست بدهید و خونریزی ها منظم نباشد، اما نگران نباشید، این یک اتفاق طبیعی است و تقریبا حدود ۲ سال از شروع قاعدگی طول میکشد تا به سیکل منظم تبدیل شود.

اهمیت بهداشت هنگام بلوغ دختران

بهداشت جسمی بلوغ در دختران توجه به نظافت پوست موجب «زیبایی»، «شادابی»، «تبخیر»، «تعریق و تنفس پوستی» و «از بین رفتن بوی بدن» می‌شود.

با شست‌وشوی خون، بوی بد از بین می‌رود و از مساعد شدن محیط برای رشد انواع میکروب‌ها جلوگیری می‌شود.

شستشو با آب ولرم و صابون سبب پاکیزگی پوست می‌شود.

سوالات رایج دختران هنگام بلوغ

تغییر رنگ در ترشحات مجرای تناسلی برای چیست؟ نکته مهم در این ترشحات واژن، آن است که باید شفاف، سفید یا شیری مایل به سفید باشند.

بنابراین، در مواردی که مشکلی وجود دارد، ترشحات دچار تغییراتی می شود، بوی آن تغییر کرده و نامطبوع می شود، رنگ آن سبز، خاکستری یا حالتی شبیه ترشحات عفونی می شود، در مهبل حالت خارش، سوزش، تورم و قرمزی به وجود می آید و یا حتی گاهی در دورانی به غیر از عادت ماهیانه از واژن خون خارج می شود که در این موارد باید حتما به پزشک مراجعه شود.

چرا عادت ماهیانه منظمی ندارم؟ در اوایل قاعدگی بی نظمی های زیادی در عادت ماهیانه (اختلالات قاعدگی) وجود دارد. معمولا چرخه قاعدگی ۲۸ روزه است، اما این عدد برای همه و حتی برای یک خانم در تمام طول سال ثابت نیست و ممکن است بین ۲۴ تا ۳۴ روز متغیر باشد.

منبع: یک زن
Thanks! You've already liked this
No comments