اهمیت آزمایش‌های قبل از ازدواج

یک ازدواج سالم و مستحکم به بخت و اقبال یا عشق مربوط نیست، بلکه نیاز به تلاش و سازگاری دارد. برخی از عواملی که در یک ارتباط سالم نقش دارند، ثابت هستند، یعنی چیزهایی که شما نمی‌توانید آنها را تغییر دهید.

اما عوامل دیگری هستند که می‌توانید با کار کردن بر روی آنها رابطه‌ تان را بهبود بخشید. شناختن این عوامل برای هر کسی که قصد ازدواج دارد، مهم است.

این عوامل در این ۱۰ شاخص ازدواج سالم فهرست شده‌‌اند:

برقراری ارتباط درست

زوج‌های خوشبخت با یکدیگر صحبت می‌کنند و به حرف یکدیگر گوش می‌دهند. این زوج‌ها می‌دانند که عوامل بیرونی که باعث حواس پرتی می‌شوند یا عواطف فرد اثر می‌گذارند، مانع ارتباط درست می‌شوند و راه‌هایی را پیدا می‌کنند تا هنگامی که خودشان و همسرشان آماده هستند، بر این عوامل غلبه کنند.

برخورد با تعارض‌ها و اختلافات به شیوه مثبت

پرهیز از بیان اختلافات و تعارض‌ها عامل شماره یک طلاق است. روابط مستحکم زن و شوهر به توانایی آن ها بر غلبه بر این اختلافات به شیوه‌ای مثبت بستگی دارد.

داشتن انتظارات واقعی

هنگامی دو نفر برای اولین بار دیدار می‌کنند، حداکثر تلاش‌شان را می‌کنند تا خطاهای‌شان را بپوشانند. این شیوه‌ای عادی است، اما زن و شوهر باید بدانند با گذشت زمان، خود “واقعی” شخص بروز خواهد کرد. روابط بین دو فرد در طول زمان تکامل پیدا می‌کند، اما داشتن انتظارات غیرواقعی از همسر، یا از رابطه با او، باعث ایجاد استرس غیرضروری می‌شود.

توجه کردن به جزئیات زندگی همسر

افرادی که ازدواج‌های پایداری دارند به خوبی همسرشان را می‌شناسند. آن ها از وقایع عمده زندگی گذشته همسرشان خبر دارند، و از چیزهای دلخواه و چیزهای مورد تنفر او، امیدها و نگرانی‌های‌شان آگاهی دارند. و این اطلاعات را با تغییرات دنیای همسرشان به روز می‌کنند.

تجربه کردن واکنش‌های دو جانبه مثبت بیشتر نسبت به واکنش‌های منفی

برخی از پژوهش‌ها نشان داده‌اند در ازدواج‌های موفق تعداد واکنش‌های مثبت ۵ برابر بیش از واکنش‌های منفی است. دادن پاسخ مثبت به خواسته همسر برای توجه کردن به او چه سوالی داشته باشد، چه دست کمک به سوی شما دراز کند، چه تنها یک نگاه به شما باشد رابطه‌ شما را مستحکم‌تر می‌کند.

ایجاد اعتماد

اعتماد به تدریج ساخته می‌شود، اما برقرار روابط صادقانه و عمل کردن به وعده‌ها باعث تسریع ایجاد اعتماد می‌‌شود.

افرادی که ازدواج‌های پایداری دارند به خوبی همسرشان را می‌شناسند. آن ها از وقایع عمده زندگی گذشته همسرشان خبر دارند، و از چیزهای دلخواه و چیزهای مورد تنفر او، امیدها و نگرانی‌های‌شان آگاهی دارند. و این اطلاعات را با تغییرات دنیای همسرشان به روز می‌کنند

گذراندن وقت با یکدیگر

داشتن تجربه‌های مشترک راهی خوبی برای تقویت رابطه با همسرتان است. زوج‌‌هایی که به انجام کارهایی می‌پردازند که که هر دو از آن لذت می‌برند یا وادار می‌شوند که کارهایی را با هم انجام دهند- رابطه سالم‌تر و قوی‌تری دارند.

ارزش‌های مشترک

زوج‌هایی در شروع زندگی طیف گسترده‌ای از ارزش‌های مشترک دارند و در مورد چیزهای مهم در زندگی توافق دارند، بخت بیشتری برای ایجاد رابطه مستحکم دارند.

مسئولیت‌های مشترک

هم زن و هم شوهر برای پرورش‌ دادن رابطه‌شان، حفظ جریان آرام امور خانه و کار کردن برای رسیدن به اهداف مشترک متعهد هستند. اینکه تنها یکی از دو همسر بار این مسئولیت‌ها را به دوش بکشد، باعث ایجاد نارضایی می‌شود.

سازگاری با تغییر

افراد و رابطه‌ها در طول زمان دگرگون می‌شوند. باید انتظار این تغییرات را داشته باشید، نه اینکه از آنها بترسید. انتظارات افراد از رابطه دوجانبه ممکن است تغییر کند. همسران لازم است توانایی صحبت کردن در مورد این تغییرات و یافتن راه‌هایی برای سازگار شدن با آن ها را داشته باشند.

ضرورت انجام آزمایش‌های قبل از ازدواج

در گذشته ازدواج ها اکثراً به صورت سنتی بوده حتی ممکن بود دختر و پسر تا پای سفره عقد هم یکدیگر را نبینند؛ اما امروزه قبل از ازدواج زوجین نسبت به هم آشنایی کامل پیدا می کنند تا در آینده به مشکل برخورد نکنند.

امروزه قبل از ازدواج برای جلوگیری از مشکلات احتمالی زن و شوهر، در مسائل و بیماری هایی چون تالاسمی، اعتیاد و مهم‌تر از همه ناهنجاری جنینی دختر و پسر آزمایشاتی را در مراکز آزمایش ازدواج انجام می دهند.

محضرهای رسمی ثبت ازدواج نیز بدون ارائه برگه سلامت جسمی توسط دختر و پسر از مراکز آزمایش ازدواج رسمی و قانونی اقدام به ثبت ازدواج نمی کنند.
برای داشتن یک زندگی سالم و آرام انجام دادن این آزمایش بسیار ضروری است.

این آزمایش مهم باعث حفظ بنیان خانواده خواهد شد لذا قانونی وضع شده تا آزمایش های قبل از ازدواج به‌ صورت اجباری برای تمامی افرادی که قصد ثبت ازدواج دارند صورت پذیرد.

لیست آزمایشات قبل ازدواج

آزمایش عدم اعتیاد از هر دو نفر؛ اعتیاد به عنوان یک معضل اجتماعی است و تأثیرات سویی که بر ادامه یک زندگی دارد مورد توجه ویژه قرار گرفته است.

بررسی بیماری سیفلیس؛ انجام این تست برای آقایان الزامی است.

بررسی زوجین از نظر تالاسمی؛ تالاسمی یک نقص ژنتیکی است که به دلیل شیوع بالای آن مورد توجه قرار می‌گیرد.

نام بیماری یا آزمایش قبل از ازدواج

سیفلیس یک بیماری مقاربتی عفونی است که عامل آن یک نوع باکتری به نام ترپونما پالیدوم می‌باشد.این باکتری به طور طبیعی فقط انسان را آلوده می‌کند و از آن‌ جایی که بسیار حساس و ظریف است برای ایجاد بیماری در بیشتر موارد تماس مستقیم با منبع آلودگی لازم است. ترپونم از طریق خراش جزئی در پوست یا غشای مخاطی اندام تناسلی یا دهان و غیره وارد بدن می‌شود.

تالاسمی یک بیماری ارثی است که در آن مغز استخوان بیمار قادر به ساختن هموگلوبین نمی باشد.

دو نوع تالاسمی وجود دارد: مینور و ماژور

تالاسمی مینور بیماری محسوب نمی شود و فرد امکان ازدواج را دارد ولی زمانی مشکل به وجود می آید که طرف مقابل هم مبتلا به تالاسمی مینور باشد در این صورت ۲۵ درصد احتمال دارد فرزند آن‌ها دچار بیماری تالاسمی ماژور شود.

در تالاسمی ماژور فرد مبتلا با مشکلاتی چون مشکلات قلبی و عروقی، پوکی استخوان، دیابت، مشکلات گوارشی و… مواجه است. معمولاً افراد درگیر با این بیماری عمر کوتاه تری دارند.

در صورتی که هر کدام از زوجین مبتلا به این بیماری ها باشند جهت درمان به مراکز درمانی معرفی خواهند شد.

مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج یک نوع تشخیص و درمان است. به کمک آن می توان اطمینان حاصل کرد که شما و شریک زندگی‌تان یک رابطه قوی و سالم را به عنوان پایه‌ای برای ازدواج پایدار و متقابلاً رضایت بخش‌تان ایجاد کرده اید. چه بخواهیم و چه نخواهیم باید این نظریه اسلام را قبول کنیم که زن و شوهر باید هم طبقه و هم سطح با یکدیگر باشند.

این موضوع نه تنها صرفاً برای تفاهم بین زوجین است بلکه همچنین برای تفاهم یک خانواده و همینطور جلوگیری از آسیب های ارزشی و روانی که فرزندان در یک خانواده غیر هم سطح تحمل می کنند خواهد بود. مشاوره قبل از ازدواج به ما کمک میکند که از بسیاری از خسارت هایی را که خدای نکرده ممکن است در آینده به ما متحمل شود جلوگیری کنیم.

منبع: یک زن
Thanks! You've already liked this
No comments