خشکی واژن، علل و درمان

یکی از مشکلات رایج در میان خانم ها که معمولا روابط جنسی را هم تحت تاثیر خود قرار می دهد، خشکی واژن است. همچنین ممکن است در هر زمانی حتی در زنان جوان نیز این مشکل رخ دهد و موجب رابطه جنسی دردناک، ناراحت کننده و بر هم خوردن تعادل در زندگی جنسی فرد شود.

علائم خشکی واژن

خشکی واژن علائم متعددی می تواند داشته باشد که شامل موارد زیر است:

 • داشتن سوزش و خارش در واژن
 • روابط جنسی دردناک و یا داشتن خونریزی در هنگام رابطه جنسی
 • بیماری در دستگاه ادراری مانند علائمی چون سوزش در ادرار، عفونت های ادراری مکرر، تکرر ادرار و یا تردید در احساس نیاز به دفع ادرار
 • داشتن درد در ناحیه واژن
 • ایجاد مشکل و ناتوانی در رسیدن فرد به ارگاسم
 • رنگ پریدگی و روشن شدن بافت نازک واژن، این مورد در معاینات پزشکی مشخص می شود.

علل خشکی واژن

کاهش هورمون استروژن

کاهش میزان هورمون استروژن در بدن، علت اصلی خشکی واژن است. استروژن که یک نوع هورمون زنانه است، با حفظ ترشحات طبیعی واژن، حالت کشسانی بافت واژن و اسیدیته آن باعث حفظ سلامت واژن می شود.

این عوامل مانع از عفونت مجرای ادراری و عفونت واژن می شوند. ولی کاهش هورمون استروژن، باعث نازک شدن، کاهش حالت کشسانی و شکنندگی دیواره واژن می شود و خطر ابتلا به عفونت ادراری را افزایش می دهد.

کاهش استروژن  نیز اغلب بر اثر یائسگی و زمان قبل از آن، زایمان، شیردهی، اثرات روش های درمانی سرطان روی تخمدان ها مثل پرتودرمانی، هورمون درمانی و شیمی درمانی، برداشتن تخمدان ها با عمل جراحی، اختلالات سیستم ایمنی بدن، کشیدن سیگار و… ایجاد می شود.

استفاده از برخی داروها

برخی داروهای آلرژی و سرماخوردگی حاوی دکونژستانت هایی (ضد احتقان) هستند که باعث کاهش رطوبت در بسیاری از قسمت های بدن از جمله واژن می شود. همچنین شستن واژن با مواد مایع شوینده، باعث به هم خوردن تعادل شیمیایی طبیعی موجود در واژن و در نتیجه التهاب و عفونت آن می شود.

سندرم شوگرن

سندرم شوگرن یک بیماری خود ایمنی است. در این بیماری سیستم ایمنی بدن به بافت های سالم حمله می کند و باعث خشکی دهان و چشم می شود. همچنین باعث خشکی واژن می گردد.

شستن واژن با مواد مایع شوینده نیز باعث به هم خوردن تعادل شیمیایی طبیعی موجود در واژن و در نتیجه التهاب و عفونت آن می شود. همچنین باعث خشکی و آزردگی آن می شود.

راه‌های تشخیص خشکی واژن

معاینه ناحیه لگن

پزشک ناحیه واژن، دستگاه تناسلی و دهانه رحم را معاینه و بررسی می کند.

تست پاپ اسمیر

پزشک نمونه ای از سلول های دهانه رحم را با وسیله ای مخصوص بر می دارد و زیر میکروسکوپ نگاه می کند. همچنین نمونه ای از ترشحات واژن را برای بررسی عفونت واژن یا خشکی واژن در اثر کاهش استروژن بر می دارد.

آزمایش ادرار

اگر علائم عفونت ادراری داشته باشید، باید ادرار شما نیز آزمایش شود.

درمان خشکی واژن

درمان خشکی واژن بسیار راحت است. البته اولین اقدام شما باید مراجعه به متخصص زنان باشد تا ریشه و علت مشکل تان شناخته شده و سپس تحت درمان قرار گیرید. ارایه این راه حل ها برای شما تنها به این دلیل است که با شیوه های کلی درمان این مشکل آشنا شده و از اقدامات درمانی هراسی نداشته باشید.

در واقع معمولاً خشکی واژن با استفاده موضعی از استروژن در ناحیه واژن (استروژن واژینال) بهبود می یابد. استفاده از استروژن واژینال، خطر ابتلا به عفونت ادراری را نیز کم می کند (که برای داشتن یک عملکرد جنسی سالم با همسر مهم است). البته در مورد میزان و نوع استروژن واژینال مصرفی باید با پزشک مشورت کنید.

همچنین استفاده از ویتامین B برای درمان این مشکل به کار می رود به خصوص که این ویتامین سطح استرس را کاهش می دهد. همچنین استفاده از ویتامین های A و E نیز در شیوه های درمانی این مشکل به کار می رود. البته این موارد بیشتر به خانم هایی ارایه می گردد که در اثر یائسگی دچار خشکی واژن شده اند.

درمان خانگی خشکی واژن

استفاده از مواد لغزنده و مرطوب کننده

با پزشک خود در مورد استفاده از مواد لغزنده و مرطوب کننده مخصوص واژن مشورت کنید. موارد لغزنده تا چند ساعت و مواد مرطوب کننده هم بعد از یک بار مصرف، تا سه روز خشکی واژن را برطرف می کنند.

توجه به رابطه جنسی با همسر

داشتن رابطه جنسی مناسب و منظم با همسر، میزان خشکی واژن را کم می کند.

خودداری از مصرف موضعی برخی مواد

مصرف موضعی مواد زیر برای بهبود خشکی واژن، بیشتر باعث بیماری آن می شوند:

 • سرکه، ماست و مواد مایع شویند واژن
 • کرم مرطوب کننده دست
 • صابون های ضد باکتری یا معطر
 • روغن حمام و کف صابون
 • دستمال توالت یا مواد شوینده معطر

رعایت اصول ابتدایی

رعایت برخی از اصول ساده و ابتدایی در درمان این مشکل بسیار موثر است. برای مثال سعی کنید در طی روز به اندازه کافی آب بنوشید و از تشنگی زیاد جلوگیری کنید. به اندازه کافی به استراحت و خواب شبانگاهی تان توجه کرده و ورزش منظم را فراموش نکنید.

توجه به رژیم غذایی

سویا را حتما در رژیم غذایی خود قرار دهید استفاده مناسب و به اندازه سویا در رژیم غذایی در رفع این مشکل بسیار موثر است. همچنین سعی کنید از میوه جات و سبزیجات تازه استفاده کرده و از خوردن غذاهای سرخ کرده و یا بسیار چرب خودداری کنید. این مواد غذایی در بروز خشکی واژن می تواند نقش داشته باشد.

توجه به حالات روحی

همانطور که عنوان کردیم عدم آرامش و آسایش، حالات عصبی، اضطراب، برانگیختگی بیش از حد، استرس و .. از عوامل موثر در خشکی واژن به شمار می رود. لذا از حالاتی که سبب تشدید خشکی واژن میشود پرهیز کنید.

زمان مراجعه به پزشک هنگام خشکی واژن

خشکی واژن در بسیاری از زنان اتفاق می افتد. هر زمان که این مشکل، زندگی شما را تحت تأثیر قرار داد، به خصوص اینکه در هنگام نزدیکی با همسر خود دچار مشکل شدید، به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید.

منبع: یک زن
Thanks! You've already liked this
No comments