حقایقی در باره فاصله زمانی مناسب بین بارداری‌ها

فرزند جدیدی می‌خواهید؟ دقت کنید رعایت فاصله مناسب بین بارداری ها مهم است. قبل از اینکه دوباره باردار شوید با فاصله اندازی مناسب بین حاملگی ها و دلایل اهمیت آن آشنا شوید.

آشنایی کلی با فاصله گذاری صحیح بین بارداری‌ها

بعد از بارداری و زایمان بدن مادر از تمام ذخایر تخلیه‌شده است. نگهداری از نوزاد نیز برای مادر دوره ای طولانی و پر استرس است که به بدن او فشار وارد کرده است.

برای حفظ سلامت مادر و کودک، فاصله بین بارداری ها حداقل باید به حدود ۱۸ ماه تا ۵ سال برسد. بارداری‌های متوالی که در آن‌ها فاصله مناسب بین دو بارداری رعایت نمی‌شود برای مادر و کودک دردسر ساز می‌شوند.

احتمال ابتلا به عوارضی مانند کم‌خونی، مشکلات شیردهی و از دست دادن ذخایر بدن در مادرانی که بی توجه به فاصله مناسب بین بارداری ها دوباره باردار می‌شوند زیاد است.

بدن مادر بعد از هر بارداری به زمان کافی نیاز دارد تا دوباره ازنظر مواد معدنی، کلسیم و ویتامین‌ها تأمین شود و به حالت اولیه برگردد. به همین دلیل است که ما به همه مادران توصیه می‌کنیم فاصله زمانی مناسب بین دو بارداری را رعایت کنند.

بهترین فاصله دو زایمان بویژه در خانم هایی که کمتر از ۳۵ سال دارند یعنی مادرانی که سن بالا برای باردار شدن ندارند، ۱۸ ماه تا ۵ سال است. در زنان بالای ۳۵ سال این فاصله با نظارت کامل پزشکی ۱ سال است.

چرا فاصله کافی بین بارداری‌ها ضروری است؟

مادر کم‌خون می‌شود

یکی از بیماری‌هایی که شیوع آن در مادرانی که فاصله بین دو بارداری را در نظر نمی‌گیرند بالاست، کم‌خونی یا آنمی است. وقتی‌فاصله مناسب بین بارداری ها رعایت نمیشود، مادر به کم‌خونی مبتلا می‌شود. ممکن است این بیماری به‌صورت مخفی باشد اما کم خونی زمانی آشکار می‌شود که آن خانم برای دومین بار در مدت کمتر از ۱۸ ماه باردار شود. به همین دلیل است که احتمال مرگ‌ومیر مادران باردار مبتلا به کم‌خونی ۵ تا ۱۰ برابر بیشتر از زنان دیگر است.

از سوی دیگر کم‌خونی در هفته ۱۳ تا ۲۴ بارداری خطر احتمالی زایمان زودرس و وزن کم نوزاد هنگام تولد را افزایش می‌دهد. کم‌خونی سلامت کودک را هم نشانه می‌گیرد، در نوزادانی که از مادران مبتلابه کم‌خونی متولد می‌شوند، احتمال بروز بیماری‌ها و مهمتر از همه فقر آهن (که منجر به اختلال در تکامل حرکتی و رفتاری می‌شود و حتی قدرت یادگیری را کاهش می‌دهد) به‌مراتب بیشتر است.

شیردهی سخت‌تر می‌شود

نوزاد باید تا ۶ ماه اول زندگی انحصاراً با شیر مادر تغذیه شود و معمولاً توصیه می‌شود شیردهی تا پایان ۲۴ ماهگی نوزاد در کنار غذای کمکی ادامه یابد. اگر فاصله بین دو بارداری متوالی را دو سال در نظر بگیریم، بارداری در زمان شیردهی نوزاد اول اختلال ایجاد می‌کند. قطع شیردهی به باعث ضعف سیستم ایمنی نوزاد می‌شود پس می‌تواند احتمال بروز بیماری‌های عفونی را در فرزند اول افزایش دهد. رعایت فاصله مناسب بین دو بارداری سلامت شیر دهی را تضمین می‌کند.

احتمال زایمان زودرس بالا می‌رود

مادرانی که فاصله بین دو بارداری آنها کم است، اکثراً دچار زایمان‌های زودرس می‌شوند. احتمال زایمان زودرس در بارداری‌های پشت سرهم افزایش می‌یابد، ولی نوع زایمان (طبیعی یا سزارین) تفاوت نمی‌کند.

تأمین نیاز جنین سخت می‌شود

تغذیه جنین در دوران بارداری از طریق خون مادر است. وقتی مادری مبتلا به کم‌خونی باشد اکسیژن‌رسانی و تغذیه جنین نیز مختلف می‌شود و این اختلال روی سلامت جنین تأثیر می‌گذارد.

جنین برای رشد و تکامل مواد موردنیازش را از بدن مادر تأمین می‌کند. مادر نمی‌تواند تمام نیازهای جنین را با دریافت روزمره مواد غذایی در اختیار جنین قرار دهد بلکه بخش قابل توجهی از این مواد مغذی را از ذخایر بدن خودش تأمین می‌کند موادی مثل کلسیم و برخی ریزمغذی‌ها و….

احیای دوباره بدن مادر به تغذیه او و میزان استرسی که در دوران بارداری به‌ خصوص بعد از زایمان بر او وارد می‌شود در ارتباط است، بنا بر این فاصله مناسب بین بارداری ها را باید رعایت کرد.

بارداری فوری برای کودک اول چه مشکلاتی دارد؟

بارداری‌های متوالی سلامت کودک اول را هم به خطر می‌اندازد. نوزاد باید ۶ ماه اول زندگی فقط با شیر مادر تغذیه کند و معمولاً توصیه می‌شود این شیردهی تا پایان ۲۴ ماهگی نوزاد در کنار غذای کمکی ادامه داشته باشد.

زمانی که فاصله بین دو بارداری متوالی کمتر از ۱۸ ماه شود، مادر در زمان شیردهی نوزاد اول باردار است. طبیعی است که این بارداری در شیردهی نوزاد اول اختلال ایجاد می‌کند و مادر ناگزیر به قطع شیردهی می‌شود.

قطع شیردهی باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی نوزاد می‌شود و همین عارضه احتمال بروز بیماری‌های عفونی در نوزاد اول را هم افزایش می‌دهد، به این ترتیب بارداری‌های متوالی علاوه بر سلامت مادر و جنین سلامت کودک اول را هم به خطر می‌اندازد.

به‌طور میانگین بدن خانم‌ها حداقل به ۱۸ ماه زمان نیاز دارد تا ذخایر خود را دوباره جایگزین کند. وزن، توده بدنی و انرژی مادر هم بعد از هر بار بارداری تحت تأثیر قرار می‌گیرد و او برای جبران به زمان نیاز دارد.

فاصله مناسب بین دو زایمان طبیعی چقدر است؟

حداقل فاصله مناسب بین دو زایمان طبیعی حدود ۱۸ ماه است. البته حداقل فاصله ایمن بین بارداریها ۱۲ ماه است که هرگز توصیه نمی‌شود و مربوط به شرایط خاص مثل سن بالای ۳۵ سال است. فاصله کمتر از این ۴۰ درصد خطر تولد نوزاد زودرس و ۶۱ درصد خطر نوزاد با وزن کم افزایش پیدا می‌کند و سن تولد نوزاد هم در ۲۶ درصد موارد کمتر از یک نوزاد طبیعی می‌شود.

به ازای هر یک ماه که این فاصله کوتاه‌تر می‌شود، خطر تولد نوزاد نارس تا ۲ درصد و خطر تولد نوزاد با وزن کم تا ۳.۳ درصد بیشتر می‌شود.

فشار به بدن مادر و جنین در بارداری بافاصله کم:

چهار ماه اول بارداری معمولاً مادر دچار ویار می‌شود و نمی‌تواند به خوبی غذا بخورد. کمبود مواد غذایی باعث ضعف و سستی می‌شود، در نتیجه او نمی‌تواند به نوزاد شیر باکیفیت بدهد.

مادر شب‌های زیادی را به خاطر نوزاد بیدار می‌ماند، معمولاً مادرهایی که شیر می‌دهند، کمتر فرصت استراحت پیدا می‌کنند، این بی‌خوابی‌ها و استراحت نکردن‌ها روی جنین اثر نامطلوبی برجا می‌گذارد.

مادرانی که بدون رعایت فاصله مناسب بین بارداری ها وقتی به بچه شیر می‌دهند باردار می‌شوند، فرصت یا توانی برای مراقبت صحیح از خود و بچه‌هایشان ندارند. پس کمتر به پزشک مراجعه می‌کنند و از کنترل خارج می‌شوند و بارداری پرخطری را تجربه می‌کنند.

حداقل فاصله دو سزارین چقدر است؟

فاصله مناسب برای بارداری بعد از سزارین قبلی حداقل ۱ سال است چون در زیر ۶ ماه خطر پارگی رحم بخاطر برش سزارین قبلی بالاست. وقتی جایگزینی ذخایر بدن مادر، کم‌خونی و شیردهی در میان است، جبران آن‌ها ربطی به نوع زایمان ندارد پس می‌توانید فاصله را به ۲ سال برسانید تا قدرت بدنی خود را باز یابید ولی رحم شما به فاصله یکسال از سزارین قبلی به اندازه کافی قوی شده و تقریبا خطر پارگی ندارد.

بنابراین مادران چه آنها که طبیعی زایمان می‌کنند چه آن‌ها که روش سزارین را انتخاب می‌کنند، برای سلامتی نوزاد و خودشان باید فاصله مناسب بین بارداری ها را در نظر بگیرید.

پس از این مدت رقابت میان کودکان کاهش می‌یابد، این فاصله سنی برای اعتماد به نفس کودک بزرگ شما مناسب است، فرزند بزرگ شما در این سن مستقل‌تر است و توجه شما را به اندازه کافی داشته است، به علاوه سه سال فرصت خوبی برای شما است تا کاملاً سرحال شوید.

حداکثر فاصله قابل قبول بین دو بارداری چقدر است؟

فقط فاصله کم بین بارداری‌ها نیست که می‌تواند سلامت مادر و کودک را به خطر بیندازد. فاصله بیش از اندازه بین زایمان‌ها هم گاهی می‌تواند همان قدر دردسرساز شود.

اگر فاصله دو بارداری بیشتر از ۵ سال شود عوارض بارداری و زایمان هم بیشتر می‌شود. یکی از شایع‌ترین این مشکلات مسمومیت دوران بارداری است. که احتمال بروز در خانم‌هایی که فاصله بین دو بارداری آنها بیشتر از ۵ سال است بیشتر از دیگران وجود دارند.

مادران بالای ۳۵ سال با احتیاط اقدام کنید

گاهی سن مادر بالاست و با اینکه تازه زایمان کرده، می‌خواهد فرزند دومی هم داشته باشد و باردار می‌شود. برای این دسته از مادرها خطر بارداری دوچندان است، چون این خانم‌ها به خاطر سنشان به‌خودی‌خود دچار ریسک‌پذیری بالا هستند. اگر فرزند می‌خواهید تحت نظر پزشک با یک سال فاصله میتوانید به بارداری اقدام کنید.

احتمال ابتلا به مسمومیت بارداری، فشارخون و داشتن نوزادی با اختلالات کروموزومی در مادران با سن بالاتر زیاد است. این قبیل خانم‌ها قبل از بارداری لازم است با پزشک متخصص مشورت کنند و دائم تحت کنترل پزشک باشند.

نتیجه گیری نهایی:

بهترین فاصله دو زایمان بویژه در خانمهایی که کمتر از ۳۵ سال دارند یعنی مادرانی که سن بالا برای بارداری ندارند، ۱۸ ماه تا ۵ سال است. در زنان بالای ۳۵ سال این فاصله ۱ سال است به شرطی که زیر نظر پزشک متخصص زنان باشند. فاصله مناسب برای بارداری بعد از سزارین قبلی حداقل ۱ سال است چون در زیر ۶ ماه خطر پارگی رحم بخاطر برش سزارین قبلی بالاست.

منبع: توراهی
Thanks! You've already liked this
No comments