باورهای غلط در مورد سرطان پستان

اطلاعات زیادی در زمینه سرطان پستان وجود دارد که بسیاری از آنها صحیح و علمی هستند و برخی نیز کاملا نادرست می باشند. در این مقاله چند نمونه از تصورات اشتباهی را که در مورد سرطان سینه وجود دارد، مرور خواهیم کرد.

اگر بر روی سینه خود برآمدگی احساس می‌کنید، بدین معنی است که سرطان پستان دارید

اغلب توده‌های سینه، سرطانی نیستند. یک توده، می‌تواند بر اساس چرخه قاعدگی یا به علت شرایط فیبروکیستیک ایجاد شود. به همین دلیل ممکن است که در سینه‌ی خود احساس وجود غده یا توده کنید.

شرایط فیبروزیستیک سینه در زنان بالای ۲۰ سال تا رسیدن به سن یائسگی رایج است. توده‌ای که تنها در یک سینه احساس می‌شود می‌تواند خوش‌خیم یا غیر سرطانی باشد. با این حال، برای اطمینان از غیر سرطانی بودن توده با پزشک خود مشورت کنید.

درد پستان به معنای سرطان سینه است

زنان در سنین باروری خود یعنی بین ۱۵ تا ۳۵ سالگی، ممکن است در دوره های مشخصی از چرخه قاعدگی و به خصوص پیش از آن، دردی در پستان های خود احساس کنند که این طبیعی به نظر می رسد. با این حال، صرف نظر از سن و سال خود، اما اگر در مورد دردی که در پستان خود دارید نگران هستید، می توانید به یک پزشک متخصص مراجعه کنید تا بررسی های لازم را انجام دهد.

اگر در پستان خود هیچ علامت خاصی مشاهده نکردید، پس مبتلا به سرطان پستان نمی‌باشید

این نیز یک باور نادرست است. بیشتر افرادی که مبتلا به سرطان پستان هستند به هنگام تشخیص این بیماری هیچ علامت یا نشانه ای نداشته اند. در کنار بررسی هایی که خودتان انجام می دهید و بررسی سالانه پستان توسط پزشک، بهتر است ماموگرافی های منظمی نیز داشته باشید. زمانبندی مناسب برای چنین بررسی هایی به سن شما بستگی دارد. ماموگرام ها به شما کمک می کند سرطان پستان را قبل از ایجاد نشانه های آن تشخیص دهید و زودتر به فکر درمان آن بیفتید.

اگر پس از انجام ماموگرافی معمولی، پزشک شما آزمایش‌های بیشتری تجویز کرد، بدین معنی است که شما به احتمال زیاد سرطان دارید

طبق گفته‌ی موسسه ملی سرطان، تنها ۱ زن از هر ۲۰ زنی که به آزمایش مجدد ارجاع داده شده‌اند، مبتلا به سرطان سینه بوده‌اند.

داشتن سرطان سینه به این معنی است که شما سینه‌های خود را از دست می‌دهید

تمام زنان مبتلا به سرطان سینه مجبور به برداشتن سینه‌های خود نمی‌شوند. بر اساس بافت تومور و نوع آن، جراحی های زیادی وجود دارد که می تواند از پستان فرد محافظت کند. بسیاری از زنان مبتلا به سرطان سینه، می‌توانند با عمل‌های لامپکتومی یا ماستکتومی جزئی، بدون نیاز به برداشتن سینه، با عمل جراحی تومور خود را بردارند.

تنها برخی از افرادی که در مرحله ۵ سرطان قرار دارند باید متحمل جراحی شدید پستان شوند. حتی اگر مجبور شوید جراحی ماستکتومی کاملی انجام دهید، ممکن است بتوانید دوباره پستان خود را حفظ کنید و آن را بازسازی نمایید.

داشتن سرطان پستان بدین معنی است که مجبور خواهید بود شیمی درمانی کنید

شیمی درمانی در سرطان سینه بستگی به مواردی چون مرحله، نوع سرطان و امکان عود بیماری دارد.
نمره‌ی عودت سرطان سینه تعیین می‌کند که آیا لازم است برای درمان سرطان سینه شیمی درمانی بشوید یا نشوید. برخی از افراد مبتلا به سرطان پستان، چه در مراحل اولیه و چه در مراحل پیشرفته از روش هورمون درمانی یا دیگر روش‌ها استفاده می‌کنند. گاهی اوقات این روش‌ها به جای شیمی درمانی یا علاوه بر آن تجویز می‌شود.

داشتن سرطان پستان به این معنی است که موهای‌تان را از دست می‌دهید

داروهای شیمی درمانی بیشتر بر روی سلول‌هایی که به سرعت تقسیم می‌شوند، (مانند سلول‌های سرطانی) تاثیر می‌گذارد. از آنجا که فولیکول‌های مو در پوست سر و بدن حاوی این نوع سلول‌های به سرعت در حال تقسیم هستند، داروهای شیمی درمانی می‌تواند به آن‌ها آسیب برساند.

تنها برخی از داروهای شیمی درمانی باعث از دست رفتن کامل مو می شود. سایر داروها تنها بخشی از موها را تحت تاثیر خود قرار می دهد. برخی دیگر نیز اصلا ربطی به ریزش مو نخواهند داشت. از آنجایی که گزینه های درمانی متعددی وجود دارد، بیشتر افراد اصلا این شرایط را تجربه نمی کنند.

بیشتر زنانی که سرطان پستان دارند، در خانواده خود فردی را داشته‌اند که به این سرطان مبتلا بوده است یا در حال حاضر با آن دست و پنجه نرم می‌کند

بر اساس یافته های انجمن سرطان در آمریکا ۹۰ درصد از سرطان های پستان به سبک زندگی و فاکتورهای زیست محیطی مرتبط است. فاکتورهای زیر می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد:

  • مصرف الکل
  • مصرف برخی از قرص های ضد بارداری
  • اضافه وزن و چاقی پس از یائسگی
  • سموم زیست محیطی
  • تخمین زده شده است که تنها ۵ الی ۱۰ درصد از سرطان های پستان مرتبط با سابقه ژنتیکی و خانوادگی این بیماری است.

سوتین‌های فنردار می‌توانند باعث سرطان سینه شوند

نتایج یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ نشان داد که هیچ تفاوتی میان زنانی که از این سوتین ها استفاده می کنند و افرادی که از این نوع استفاده نمی کنند، از لحاظ ابتلا به سرطان پستان وجود ندارد.

عطرها و اسپری‌های ضد عرق‌ (دئودورانت) می‌توانند باعث ایجاد سرطان پستان شوند

به گزارش موسسه‌ی علمی سرطان، هیچ گونه شواهد علمی مبنی بر این که دئودرانت‌ها و ضد عرق‌ها باعث بروز سرطان پستان می‌شوند، وجود ندارد. همچنین سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA) اثبات کرده است که هیچ کدام از مواد تشکیل دهنده‌ی دئودورانت‌های زیر پوست یا ضد عرق‌ها باعث سرطان نخواهد شد.

سرطان پستان تنها در زنان بزرگسال دیده می‌شود

اگرچه سرطان پستان در همه سنین می تواند رخ دهد، اما بروز آن در میان دختران نوجوانان و کودکان بسیار نادر است. مقاله مروری در یکی از مجلات نشان می دهد که تنها از میان یک میلیون زن زیر ۲۰ سال تنها یک نفر به سرطان پستان مبتلا شده است.

فقط زنان و دختران هستند که به سرطان سینه مبتلا می‌شوند

آمار سرطان پستان در زنان تقریبا ۱۰۰ برابر بیشتر از مردان است. با این حال، بنا به گزارش انجمن سرطان آمریکا، در سال ۲۰۱۷، در حدود ۲۴۷۰ مرد، بیماری سرطان سینه تشخیص داده شده است. علائم سرطان سینه در مردان شامل یک تومور در زیر نوک پستان و تغییر رنگ منطقه‌ی اطراف آن است.

از این رو بهتر است که مردان هم به طور منظم آزمون‌های سرطان سینه را در خصوص خود انجام دهند. به علت کمبود آگاهی در مورد وجود سرطان سینه در مردان، آن‌ها تمایل ندارند که دنبال تشخیص و پیگیری این بیماری باشند، بنابراین درمان سرطان سینه در مردان دشوار تر خواهد بود.

منبع: سلامتی 24
Thanks! You've already liked this
No comments