توصیه‌های عمومی دوران بارداری که باید رعایت کنید

توجه به این توصیه های عمومی دوران بارداری باعث می‌شود دوران بارداری خوبی داشته باشید و نوزادی سالم به دنیا آورید:

  • تغذیه مناسب در بارداری
  • کار و استراحت کافی
  • آرامش روحی و معنوی
  • انجام ورزشهای مناسب
  • شناخت علائم خطر در حاملگی

تغذیه در دوران بارداری

تغذیه درست از مهمترین توصیه های عمومی دوران بارداری است. برنامه غذایی یک خانم باردار باید حساب شده و دقیق باشد. به موجب یک آمار بیشتر کودکانی که از نظر مغزی، عصبی و جسمی، ناقص الخلقه اند، نقصشان به علت بدی تغذیه مادر در دوران بارداری است.

تغذیه مادر در زمان بارداری حتی در مقدار ضریب هوشی و استعداد کودک نیز تاثیر فراوان دارد؛ زیرا رشد اعصاب و مغز کودک از غذای مادر است؛ پس هر نوع غذای جسمی و روحی بر روی کودک اثر خواهد گذاشت.

مادران می توانند با استفاده از رژیمی که شامل مواد مختلف از منابع زیر باشد احتیاجات خود را برآورده سازند.این منابع شامل: شیر و لبنیات، گوشت و حبوبات، نان و غلات، سبزیجات و میوه جات و چربیها هستند.

نیاز به آهن در دوران بارداری قابل توجه است.لذا برای تامین نیاز آهن، از ماه چهارم حاملگی به زن باردار قرص آهن تجویز می شود.زنان باردار باید توجه داشته باشند بهتر از تعداد دفعات تغذیه خود را زیاد کنند و حجم غذای خود را کم کنند.

کار و استراحت کافی

اغلب زنان حامله حداقل به ۸ ساعت خواب شبانه و همچنین استراحت بعد از ظهر احتیاج دارند، ولی عده ای ممکن است نیاز به استراحت بیشتری نیاز داشته باشند.

فعالیت برای حاملگی زیان آور نیست اما خانمها باید در این دوران از انجام کارهای سنگین و جابجا کردن وسایل پرهیز نمایند. مادر باردار نباید خود را خسته کند و در فواصل کار روزانه لازم است مدتی استراحت کند. زنان باردار باید توجه کنند که به پشت خوابیدن باعث می شود که خون کمتری به جنین برسد به همین دلیل باید به پهلو بخوابند (بهتر است به سمت چپ بخوابند).

برای جابجا شدن در وقت خواب باید ابتدا بنشینید و بعد به سمت دیگری که می خواهید بخوابید و از غلت زدن بپرهیزید، چون باعث پیچیدن بند ناف به دور جنین خواهد شد.

آرامش روحی و معنوی

مادر در دوران بارداری دچار نوسانات روحی و خلقی می شود به طوری که حساس و تحریک پذیر شده و دچار خلق و خوی دوگانه ای می گردد که همسرش را نیز متعجب می سازد. این حالات روحی بخاطر تغییرات هورمونی دوران بارداری می باشد.  رسیدن به آرامش روحی و معنوی جزیی از توصیه های عمومی دوران بارداری است.

افکار و هیجان های روحی مادر گرچه مستقیما به اعصاب و مغز کودک منتقل نمی شود اما چون این افکار و هیجانات در بدن و دستگاه گوارش مادر تاثیر دارند و غذای جنین نیز به‌ وسیله مادر تامین می شود، در بروز حالات روانی، شخصیت و آینده کودک موثر هستند.

مهمترین فردی که حمایت عاطفی مادر را به عهده دارد شوهر اوست. در این مدت شوهر باید با همسر خویش بیشتر ارتباط داشته باشد و از آینده کودک و پذیرش وی و از احساس غرور بخاطر داشتن فرزند با همسر سخن بگوید.

مرد باید نشان دهد که از تغییرات جسمی زن ناراحتی ندارد و بیشتر در کنار او باشد. پناه و دلگرمی و آرامش دهنده او باشد که این آرامش و اطمینان از حمایت همسر، تحمل زن رادر مقابل از ناگواری های دوران حاملگی زیاد کرده و درد زایمان را برای او آسان تر خواهد نمود.

انجام ورزش‌های مناسب

ورزش در دوران بارداری از توصیه های عمومی دوران بارداری است و برای مادر و جنین مفید است. به طور کلی فردی که قبل از حاملگی ورزش می کرده می تواند بدون آنکه بر شدت آن بیفزاید به ورزش ادامه دهد، به شرطی که خود را خیلی خسته نکند.

بهتر است مادر به آرامی پیاده‌روی کند، اما نه بیش از اندازه زیرا افراط در پیاده روی نیز ممکن است سبب سقط جنین شود. به هیچ وجه حرکات شدید انجام ندهید و از جایی به جای دیگر نپرید.

از انجام ورزشهای سنگین که خطر زمین خوردن و ضربه دیدن دارد پرهیز کنید و در مکان مناسبی که تهویه مناسب و اکسیژن کافی داشته باشد ورزش کنید. انرژی مصرف شده در ورزش را با تغذیه مناسب و کافی جبران نماید.

شناخت علائم خطر در حاملگی

تورم در صورت، دست‌ها، پاها، تب شدید، کبودی در بدن، درد در ناحیه شکم و رحم، هرگونه خونریزی، تهوع بی موقع و مدام همراه با اسهال، سردردهای مداوم همراه با تاری دید، دفع آب از ناحیه واژن، تصادف یا افتادن شدید و ناگهانی، کاهش حرکات جنین، تپش قلب و تنگی نفس و سوزش ادرار از جمله علائم خطر در مدت بارداری می‌باشند.

اگر این حالتها را در خود مشاهده کردید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

منبع: توراهی
Thanks! You've already liked this
No comments