خوردن جگر در بارداری آزاد یا ممنوع؟

جگر منبع سرشاری از مواد غذایی ارزشمند و ویتامین‌های گروه A و B است. برای اکثر خانم‌های باردار این سوال مطرح می‌شود که خوردن جگر در بارداری مضر است یا نه؟

جگر منبع شگفت‌انگیز و زود جذب از مواد غذایی ارزشمندی مانند آهن و روی است که حاوی مقدار مناسبی از ویتامین A و ویتامین B نیز هست.

جگر غذایی خون ساز است که در مورد خوردن آن در دوران بارداری شایعات بسیاری وجود دارد و همواره این سوال در ذهن خانم های باردار مطرح می‌شود که آیا استفاده از آن مفید است؟

اکثر مواد غذایی و ویتامین‌ها در بارداری مفید هستند ولی در صورتی که بیش از اندازه و خارج از قاعده استفاده شوند باعث ایجاد ناهنجاری‌هایی بر روی جنین و در بعضی مواقع سقط جنین می‌شوند. متاسفانه یکی از این مواد غذایی پرخاصیت جگر است.

چرا خوردن جگر در بارداری به مقدار زیاد ممنوع است؟

جگر منبع غنی از ویتامین A است ولی مصرف بیش از اندازه این ویتامین عوارضی ازجمله خوب رشد نکردن جنین و یا حتی سقط جنین به همراه دارد.

طبق نظر تعدادی متخصصین جگر خوب نپخته حاوی باکتری لیستریا است. این باکتری اثر منفی بر رشد جنین می‌گذارد و در بعضی مواقع باعث سقط و مرده زایی می‌شود.

به جای خوردن جگر در بارداری از چه موادی استفاده کنیم؟

توصیه مشاور به شما این است که بجای مصرف جگر از مواد غذایی زیر استفاده فرمایید:

  • میوه و سبزیجات برگ تیره (مثل اسفناج)
  • حبوبات (از قبیل عدس)
  • مواد پروتئینی (گوشت قرمز و سفید و ماهی)

مصرف چه غذاهای دیگری در بارداری مضر است؟

علاوه بر پرهیز از جگر از مصرف فراوان این مواد غذایی خودداری کنید:

  • مواد دارای کافئین
  • شیر غیر پاستوریزه
  • بادام زمینی
  • غذاهای نپخته و سرد
  • مغز حیوانات

یکی دوبار در بارداری اخیر جگر مصرف کردم. آیا احتمال سقط یا ناهنجاری هست؟

نه، لازم نیست خودتان را نگران کنید. چند بار خوردن جگر مسمومیت ویتامین A ایجاد نمی‌کند ولی بهتر است در دوران بارداری مصرف نشود. چون به هر حال احتمال آلودگی جگر به باکتری همیشه وجود دارد. می‌توانید برای تامین آهن بدن خود حبوبات و سبزیجات و گوشت قرمز را جایگزین جگر کنید.

گرچه خانمها می‌توانند بسیاری از مواد غذایی مانند جگر را در دوران غیر بارداری مصرف کنند خوردن جگر در بارداری به مقدار زیاد به خصوص در سه ماهه اول بارداری مضر و ممنوع است.

منبع: توراهی
Thanks! You've already liked this
No comments