آیا مصرف شور و ترشی در دوران بارداری امن است؟

برخی زنان در دوران بارداری، میل و هوسی برای خوردن بعضی از مواد غذایی را پیدا می کنند. یکی از ویارهای رایج میان زنان باردار، ویار شور و ترشی است. اما آیا مصرف شور و ترشی در دوران بارداری امن است و به مادر و جنین آسیب نمی رساند؟ برای آگاهی از پاسخ این پرسش، مقاله زیر را مطالعه نمایید.

آیا شما ویار و هوس خوردن خیارشور در دوران بارداری را دارید؟آیا نمی توانید از خوردن ترشی های خوشمزه در این دوران اجتناب کنید؟ اگر شما به طور ناگهانی میل به خوردن ترشیجات دارید، شاید بدن شما در تلاش است که چیزی را به شما بگوید. نگران نباشید، در ادامه هر آن چه را که باید درباره مصرف ترشی و شور در دوران بارداری بدانید، ارائه می کنیم.

آیا مصرف شور و ترشی در دوران بارداری امن است؟

ترشیجات یکی از مواد غذایی است که زنان باردار خیلی ویار آن را می کنند. اکثر زنان تمایل دارند ترشیجات را در سراسر دوران بارداریشان مصرف کنند، اما برخی از زنان نیز فقط چند ماه هوس و ویار مصرف آن را دارند. لذا اگر میل و اشتیاق به خوردن ترشی دارید، تنها نیستید. خوردن مقدار کمی ترشی تا زمانی که بدن شما بدان واکنش نشان ندهد، مشکلی به وجود نمی آورد.

شور و ترشی ارزش غذایی بسیار کمی دارند. به طوری که در هر ۳۰ گرم ترشی هیچ پروتئین، چربی یا کلسترولی وجود ندارد و کمتر از یک گرم کربوهیدرات وجود دارد. این مقدار کربوهیدرات کمتر از یک دهم درصد کربوهیدراتی است که بدن یک زن باردار در روز به طور ایده آل نیاز دارد.

تا زمانی که بیش از حد شور و ترشی مصرف نکنید، این مواد به شما و جنینتان آسیب نمی رساند. در حقیقت، خوردن شور و ترشی در حد متعادل ممکن است برای شما در دوران بارداری خوب باشد.

مزایای مصرف شور و ترشی در دوران بارداری

پتاسیم و سدیم دو الکترولیت اصلی در بدن شما هستند. این مواد معدنی به انتقال الکتریکی در بدنتان کمک می کنند. هنگامی که شما باردارید، بدنتان شروع به حفظ مقدار بیشتری مایعات می کند. در این دوران، نیازهای جنینتان از بدن شما افزایش می یابد.

به همین دلیل نیاز بدن شما به الکترولیت افزایش می یابد. سرکه و نمک حاوی پتاسیم و سدیم هستند، لذا خوردن شور و ترشی به طور متعادل در دوران بارداری می تواند نیازهای رو به رشد شما را به این مواد تامین کند.

خطرات مصرف شور و ترشی در دوران بارداری برای جنین و مادر

شور و ترشی حاوی مقادیر بسیاری سدیم است. لذا این حجم از سدیم می تواند مزایای مصرف شور و ترشی در دوران بارداری را خنثی کند. مقدار زیاد سدیم اگر به طور منظم و طولانی مدت مصرف شود، می تواند برای مادر و جنین بسیار خطرناک باشد.

هنگامی بیش از حد سدیم مصرف کنید، احساس کم آبی می کنید. مصرف بیش از حد سدیم همچنین می تواند منجر به فشار خون بالا شود. زمانی که باردار هستید، شما تنها منبع تغذیه جنینتان هستید.

میزان بالای سدیم در بدنتان تاثیر منفی بر رشد و توسعه جنینتان به طور کلی و تاثیر منفی بر رشد کلیه هایش به طور خاص می گذارد. همچنین احتمال ابتلای فرزندتان به فشار خون در سال های آینده افزایش می یابد.

در دوران بارداری، تغییرات زیادی در بدن شما رخ می دهد که می تواند منجر به افزایش فشار خون شود. این وضعیت منجر به یک بیماری خطرناک به نام پُرفشاری خون بارداری و لذا ایجاد تشنج، آسیب به کلیه ها و آسیب رساندن به عروق خونی شود. پُرفشاری خون همچنین می تواند موجب تورم مغز و از دست دادن رفتن پروتئین و تاثیر بر ذخیره اکسیژن و مواد غذایی جنینتان شود.

در پُرفشاری خون، یک رژیم کم سدیم می تواند به بهبود شرایط کمک کند. در موارد شدید، جنین ممکن است نیاز به زایمان فوری داشته باشد. اگر جنین بسیار نورس باشد، زایمان می تواند خطرناک باشد.

در برخی موارد نیز احتمال زنده ماندن جنین وجود دارد. مصرف سدیم بیش از حد، اغلب می تواند یک پُرفشاری خفیف را به یک پُرفشاری شدید بارداری تبدیل کند. لذا به شدت توصیه می شود که مصرف سدیم را محدود کنید.

Thanks! You've already liked this
No comments