آلرژی فصلی و علائم آن

همزمان با بلند شدن روز و گرم شدن هوا و پایان فصل سرما خوردگی، با مشکل دیگری رو به رو می شویم. به فصل آلرژی خوش آمدید.

با توجه به آمار مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، آلرژی فصلی یکی از علل اصلی بیماری مزمن در ایالات متحده است که ۵۰ میلیون آمریکایی آن را سالانه گزارش کرده اند. در ۱۲ ماه گذشته تنها بیش از ۸ درصد از جمعیت ایالات متحده با تشخیص تب یونجه بودند.

و هر چند به نظر می رسد هر ساله، ما از خود سؤالات مشابهی می پرسیم: چگونه می توان تفاوت بین آلرژی ها و سرماخوردگی را بیان کرد؟ چه مدت آلرژی فصلی طول می کشد؟ چرا به آلرژی دچار می شویم؟

دقیقا به چه چیزهایی آلرژی داریم؟

افراد مختلف دارای آلرژن های مختلف هستند، اما بیشترین موارد آلرژی در فضای باز است، آلرژی فصلی به خاطر درخت، چمن، و گرده علف های هرز، و همچنین مزارع است.

تنها راه دقیق دانستن اینکه به چه چیزی آلرژی دارید این است که یک آزمایش پوست داشته باشید. بعضی از بیماران به حیوانات خانگی آلرژی دارند.

علائم آلرژی فصلی چیست؟

علائم رایج عبارتند از عطسه، خارش، آبریزش چشم، آبریزش بینی و گرفتگی بینی. برخی از افراد مبتلا به آلرژی نیز مبتلا به آسم هستند، که می تواند موجب سرفه، خس خس کردن و گرفتگی قفسه سینه شود.

چگونه می‌توان تفاوت بین آلرژی فصلی و سرماخوردگی را تشخیص داد؟

آلرژی معمولا باعث عطسه، خارش، آبریزش چشم و آبریزش بینی می شود، به عنوان مثال، احتمالا برای رفتن به کار به اندازه کافی سر حال هستید. سرماخوردگی ممکن است با درد و گرفتگی عضلانی و حالت تهوع، و فقط یک احساس عمومی خستگی همراه باشد.

چه زمانی آلرژی فصلی شروع می‌شود؟ و چه زمانی پایان خواهد یافت؟

زمان و شروع فصل آلرژی در سراسر کشور متفاوت است. فصل گرده در فصل بهار شروع می شود و از تابستان ادامه می یابد و در اواسط ماه به پایان می رسد.

چرا آلرژی می‌گیریم؟

پاسخ ساده برای این سوال وجود ندارد، اما کارشناسان معتقدند که چند مورد می تواند باعث ایجاد آلرژی شوند.

ژنتیک. اگر یکی از والدین بیولوژیک آلرژی داشته باشد احتمال بیشتری وجود دارد که کودک نیز آلرژی داشته باشد و اگر هر دو والد آلرژی داشته باشند احتمال این افزایش می یابد. اما ممکن است برای کسی که هیچ یک از والدین او آلرژی نداشته باشند نیز اتفاق بیفتد.

مبتلا شدن به آلرژی میتواند به دوران کودکی ما ربط داشته باشد. تصور می شود که ابتلا به آلرژی ها، مانند آلودگی های گرد و غبار و حیوانات خانگی، در اوایل کودکی همراه با عفونت ویروسی در زمینه مناسب، می تواند منجر به آلرژی در طول زمان شود.

اما این تنها ژنتیک و دوران کودکی ما علت ابتلا به آلرژی نیست بلکه ممکن است چیزی بیشتر در پشت علت عطسه ما وجود داشته داشته باشد. سطح بالای CO2 در جو باعث می شود که گیاهان برای آزادی گرده ترشحات بیشتری داشته باشند.

آب و هوای گرم تر نیز در حقیقت باعث می شود که درختان زودتر گرده افشانی کنند و در طول فصل بهار نیز بیشتر می شود، به این معنی که درختان گرده های بیشتری را در طول دوره های طولانی آزاد می کنند.

چگونه می‌توان از واکنش‌های آلرژیک جلوگیری کرد؟

برای آلرژی های مرتبط با چمن یا درخت، توصیه می شود که پنجره ها را در خانه و ماشین خود بسته نگه دارید تا گرده ها وارد محیط شما نشوند و از عینک آفتابی و کلاه استفاده کنید، بنابراین گرده به چشمان و صورت شما برخورد نمی کنند. اگر به مدت طولانی در خارج از منزل به سر می برید، به محض اینکه برگشتید بهتر است دوش بگیرید تا دانه های گرده را از پوست و مو خود بشورید.

آیا می‌توانیم از ابتلا به آلرژی جلوگیری کنیم؟

احتمالا. تحقیقات زیادی در این زمینه وجود دارد و یک مفهوم به نام “فرضیه بهداشتی” وجود دارد که معتقد است کودکان باید تا حدودی در خاک و میکروب ها قرار بگیرند. تصور می شود که کودکانی که در معرض این عوامل و همچنین حیوانات مزرعه بیشتر از کودکان دیگر قرار داند و اغلب شستشو نمی شوند، سیستم ایمنی قوی تری دارند، زیرا سیستم ایمنی آن ها با ویروس های بیرونی مبارزه می کند و این تمرینی می شود برای قوی تر شدن سیستم ایمنی.

از سوی دیگر شما در محیطی زندگی می کردید که می توانست بیش از حد تمیز باشد، یا شاید شما تنها فرزند بودید و به مهدکودک نمی رفتید، سیستم ایمنی بدن شما ممکن است این تمرین را نداشته باشد.

سیستم ایمنی ویروسی برای مبارزه با میکروب ها و یا خاک و پاتوژن ها ندارد، بنابراین سیستم ایمنی به داخل وارد می شود و این می تواند موجب ایجاد بسیاری از بیماری های دیگر ایمنی بدن شود.

چگونه می‌توانیم آلرژی را درمان کنیم؟

به غیر از به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض آلرژن ها، داروهایی برای کمک به علائم وجود دارد. موثرترین داروها اسپری بینی هستند. آنها به سمت بینی و سینوس ها اسپری می شوند، که آلرژی در آن ناحیه ها رخ می دهد، بنابراین آنها بسیار هدفمند هستند.

توصیه می شود استروئیدهای بینی بیش از مقابله با داروهای ضد هیستامین تجویز شود. اما شما همچنین می توانید آمپول آلرژی را در مدت حدود چهار سال دریافت کنید، که به عنوان یک راه حل دراز مدت توصیه می شود.

Thanks! You've already liked this
No comments