وجود باکتری، قارچ‌ و کپک‌ها در سیگارهای الکترونیکی

در تحقیقات پیشین در مورد مضرات مصرف قطره یا مایع موجود در سیگارهای الکترونیکی یا “ویپ” مطالبی مطرح شد. در این مقاله سعی داریم دید جدیدی را نسبت به سیگارهای الکترونیکی پیدا کنیم و هنگام استفاده از آن، بیشتر نگران کشیدن چیزهایی غیر از صرفا نیکوتین باشیم.

تحقیقات جدید هشدار می‌دهند که بسیاری از سیگارهای الکترونیکی ظاهرا آلوده به انواع قارچ‌ها و باکتری‌ها هستند. این یافته‌ها از نگاه دقیق به محتوای ۷۵ محصول محبوب ویپینگ بدست آمده است.

حدود نیمی از سیگارهای الکترونیکی که مورد بررسی قرار گرفتند، از نوع کارتریج تک نفره (مخزن نگهداری نیکوتین مایع) ساخته شده بود، در حالی که نیمی دیگر از کارتریج‌ها قابل تعویض و جایگزینی بودند. مایع یا قطره هر دو نوع ویپرها، حاوی نیکوتین همراه با سایر مواد شیمیایی بود. هنگامی که کاربری یک پک می‌زند، یک دستگاه گرمایی که با باتری کار می‌کند، مایع را تبخیر می‌کند و آن را به بخارهای قابل استنشاق تبدیل می‌کند.

اما نیکوتین، تنها چیز موجود در بخار بسیاری از محصولات نبود. نویسنده تحقیق، دکتر دیوید کریستیانی، گفت: ۲۳ درصد از محصولات سیگار الکترونیکی که مورد بررسی قرار گرفته‌اند شامل سموم باکتریایی هستند، در حالی که در ۸۱ درصد آنها ماده‌ای به نام “گلوکان” پیدا شد. این ماده شیمیایی در ساختار سلولی اکثر قارچ‌ها یافت می‌شود.

کریستیانی گفت: “این آلودگی‌ها در قطره‌های سیگار الکترونیک و در کارتریج‌ها پیدا شده است. همچنین در کارتریج سیگارهای غیر قابل تعویض بیش از سه برابر سیگارهایی که کارتیج آنها تعویض می‌شوند، گلوکان یافت شد. ”

کریستیانی این یافته‌ها را “شگفت انگیز” توصیف کرد. اما وقتی از او سوال شد که آیا آلودگی‌های شناسایی شده واقعا سبب خطر این نوع سیگارها می‌شود، جواب داد که هیات داوران هنوز بر روی این موضوع در حال بررسی هستند.

او گفت: ویپرها به طور بالقوه “سمی” هستند. این بدان معنی است که با گذشت زمان، قرار گرفتن در معرض مقدار زیاد این آلاینده‌ها می‌تواند باعث بروز بیماری‌های پیشرفته ریه مانند امفسیم، برونشیت مزمن و آسم شود.

اما به عنوان یک موضوع عملی، کریستیانی خاطر نشان کرد که سطوح آلودگی که تیمش در سیگارهای الکترونیکی پیدا کرده بود در واقع “به میزان قابل توجهی پایین تر از” سطحی است که باعث بیماری ریه می‌شود، سطحی که در برخی محیط‌های کاری وجود دارد و در آن مواد شیمیایی فراوانی تولید می‌شود.

علاوه بر این، چنین آلودگی‌هایی نیز در سیگارهای معمولی یافت می‌شوند و سطح آن عمدتا بالاتر از آن است که ما در سیگارهای الکترونیکی یافتیم.

با این حال، او هشدار داد که “ما نمی‌دانیم استفاده طولانی مدت از آن، انباشته شدن باکتری و قارچ‌ها، فعل و انفعالات این نوع آلودگی‌ها و سایر مواد سمی که ما و دیگران در محصولات سیگار الکترونیکی یافیتم، مانند طعم دهنده‌ها یا برخی حلال‌های صنعتی، تا چه اندازه می‌توانند خطرزا باشد. ”

تیم کریستیانی اشاره کرد که محبوبیت سیگارهای الکتریکی تنها در عرض چند سال به خصوص در میان کاربران جوان، بسیار افزایش یافته است. به عنوان مثال، نویسندگان اظهار داشتند که در سال ۲۰۱۱ تنها ۲۲۰،۰۰۰ دانش آموز دبیرستانی از ویپرها استفاده می‌کردند. این رقم در سال گذشته به بیش از ۳ میلیون نفر رسید.

و هرچند بسیاری از کارشناسان معتقدند که استفاده از ویپرها احتمالا یک گزینه امن‌تر از سیگارهای معمولی است، اما با توسعه استفاده از آن، مراقبت‌های بهداشتی نیز باید رعایت شود.

در مورد اینکه چه چیزی ممکن است باعث آلودگی شود، تیم تحقیقاتی گفت که این آلودگی‌ها ممکن است در هر مرحله از فرایند تولید شوند. اما آنها همچنین فیبرهای پنبه‌ای موجود در کارتریج‌ها را یکی از عوامل اصلی آلودگی‌ها می دانستند، چرا که این گونه فیبرها عامل اصلی هر دو باکتری و قارچ‌ها هستند.

کریستیانی گفت: صرفنظر از این که چنین آلودی‌هایی در نهایت خطر قابل ملاحظه‌ای را ایجاد می‌کنند یا خیر، “سیگارهای الکترونیکی به طور بالقوه برای سلامتی شما مضر است و بهتر است که این کار را انجام ندهید. ” ” برای تعیین اینکه آیا می‌توان به تولید سیگارهای الکترونیکی امن‌تر با حذف آلودگی و باکتری‌ها دست یافت، مطالعات بیشتری مورد نیاز است”.

“ویکتور استیونز”، مدیر پژوهشی اپیدمیولوژی در انجمن سرطان آمریکا، موافقت کرد که “درک کاملتر از آنچه که در محصولات سیگارهای الکترونیکی وجود دارد و اینکه کاربران آن دقیقا در معرض خطر چه چیزی قرار می‌گیرند، می‌تواند به تعیین برخی از خطرهای بالقوه و از بین بردن آنها کمک کند.

برای مثال استیونز اشاره کرد که خصوصیت باکتری و قارچ‌هایی که تیم تحقیقاتی در سیگارهای الکترونیکی یافتند، آلودگی‌های رایجی هستند و در چیزهایی مانند گرد و غبار خانگی نیز یافت می‌شوند”.

منبع: فوت و فن
Thanks! You've already liked this
No comments