تغییرات تغذیه برای دوران بلوغ

بلوغ مرحله گذر از کودکی و رسیدن به بزرگسالی است و درواقع یک دوره رشد سریع فیزیکی، عقلانی و عاطفی است. میزان سرعت بلوغ در مناطق مختلف جهان مختلف است.

به طوری که در مناطق گرمسیر سریع تر و در مناطق سردسیر دیرتر اتفاق میافتد. توجه به افزایش نیاز های غذایی دوران بلوغ هم برای دخترها و هم برای پسرها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

نوجوانی دوران تکامل و بلوغ جسمی و فکری است در دوران نه تنها رشد و تکامل جسمی آهنگ سریع دارد. بلکه تکامل احساسات، روابط اجتماعی و منطقی نیز به سرعت اتفاق میافتد. بسیاری از خصوصیات در دوران نوجوانی بر سلامت تغذیه ای نوجوانان نیر تاثیر میگذارد

بلوغ و تکامل تفکر و احساسات و نوجوان امکان میدهد که برای حفظ خود ارزش قایل شده و در صورت آموزش صحیح تغذیه از الگوی غذایی مطلوبی پیروی کند.

میزان افزایش وزن و قد در دوران بسیار قابل ملاحظه است به طوری که ۲۰ درصد قد نهایی و ۵۰ درصد وزن نهایی فرد مربوط به رشد در این دوران است. بلوغ در پسران بطور متوسط دو سال دیر تر از دختران اتفاق میافتد. ولی مدت افزایش وزن در پسرها بیشتر از دخترهاست.

ترکیب بدن طی دوران بلوغ دستخوش تغییرات میشود به طوری که قبل از بلوغ نسبت بافت چربی و عضلانی در دختران و پسران تفاوت کمی دارد ولی پایان بلوغ ۲۲ درصد از وزن دختران و ۱۵ درصد از وزن پسران را چربی تشکیل میدهد.

در برنامه غذایی روزانه نوجوانان باید مواد غذایی از ۵ گروه اصلی گنجانده شود. میزان مواد مورد نیاز نوجوانان در سنین، از گروه شیر و لبنیات ۳ تا ۴ سهم، گروه گوشت و حبوبات ۲ تا ۳ سهم و گروه سبزیجات ۳ تا ۵ سهم و گروه میوه ها ۲ تا ۴ سهم و گروه نان و غلات ۶ تا ۱۱ سهم میباشد.

تعریف سهم: منظور از یک سهم غذایی مقدار غذایی است که دارای ارزش غذایی مشابه با سایر مواد غذایی از همان گروه میباشد.

توجه:

  • مصرف زیاد قند های ساده مثل نوشابه صنعتی، شکلات و شیرینی منجر به چاقی و افزایش وزن میشود
  • با توجه به رشد سریع و افزایش حجم عضلات، استفاده از انواع پروتیین حیوانی و گیاهی مانند غلات، شیر، تخم مرغ، گوشت برای نوجوانان ضروری است
  • مصرف ویتامین ها و املاح از حمله ید، آهن و کلسیم، ویتامین آ، ث، دو گروه ویتامین ب برای نوجوانان ضروری است.
Thanks! You've already liked this
No comments