جلوگیری از بارداری با روش‌های مطمئن

روزانه این پرسش که چطور بارداری خود را کنترل کنیم و یا چگونه از بارداری جلوگیری کنیم هزار بار پرسیده می شود همه به دنبال راهی برای کنترل بارداری هستند. در این مقاله همه انواع روش ها اورده شده است تا هر کدام که با وضعیت شما سازگار است را انتخاب کنید و با یک مشورت کوتاه با پزشک مراقب بارداری های ناخواسته تان باشید.

استفاده کامل در مقابل استفاده معمولی

اگر از راه های جلوگیری از بارداری به طور کامل پیروی کنید مطمئنا به جواب درستی خواهید رسید. این آزمایش روی ۱۰۰ زن انجام شد که بعد از یک سال وضعیت بارداری آنها مورد بررسی قرار گرفت. “استفاده معمول یا واقعی” این است که هنگامی که از آن استفاده می شود چطور بارداری کنترل می شود، به خوبی یا به طور معمولی.

این نرخ برای ۱۰۰ زن در طول یک سال با داشتن رابطه جنسی و استفاده از کنترل بارداری با استفاده از کاندوم هر بار توسط مرد انجام شد. برای مثال: استفاده از کاندوم یکی از راه های جلوگیری از بارداری است که البته در اینجا منظور کاندوم مردانه است.

وقتی حرف از کاندوم می شود یعنی باید کاملا آلت تناسلی مرد با کاندوم پوشیده شود و نباید در حین رابطه پاره شود و یا حرکت کند. همچنین این پوشش باید قبل از شروع رابطه گذاشته شود و در آخر هنگام در آوردن کاندوم باید دقت شود در محیط به دور از واژن تخلیه شود زیرا ممکن است حتی یک اسپرم به طور تصادفی وارد واژن شود.

وقتی گفته می شود تمام نکات ظریف جلوگیری از بارداری باید انجام شود تا مطمئن باشید که این اتفاق نمی افتد، یعنی حتی این کوچک ترین اتفاقات نیز باید رعایت شود.

استفاده از کاندوم های منقضی شده و یا تلاش برای استفاده مجدد از آنها، روش های دیگری است که کاندوم به مراتب کمتر موثر خواهد بود (اگر نه کاملا بی فایده) در نهایت در این بررسی نشان داده شد که کاندوم های مردانه ۸۵ درصد از بارداری جلوگیری می کند البته در صورت رعایت همه نکات گفته شده.

مشکلاتی مربوط به داروهای ضد بارداری

نریس بنفیلد، MD، مدیر برنامه ریزی خانواده برای مرکز پزشکی مونتیفور در کالج پزشکی آلبرت اینشتین در برانکس، نیویورک می گوید: “مهم ترین چیز برای درک این امر این است که ما همه انسان های عادی با مشکلات و شرایط عادی هستیم. باید بدانیم که برخی چیزها دست ما نیست

عناصر عملی درگیر در کنترل متابولیسم هستند که دکتر بنفیلد، متخصص زنان با Bedsider، ان را “نقاط دسترسی” می نامد.

بعضی از روش ها تنها یک نقطه دسترسی دارند مانند یک IUD، که فقط یک باران را وارد وازن می کنید و تنها زمانی که می خواهید باردار شوید باید ان را بردارید و یا اگر بخواهید برای مدت زمانی بیشتر از یک سال استفاده کنید باید دوباره آن را توسط پزشک جاگذاری کنید. سایر روش ها، مانند قرص های کنترل قاعدگی نیاز به رفتن به داروخانه و استفاده یک ماه انها دارد.

آمپول جلوگیری از بارداری

آمپول جلوگیری از بارداری که با نام دپوپروورا شناخته می شود، یک آمپول هورمونی می باشد که به مدت ۳ ماه از بارداری جلوگیری می کند. درصد خطای این آمپول ها تنها ۳ درصد است و از قرص های جلوگیری بهتر عمل می کنند.

آمپول های جلوگیری مزایایی مانند استفاده در سال فقط ۴ بار و معایبی مثل هزینه زیاد، ایجاد لک های پوستی و عدم محافظت در برابر بیماری های جنسی را دارند.

چسب و حلقه روشی برای جلوگیری از بارداری

چسب و حلقه، هر دو جزء روش های هورمونی پیشگیری از بارداری هستند و دارای استروژن و پروژسترونمی باشند. چسب یک تکه ی کوچک پلاستیکی است که روی شکم، باسن، بازو یا بالاتنه ی شما می چسبد و به صورت هفتگی باید تعویض شود.

حلقه یک وسیله ی کوچک انعطاف پذیر است که در ۵ روز اول قاعدگی در داخل واژن قرار می دهند و ۳ هفته در آنجا باقی می ماند. سپس در پایان هفته ی سوم آن را خارج می کنید و یک هفته ی بعد، دوباره یک حلقه ی نو درون واژن می گذارید.

چسب و حلقه ی ضدبارداری، تمام مزایای قرص های ترکیبی را دارند و فقط استفاده از آنها راحت تر است. همچنین می توانید برای به تأخیر انداختن دوره ی پریودتان، به طور مداوم از آنها استفاده کنید. چسب ضدبارداری و حلقه معایبی مانند واکنش های پوستی در برخی از خانم ها، لکه بینی، سردرد، نفخ و حساسیت سینه ها دارند.

روش مطمئن

برای جلوگیری از بارداری همانطور که گفتیم راه های بسیاری وجود دارد اما باید بدانید که انجام این روش ها باید به طور دائمی و مستمر باشد نه اینکه بعد از چند بار رعایت کردن و یا استفاده از قرص و دارو ان را کنار بگذارید. چون عملا بی فایده است. مگر اینکه از روش هایی مانند روش IUD استفاده کنید که حداقل سالی یک بار نیاز به تعویض آن خواهید داشت.

منبع: الو دکتر
Thanks! You've already liked this
No comments