تاثیر سرطان زنان بر روابط جنسی آن‌ها چگونه است

آیا زنان پس از تشخیص سرطان دچار مشکلات جنسی می شوند؟ چرا و نحوه برخورد با آن چگونه است؟

آیا رابطه جنسی پس از سرطان وجود دارد؟

هنگامی که سرطان رحم یا سینه در یک زن تشخیص داده و درمان می شود، آیا تجربه جسمی و روحی اش از رابطه جنسی تغییر می یابد؟
هنگامی که یک زن می فهمد که او دارای سرطان است، اولین سوال او احتمالا این است: “این بیماری، برای زندگی جنسی من چه معنایی دارد؟ ”

با این حال وقتی زنان برای درمان سرطان زنان یا رحم شروع به درمان می کنند (بر روی دهانه رحم، رحم، اندومتریوم، تخمدان ها، و یا سینه ها) عوارض جسمی و روحی می تواند به مشکلات ناشی از روابط صمیمی و جنسی منجر شود.

بسیاری از زوجین مبارزه می‌کنند

مطالعه سال ۲۰۱۵ بیماران مبتلا به سرطان زنان در دانشکده پزشکی دانشگاه کلورادو، که در نشست سالانه انجمن سلول های انسانی آمریکا ارائه شده است، دریافتند که افراد یک در شش، به دنبال جستجوی زوج درمانی بودند، یک در شش به دنبال فرصت شغلی، و یک در شش به دنبال جدایی و طلاق گرفتن.

در مصاحبه تلفنی با Health Everyday، دو مورد تاثیر در درمان سرطان بر عملکرد جنسی صحبت شد. زوج هایی که شکست می خورند و کسانی که قوی تر می شوند؛ و چیزهایی که هر بیمار و همسرش می توانند برای یافتن نزدیک بودن احساسی و لذت جسمانی انجام دهند.

آیا پزشکان به طور معمول به بیماران زن می‌گویند که چگونه درمان‌های سرطان ممکن است بر زندگی جنسی آن‌ها تأثیر بگذارد؟

ساکت گونتپاللی: نه. ما چند سال پیش از هاروارد از داده های منطقی برخوردار بودیم که این سوال را پرسید: «چه تعداد از پزشکان بعد از تشخیص سرطان، نحوه یک زندگی صمیمی برای زنان را به آن ها یادآور می شوند؟» چیزی که پیدا کرد این بود که تنها در ۱۰ تا ۱۴ درصد از پزشکان اینکار ارا انجام داده بودند.

البته گمان می رود یکی از دلایل اصلی آن شرم باشد. همچنین، بیماران مبتلا به سرطان عمدتا بر درمان تمرکز می کنند. این نوع از زندگی آنها طول می کشد. بنابراین آنها درباره رابطه جنسی و صمیمیت صحبت نمی کنند، حتی اگر فکر می کنند که ممکن است مهم باشد، ترجیح می دهند تمام تمرکزشان بر روی درمان باشد.

چه مسائل دیگری در رابطه بعد از سرطان تاثیر گذار است؟

بسیاری از زنان، از دست دادن موها را از علت اصلی کاهش صمیمیت خود بیان نموده بودند: برای بسیاری از زنان، موها یک نشانه بسیار واضح از زنانگی و جنسیت آنهاست.

بسیاری از زنان به ما گفتند هنگامی که موهایشان را از دست دادند، احساس کردند که آنها یک بخش زنانه خود را از دست داده اند. همان موضوع درست برای سینه هاست. وقتی که سرطان سینه تشخیص داده می شود و پستان از بین می رود نیز بسیار تاثیر بدی بر روی زنان می گذارد.

آن نشانه های بیرونی زنانه زمانی که از بین رفته اند، احساس می کنید برچسب گذاری شده است شما احساس می کنید حتی وقتی که شما از یک فروشگاه مواد غذایی عبور می کنید، مردم به شما نگاه می کنند در صورتی که شما فقط از این واقعیت آگاه هستید که این قسمت از شما رفته است.

بنابراین نباید نگران برخورد های خارجی و سایر افراد باشید. تا از میزان تاثیر آن در خود بکاهید. با این حال این مواردی است که از طرف زن و از نظر روحی و ذهنی بر روابط او تاثیر میگذارد اما از طرفی، زمانی که تخمدانها از بین می روند روند تغییر می کند. چون تخمدان ها یکی از اعضای مهم و تاثیر گذار بر عمل جنسی هستند، و باعث ایجاد استروژن می شوند.

آنها همه چیزهایی را که برای چرخه پاسخ جنسی نیاز دارید انجام می دهند. بدیهی است، اگر آنها بیمار باشند، آنها را حذف می کنیم، اما پزشکان باید در مورد آن بسیار مراقب باشند. در این حالت بسیار نیاز است که با بیمارانمان در مورد این که چه اثر که پس از آن ایجاد خواهد شد، یک بحث طولانی با پزشک صورت بگیرد.

آیا تخمدان‌ها حتی پس از یائسگی مهم هستند؟

مطمئنا ما فکر می کنیم که تخمدانها تا زمانی که یک زن بین ۶۰ تا ۶۵ سالگی استروژن ایجاد می کند، لازم است. چیز دیگری این است که بیشتر و بیشتر ما یاد می گیریم که آنچه سرطان تخمدان به نظر می رسد در واقع سرطان لوله های فالوپ است. و لوله های فالوپیک هیچ گونه فعالیتی ندارند جز حمل تخمک از تخمدان به رحم. بنابراین ما می توانیم بدون نیاز به اینکه تخمدان ها را خارج کنیم، فقط لوله های فالوپ را بگیریم.

منبع: الو دکتر
Thanks! You've already liked this
No comments