بررسی سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک از دلایل شایع ناباروری زنان است. در این سندرم، هر دو تخمدان بزرگ می شوند و کیست های متعدد پر از مایعی در آنها به وجود می آید.

به نظر می رسد این حالت به علت عدم تعادل هورمونی به وجود آید که گاهی اوقات با افزایش هورمون LH (مترشحه از هیپوفیز) و هورمون جنسی مردانه تستوسترون همراه است. این عدم تعادل هورمونی، ممکن است از تخمک گذاری جلوگیری کند یا باعث کاهش باروری و بعضی مواقع افزایش رویش موی بدن شود.

علائم بیماری سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک، متفاوت می باشند و ممکن است تا هنگامی که خانمی برای علت نازایی مورد بررسی قرار نگیرد، سندرم تخمدان پلی کیستیک ناشناخته باقی بماند. این علائم عبارتند از:

  • عدم یا کاهش دوره های قاعدگی
  • چاقی
  • افزایش مو
  • آکنه

این زنان به علت مقاوم بودن به انسولین ممکن است به دیابت شیرین دچار شوند. همچنین این افراد بیشتر در معرض فشارخون، بیماری های قلبی و سکته قلبی هستند.

چه کاری ممکن است برای سندرم تخمدان پلی‌کیستیک انجام شود؟

در صورت شک به سندم تخمدان پلی کیستیک، پزشک درخواست آزمایش خون می کند تا سطح هورمونها را ارزیابی کند.
همچنین می توان برای جستجوی کیست از اسکن اولتراسوند استفاده کرد.

درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک، به شدت علائم و اینکه آیا فرد می خواهد بچه دار شود یا نه بستگی دارد. ناباروری را می توان با داروهایی مثل کلومیفن درمان کرد.

اگر فرد نخواهد بچه دار شود برای درمان دوره های قاعدگی غیر طبیعی می توان از قرص های جلوگیری از بارداری استفاده کرد.

برای کاهش مقاومت به انسولین و همچنین کاهش خطر ابتلا به دیابت، می توان از قرص های متفورمین استفاده کرد که علاوه بر تنظیم دوره ها به کاهش وزن نیز کمک می کند. موهای اضافی را می توان با الکترولیز از بین برد.

منبع: راستینه
Thanks! You've already liked this
No comments