مراقبت‌های پس از سقط جنین

سقط جنین در ایالات متحده بسیار رایج است، به طور متوسط از هر ۱۰ زن ۳ نفرشان در سنین ۴۵ سالگی سقط جنین را تجربه میکنند.

دو نوع سقط جنین وجود دارد: مصرف قرص برای سقط جنین (همچنین به عنوان سقط پزشکی نیز شناخته می شود) و سقط به وسیله ی جراحی. زنان می توانند قرص های سقط جنین را تا زمان رسیدن به ۱۰ هفته ی بارداری خود مصرف کنند و مصرف آن فراتر از این زمان، بی فایده است و باید گزینه ی جراحی را برای سقط جنین خود انتخاب کنند.

این که شما کدام راه را برای سقط جنین انتخاب می کنید، یک نکته است و نکته ی دیگر مراقبت های است که بعد از آن انجام میدهید. سقط جنین هایی که تحت مراقبت یک متخصص و پزشک در یک کلینیک مربوطه انجام می شود عموما روش های ایمن بهتر و دارای عوارض کم تری است.

با این حال، بسیاری از زنان پس از انجام سقط جنین برخی از عوارض جانبی مانند سکته قلبی، خونریزی واژینال، حالت تهوع و خستگی را تجربه می کنند.

خونریزی پس از سقط جنین

بسیاری از زنان بعد از سقط جنین دچار خونریزی میشوند. در طول این دوره زمانی، ممکن است در طول روز لکه های خون زیاد یا کمی را تجربه کنید. دیدن این لکه های خون امری طبیعی است که گاهی مانند لخته های خون نمایان می شوند، اما ظاهر شدن لخته های بزرگ (اندازه توپ گلف) بیش از دو ساعت طبیعی نیست.

خونریزی شدید و متناوب به این صورت که، در طول یک ساعت یشتر از دو یا چند پد (نوار بهداشتی) استفاده شود یا خونریزی شدید به مدت ۱۲ ساعت یا بیشتر باشد امری طبیعی نیست و باید پزشک خود را در جریان قرار دهید.

این اتفاق و خون ریزی ها ممکن است علامتی از عوارض جانبی سقط جنین باشد به ویژه اگر پس از ۲۴ ساعت بعد از سقط رنگ خون موجود قرمز روشن شده باشد.

رابطه جنسی پس از سقط جنین

پس از سقط جنین، به طور معمول توصیه می شود که تقریبا دو هفته از انجام رابطه جنسی اجتناب و بعد از گذشت دوره ذکر شده رابطه جنسی برقرار کنید. رعایت کردن این نکته ابتلا به عفونت واژن را کاهش می دهد و بخش مهمی از مراقبت پس از سقط جنین است.

اگر بعد از سقط جنین به طور ناگهانی درد شدیدی هنگام رابطه جنسی تجربه کردید، برای مشاوره به کلینیک محلی و یا پزشک خود مراجعه کنید و حالات خود را با آن ها در میان بگذارید.

عوارض جانبی

عوارض جانبی عادی و معمول پس از سقط جنین عبارتند از:

 • گرفتگی عضلات شکمی
 • خونریزی واژینال
 • تهوع و استفراغ
 • احساس خستگی

در حالی که هر دو روش سقط جنین پزشکی و جراحی عموما توصیه می شوند، اما ممکن است گاهی اوقات عواقب جدی برای شما ایجاد کنند. یکی از رایج ترین عوارض ها عفونت است. این می تواند ناشی از سقط جنین ناقص، قرار گرفتن در معرض باکتری های واژینال و بر قرار کردن رابطه جنسی خیلی زود است.

شما می توانید خطر ابتلا به عفونت را با رعایت زمان برای داشتن رابطه جنسی و استفاده از پد های بهداشتی به جای تامپون (نوعی نوار بهداشتی) کاهش دهید. علائم عفونت واژن عبارتند از: ترشحات واژن شدید همراه با بوی نا مطبوع، تب و درد شدید در ناحیه لگن.

عفونت های درمان نشده می توانند منجر به بیماری هایی نظیر التهاباهات لگن شوند، بنابراین هر چه سریع تر علائم پیش آمده را به پزشک خود اطلاع دهید. بیماری التهابی لگن همچنین می تواند باعث بروز مشکلاتی نظیر درد در ناحیه لگن و رشد جنین در لوله های فالوپ شود.

سایر عوارض احتمالی که ممکن است بعد از سقط جنین تجربه شود عبارتند از:

سقط جنین نا موفق به صورتی که جنین کامل از داخل رحم تخلیه نشده باشد، می تواند عوارض جدی را برای شما ایجاد کند.

 • سوراخ شدن رحم در حین انجام عمل که علائمی همچون درد شدید در ناحیه شکم، خونریزی و تب دارد.
 • شوک سپتیک که نشانه هایی از جمله تب و لرز، درد شکمی و فشار خون پایین دارد.

برخی از علائم می تواند یک عارضه اضطراری ناشی از سقط جنین شما را نشان دهد. اگر هر یک از این علائم را تجربه کرده اید، حتما به مراقبت های پزشکی اورژانسی مراجعه کنید:

 • خونریزی شدید (همانطور که در بالا توضیح داده شد)
 • ترشحات شدید و بدبو واژن
 • تب و لرز
 • درد شدید در ناحیه شکم

پس از سقط چه کنیم؟

پس از سقط جنین، پزشک یا کلینیک شما دستورالعمل های خاصی را برای شما ارائه می دهد. گاهی اوقات این دستورالعمل ها به اندازه کافی برای کاهش عوارض جانبی کافی نیست. برای کاهش عوارض جانبی و افزایش راحتی شما پس از سقط جنین، می توانید روش های زیر هم علاوه بر دستورات پزشکی نیز امتحان کنید:

 • استفاده از پد های گرم کننده، که می تواند گرفتگی های عضلانی را کاهش دهد.
 • آب زیاد بنوشید، مخصوصا اگر استفراغ یا اسهال دارید.
 • در صورت امکان، طوری برنامه ریزی کنید که یک یا دو روز کامل را در خانه استراحت کنید.
 • شکم خود را آرام ماساژ دهید.
 • از سینه بند های محکم استفاده کنید تا حساسیت سینه ها را از بین ببرید.

بارداری پس از سقط جنین

شما می توانید تقریبا بلافاصله پس از سقط جنین باردار شوید، بنابراین قبل از رابطه جنسی باید از راه هایی برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید. اگر بلافاصله بعد از سقط جنین اقدام به رابطه جنسی میکنید، تدابیر پیشگیری از بارداری خود را کامل کنید واز ابزاری مانند کاندوم استفاده کنید.

Thanks! You've already liked this
No comments