چرا زنان باردار باید ماهی مصرف کنند؟

ماهی دارای اسیدهای چرب امگا ۳ می باشد و به همین خاطر زنان باردار باید در دوران بارداری خود ماهی را در رژیم غذایی خود قرار بدهند تا با مصرف ماهی مواد مغذی مناسب برای رشد مناسب نوزاد تامین شود. همچنین مصرف ماهی در بارداری از ابتلا نوزاد به آسم جلوگیری می کند.

محققان دانشگاه فلوریدا جنوبی تاکید می کنند مصرف ماهی در طول بارداری می تواند از نوزاد در مقابل ابتلا به آسم محافظت کند.

طبق نتایج این مطالعه، زنانی که در سه ماهه سوم بارداری دوز بالای اسیدهای چرب امگا ۳ مصرف می کنند از کودک شان در مقابل ابتلا به مشکلات تنفسی در اوایل کودکی محافظت می کنند.

ریچارد لاکی، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «مصرف ۲ تا ۳ وعده ماهی با میزان کم جیوه در هفته نه تنها در مقابل آسم نقش حفاظتی ایفاء می کند بلکه فواید تغذیه ای رشد نوزاد را هم تقویت می کند.»

محققان در این مطالعه، زنان در سه ماهه سوم بارداری را به سه گروه تقسیم کردند: گروه اول اسیدهای چرب امگا ۳ از طریق مصرف روزانه روغن ماهی دریافت می کردند؛ گروه دوم دارونما دریافت می کردند؛ و گروه سوم موسوم به گروه «بدون روغن» به انتخاب خودشان اجازه مصرف ماهی یا مکمل روغن ماهی را داشتند.

محققان دریافتند کودکان گروه روغن ماهی و گروه بدون روغن، تا زمانی که به سن ۲۴ سالگی برسند کمتر داروی آسم مصرف کردند که این نتیجه حاصل می شود که هر دو گروه کمتر مبتلا به آسم می شوند.

به گفته محققان، اسیدهای چرب امگا ۳ توسط انسان تولید نمی شوند از این رو باید این ماده مغذی ضروری از طریق منابع دریایی تامین شود.

Thanks! You've already liked this
No comments