آلرژی در کودکان

شیوع بیماری های آلرژیک در کودکان در دهه های اخیر به طور قابل توجهی افزایش یافته است. آلرژی در کودکان دارای علائمی شامل دیسترس دستگاه گوارش، عفونت مجاری تنفسی، خس خس، و اگزما در سنین بسیار پایین، رینیت، ملتحمه و آسم در سال های بعد شایع میباشد.

محدود کردن تماس با موادی که سبب آلرژی در اوایل دوران کودکی می شود شیوع آسم را در دوران کودکی می تواند کاهش دهد. اجتناب از مواد غذایی آلرژیک همچنین ممکن است به پیشگیری از آلرژی در کودکان منجر شود.

در مقابل، حذف نامناسب مواد غذایی از رژیم غذایی ممکن است بر کیفیت زندگی و رشد کودک تاثیر بگذارد. بنابراین، تشخیص دقیق آلرژی در دوران کودکی برای مدیریت رشد کودک حیاتی است.

علائم آلرژی در کودکان

این علائم عبارتند از:

 • خارش پوست درماتیت آتوپیک یا اگزمای پوستی
 • تنفس دشوار (آسم)
 • عطسه، سرفه، آبریزش بینی
 • احساس خارش در چشمها
 • ناراحتی معده

تشخیص آلرژی در کودکان

پزشک متخصص برای بررسی بیماری آلرژی در کودک ابتدا به مطالعه سابقه بیماری در خانواده کودک پرداخته و او را معاینه می کند. آزمایشات خاص ممکن است در ارزشیابی نقش آلرژی در بیماری کودک مفید باشد.

استفاده از آزمایش IgE خاص همراه با معاینه بالینی می تواند پزشک را برای شناسایی آلرژی کمک کند. آنتی بادیهایی در مواد آلرژن های غذایی رایج و استنشاقی وجود دارد که در آزمایش IgE بررسی و اندازه گیری می شود. این آزمایش روش مناسب و دقیق برای تایید یا رد بسیاری از آلرژی ها در کودکان است.

این تست شامل مجموع IgE و ۱۵ آلاینده اختصاصی شامل گربه، سوسک، ماهی قزل آلا، سگ گاو، سفید تخم مرغ، مرغ های گرد و غبار خانگی، شیر، بادام زمینی، میگو، سویا، گردو و گندم می باشد.

آلرژی مشترک در کودکان

مواد آلرژی زا در همه جا از جمله خانه، خیابان و در مواد غذایی وجود دارد.

 • در خارج از منزل: گرده درخت، گرده گیاه، نیش حشرات و یا زخم
 • در داخل خانه: حیوان خانگی یا موی حیوان یا خز، گرد و غبار
 • مواد مضر: دود سیگار، عطر، دود ناشی از خودرو
 • غذا: بادام زمینی، تخم مرغ، شیر و لبنیات

در صورتی که اگر فکر می کنید کودک آلرژی دارد، به پزشک متخصص مراجعه کنید. برای این کار بهتر است همه علائمی که در فرزندتان وجود دارد یادداشت کنید و تاریخ ان را بنویسید تا پیشرفت بیماری بررسی شود همچنین عواملی که فکر می کنید در ایجاد آلرژی نقش دارد را یادداشت کنید.

انواع آلرژی کودکان

رینیت آلرژیک (تب یونجه)

رینیت آلرژیک شایع ترین بیماری کودکان در اثر آلرژی است.

علائم این بیماری عبارتند از:

 • آبریزش بینی و خارش
 • عطسه
 • گرفتگی و انسداد بینی
 • قرمز شدن چشم
 • گرفتگی گوش به صورت مزمن

گرچه این بیماری به نام “تب یونجه” شناخته می شود اما با عامل یونجه ایجاد نمی شود و فرد دچار تب نمی شود.

گرفتگی بینی

آلرژی شایع ترین علت احتقان مزمن بینی (بینی بینی) در کودکان است. گاهی اوقات بینی کودک به گونه ای دچار انسداد می شود که از طریق دهان نفس می کشد به ویژه هنگام خوابیدن. کودک را دچار مشکل می کندو موجب شود که کودک خواب شب آرامی نداشته باشد و روز بعد خسته می شود.

اگر تراکم و تنفس دهان بدون درمان باقی بمانند، می توانند بر رشد دندان ها و استخوان های دهان تاثیر بگذارد. درمان زودرس آلرژی هایی که سبب گرفتگی بینی می شود ممکن است از این مشکلات جلوگیری کند.

عفونت گوش

آلرژی منجر به التهاب در گوش می شود این بیماری باعث ایجاد تجمع در گوش باعث ایجاد عفونت آن شده و در نهایت منجر به کاهش شنوایی می شود. کودکی که دچار ضعف شنوایی است در هنگام یادگیری به هر دلیلی صحبت می کند ممکن است در صحبت کردن ضعیف باشد.

آلرژی می تواند موجب آسیب شنوایی و همچنین خارش در گوش، پر شدن گوش شود. در صورت مشاهده این علائم در کودک باید به پزشک متخصص برای تشخیص و درمان مراجعه کرد.

حساسیت غذایی

۶ میلیون کودک در ایالات متحده دارای آلرژی غذایی هستند. اگر مادر شیرده باشد، بعضی نوزادان حساس می توانند واکنش های آلرژیک نسبت به غذاهایی که مادران بخورند داشته باشند.

برای درمان آلرژی نوزادان می توان این غذاها را از رژیم غذایی مادر حذف کرد که ممکن است به درمان آلرژی کودک کمک کننده باشد. این غذاها شامل موارد ذیل می باشد:

شایع ترین آلرژی در کودکان به بادام زمینی و شیر می باشد. سایر عوامل شامل تخم مرغ، ماهی، صدف و خرچنگ، میگو، سویا، گردو و گندم است. واکنش های شدید تر به طور معمول به بادام زمینی، آجیل، ماهی و صدف ها وجود دارد. همه آلرژی هایی می توانند در طولانی مدت وجود داشته باشند. کودکان اغلب آلرژی به شیر، تخم مرغ، سویا و گندم دارند.

همه والدین یک کودک مبتلا به آلرژی غذایی باید از احتمال آنافیلاکسی آگاه باشند. (آنافیلاکسی واکنش تهدید کننده زندگی است که تنفس را دچار اختلال کرده و باعث کاهش ناگهانی فشار خون می شود و می تواند شوکی به بدن وارد کند)

به همین علت، برای اکثر کودکان مبتلا به آلرژی غذایی، داروی اپی نفرین (آدرنالین) تجویز می شود، به محض اینکه علائم ایجاد می شوند، با تزریق خودکار بهبود می یابد.

آلرژی و مدرسه

والدین باید مدرسه را در جریان آلرژی کودک قرار دهد. اگر کودک شما آسم یا آلرژی شدید داشته باشد، فهرستی از مواد آلرژی زا او را به مدیر مدرسه یا دفتر اداری ارائه دهید. همچنین در موارد اضطراری، در صورت دسترسی به داروهای فرزندتان از جمله اپی نفرین (آدرنالین) صحبت کنید.

حیوانات خانگی مدرسه

حیوانات خزدار در مدرسه ممکن است برای کودکان آلرژی ایجاد می کنند. اگر کودک شما دارای آلرژی با علائم آسم باشد از جمله سرفه، تنفس، بثورات، آبریزش بینی یا عطسه است، دلیل این بیماری می تواند ناشی از حیوان خانگی کلاس باشد.

آسم و تربیت بدنی

تربیت بدنی و ورزش بخش بزرگی از فعالیت روز در مدرسه برای بسیاری از کودکان است. داشتن آسم به معنای از بین بردن این فعالیت ها نیست. کودکان مبتلا به آسم و سایر بیماری های آلرژیک باید بتوانند در هر ورزش که کودک شرکت می کند، در صورت مشاوره با پزشک و مسئول بهداشت در فعالیت های ورزشی شرکت کند.

علائم آسم در حین ورزش ممکن است کنترل ضعیف را نشان دهد، بنابراین اطمینان حاصل کنید که کودک شما به طور منظم داروهای کنترل آسم را مصرف می کند. اغلب داروهای آلرژی توسط یک استنشاق و قبل از ورزش برای کنترل علائم بیماری تجویز می شود.

محرک گرد و غبار

در مدرسه، کودکان ممکن است در اثر گرد و غبار گچ تخته در کلاس نیاز به نشستن از تخته سیاه به آلرژی مبتلا شوند. برای جلوگیری از محرک گرد و غبار گچ معمولا از ماژیک برای تخته استفاده شود.

Thanks! You've already liked this
No comments