سمی خطرناک که عقیم‌تان می‌کند!

اگر سعی دارید شانس بارور شدن خود را افزایش دهید، لازم است از هر عاملی که می‌تواند تاثیر منفی در قابلیت باروری شما داشته باشد، پرهیز کنید.
به گزارش بهداشت نیوز به زوجی نابارور گفته می‌شود که پس از یکسال مقاربت بدون استفاده از هرگونه وسیله جلوگیری از بارداری، نتوانند صاحب فرزند شوند.

با توجه به سهم مساوی مردان و زنان در ایجاد ناباروری، مراجعه زوجین به پزشک برای تشخیص و پیگیری علت ناباروری ضرورت دارد؛ حضور مرد و انجام تست آنالیز در زمان تعیین شده مهم است زیرا می‌تواند در همان ابتدای بررسی روش درمانی را تغییر دهد.

اگر سعی دارید شانس بارور شدن خود را افزایش دهید، لازم است از هر عاملی که می‌تواند تاثیر منقی بر قابلیت باروری شما داشته باشد، پرهیز کنید.

محمدهادی انصاری کارشناسی ارشد اپیدمیولوژی اظهار کرد: اختلال در ساخت، تولید و انتقال اسپرم، سبب ناباروری مردانه می‌شود؛ اختلال در ساخت اسپرم یا کاهش کیفیت آن از عوامل موثر در ناباروری مردانه است، که به علت اختلال ترشح هورمون‌های مردانه، واریکوسل (واریسی شدن وریدهای کیسه بیضه) ، عوامل فیزیکی بویژه افزایش حرارت موضعی بیضه‌ها در اثر مشاغلی مانند رانندگی، نانوایی و ریخته‌گری‌ها، سونا و جکوزی داغ رخ می‌دهد.

وی ادامه داد: عوامل شیمیایی مانند کار با رنگ‌ها، گازهای بیهوشی، حشره‌کش‌ها، آفت‌کش‌ها، همچنین آلاینده‌های محیطی مانند افزایش میزان سرب در هوا که باعث ضعف و کندی حرکت اسپرم و در نتیجه ناباروری می‌شود؛ اختلال در انتقال اسپرم از دیگر عوامل موثر در ناباروری مردان است.

این کارشناسی ارشد اپیدمیولوژی بیان کرد: انسداد در لوله‌های منی بر مجاری اپیدیدیم که وظیفه نگهداری و تکامل اسپرم‌ها را به عهده دارند، موجب نقصان اسپرم در مایع منی خواهد شد، مثال‌های این موارد عبارتند از وازکتومی، انسداد در نتیجه عفونت‌های مقاربتی، ضربه.

انصاری گفت: سایر علل ناباروری شامل مواد شیمیایی، مواد آرایشی نامرغوب حاوی فلزات سنگین و مواد اکسیدان پاک‌کننده‌ها، آلاینده‌های هوای تنفسی (سرب) ، حشره‌کش‌ها و آفت‌کش‌ها، کار با گازهای بیهوشی، کار با جیوه و داروهای سیتوتوکسیک است.

وی افزود: عوامل فیزیکی شامل امواج تلفن همراه، رادیو، تلویزیون بر ناباروری موثر هستند؛ امواج الکترومغناطیس با شدت خاص می‌تواند بر تکثیر و فعالیت‌های سلولی تاثیرگذار باشد، افزایش این ارتعاشات می‌تواند بر کیفیت اسپرم و تخمک موثر باشد، چنانچه فرد در مقابل تابش مستقیم میدان‌های الکترومغناطیس قرار گیرد موجب آسیب در DNA سلول خواهد شد.

این کارشناسی ارشد اپیدمیولوژی با تاکید بر اینکه امواج مایکروویو بر ناباروری موثر هستند، گفت: فرآیند پختن غذا با امواج مایکروویو در تولید رادیکال‌های آزاد نقش دارد و ارتباط بین رادیکال‌های آزاد و سرطان، رماتیسم مفصلی، پیری زودرس و بیماری‌های عروق کرونر قلب رابطه وجود دارد.

انصاری با اشاره به اینکه فشارهای روانی در ناباروری تاثیرگذار است، گفت: استرس درمدت زمان طولانی می‌تواند عوارضی همچون ناباروری، زایمان زودرس و سقط جنین ایجاد کند؛ استرس عام مداخله گر در عملکرد هورمون‌های محرک تولید اسپرم است، تعداد اسپرم‌ها زمانی که فرد تمرین‌های سخت و بیش از اندازه دارد و در مواقعی که فرد درگیر فشارهای روانی دراز مدت است تحت تأثیر قرار می‌گیرد، از طرفی مشکلات ناباروری، باعث استرس بیشتری می‌شود.

تاثیر محیط آرام و بدون استرس در باروری

وی تشریح کرد: ایجاد محیطی آرام و دور از استرس قبل از تصمیم به بارداری می‌تواند از ایجاد عوارض نامبرده پیشگیری کند؛ بیماری‌های مزمن مانند دیابت، بیماری‌های تیروئید، ایدز، سندرم کوشینگ، آنمی، حملات قلبی و اختلالات کبد و کلیه با ناباروری مرتبط هستند، سرطان و روش‌های درمان آن شامل رادیوتراپی و شیمی درمانی باعث اختلال در تولید اسپرم می‌شود، سوابق خانوادگی نازایی هم می‌تواند در ناباروری نقش داشته باشد.

انصاری با تاکید بر اینکه شیوه زندگی در ناباروری بسیار موثر است، گفت: چاقی، لاغری، کمبود مواد غذایی مورد نیاز و مصرف مواد غذائی مضر، تغذیه درمانی و تغییر شیوه زندگی بر زوج‌های ناباروری که پزشکان علت ناباروری آنها را غیر قابل توضیح و نامشخص بیان کرده‌اند، مؤثر است.

شایع‌ترین علل ناباروری در زنان

این کارشناسی ارشد اپیدمیولوژی با اشاره به اینکه یکی از علل شایع در ناباروری زنان، زندگی ماشینی، تحرک کم و افزایش غیرطبیعی وزن است، گفت: کنترل وزن یکی از روش‌هایی است که در پیشگیری از ابتلای مردان و زنان به ناباروری مؤثر است و کاهش وزن می‌تواند باعث بارور شدن افراد شود، به طوری که آمارها نشان می‌دهد زنانی با شاخص توده بدنی بین ۲۵ تا ۳۹ دو برابر بیش از سایرین در معرض ابتلا به ناباروری قرار دارند.

انصاری تصریح کرد: احتمال ابتلا به ناباروری در زنان با شاخص توده بدنی کمتر از ۱۹ در دوره پیش از بارداری ۲۵ درصد بیشتر می‌شود، زنان با اختلالات غذایی مثل بی‌اشتهایی عصبی و رژیم‌های غذایی با کالری پایین و گیاه‌خواری در معرض خطر بیشتری هستند، چنین زنانی به دلیل کمبود مواد غذایی مهمی چون ویتامین B۱۲، روی، آهن و اسیدفولیک ناباروری را تجربه خواهند کرد.

رویا حسین‌خانی متخصص زنان و نازایی اظهار کرد: عقیمی در مردان و زنان با کمبود ویتامین E رابطه دارد؛ با کمبود این ویتامین بافت‌های تولید مثلی تخریب می‌شوند، ویتامین‌های A، B۲، B۶ (تولید هورمون‌های مردانه) که باروری بسیار موثر هستند.

این متخصص زنان و نازایی ادامه داد: تعدادی از سیستم‌های آنزیمی مربوط به باروری در زن و مرد است، برای مثال رشد و نمو دیواره‌رحم بستگی به روی دارد، این ماده معدنی برای تولید اسپرم در مردان نیز مورد نیاز است، تغذیه در تولید اسپرم نقش مهمی ایفا می‌کند و اگر انرژی کافی از طریق مواد انرژی‌زا توسط مایع در گردش خون به اسپرم نرسد می‌تواند به آسیب دیدگی آن منجر شود.

حسین‌خانی با تاکید بر اینکه نوشیدن قهوه و مواد غذایی حاوی کافئین در افزایش احتمال ناباروری در زنان نقش دارد، گفت: نوشیدن پنج فنجان قهوه در روز یا بیشتر خطر ابتلا به ناباروری را تا ۲ برابر افزایش می‌دهد، بطور کلی مصرف بیش از ۵۰۰ میلی گرم قهوه در روز در ناباروری زنان مؤثر است، استفاده زیاد از غذاهای آماده که حاوی نگهدارنده‌ها و سموم هستند نیز به کاهش توان باروری منجر می‌شود.

رابطه مستقیم مصرف سیگار و نازایی

وی با بیان اینکه سیگار یکی دیگر از عواملی است که شانس باروری را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد، اظهار کرد: سیگار کشیدن در حاملگی تأثیر سوء دارد و قدرت باروری را هم در زن و هم در مرد کاهش می‌دهد، خطرات مصرف دخانیات با افزایش سن بیشتر می‌شود، بین تعداد سیگار مصرفی و نازائی رابطه مستقیم وجود دارد.

این متخصص زنان و نازایی بیان کرد: یکی از اصول قابل توجه در پیشگیری و درمان ناباروری زنان ورزش است، اصولاً تحرک کافی و ورزش، نقش ویژه‌ای در کلیه مراحل مربوط به بارداری، تغییرات خاص، سن بلوغ و عوارض مربوط به دوران بارداری دارد.

حسین‌خانی گفت: زنانی که تحرک کافی دارند، هنگام اقدام به بارداری، با مشکلات کمتری روبرو می‌شوند و به علت وزن مناسب از عوارضی مانند افزایش فشار خون خاص بارداری، اختلالات گوارشی و نیز چاقی بیش از حد در امان می‌مانند.

تمرینات ورزشی سنگین از عوامل ناباروری

وی ادامه داد: یکی از عمده‌ترین دلایل نازایی در زنان، خصوصاً در افراد چاق مربوط به عارضه تخمدان پلی کیستیک و سندرم متابولیک است که می‌توان با انجام حرکات ورزشی متعادل و زیر نظر پزشک این عارضه را درمان و از پیشرفت آن جلوگیری کرد، باید توجه داشت که دوندگان ماراتون و زنانی که تمرینات ورزشی سنگین دارند، مستعد اختلالات قاعدگی و ناباروری هستند.

آیا ناباروری قابل درمان است؟

این متخصص زنان و نازایی درباره راه‌های درمان ناباروری، گفت: درمان در اکثر موارد با روش‌های ساده ولی گاه گران امکان پذیر است، مثلا در خانم‌های دچار اختلال در کارکرد تخمدان با داروهای خاص در عمده موارد مشکل حل می‌شود؛

در صورت گرفتگی و انسداد لوله رحم معمولا ابتدا با کمک جراحی (باز و یا استفاده از لاپاراسکوپی) اقدام به باز کردن لوله‌ها می‌شود ولی درمان‌های فوق در ۱۵ تا ۲۰ درصد از زوج‌های نابارور موفق نیست و استفاده از روش‌های آزمایشگاهی برای درمان ناباروری ضرورت پیدا می‌کند.

وی یادآوری کرد: در مردان هم در موارد مشکلات جزئی از دارو یا جراحی استفاده می‌شود و در صورت عدم حصول نتیجه با برداشت سلول‌های جنسی (اسپرم) از بافت بیضه و تلقیح داخل تخمک در آزمایشگاه (ICSI) استفاده خواهد شد؛

در صورتیکه با استفاده از روش‌های فوق، نتیجه مطلوب حاصل نشود، سایر روش‌ها شامل تخمک اهدائی، جنین اهدائی و رحم جایگزین و یا فرزند خواندگی به زوج پیشنهاد می‌شود.

منبع: ماماسایت
Thanks! You've already liked this
No comments