همه چیز درباره ریزش مو و تیروئید

تیروئید، هنگامی اتفاق می افتد که غده تیروئید شما به اندازه کافی و درست، هورمون تولید نمی کند و یا بیش از حد هورمون های خاص تولید می کند. هیپوتیروئیدیسم یا کم کاری تیروئید می تواند باعث افزایش وزن و احساس خستگی در شما شود.

بسیاری از افراد علائم کم کاری تیروئید را تجربه می کنند و ممکن چند ماه یا چند سال به طول انجامند زیرا تیروئید به آرامی رشد می کند. هیپرتیروئیدیسم، می تواند باعث کاهش وزن بسیار، و حتی باعث نگرانی خود و اطرافیانتان شود. کم کاری یا پرکاری تیروئید در هر دو حالت می تواند باعث، ایجاد موهای خشک و شکننده و یا ریزش مو در شما شود.

در مورد اینکه آیا وضعیت تیروئید شما روی موهایتان تأثیر می گذارد یا خیر این مقاله را مطالعه کنید.

ارتباط بین تیروئید و موهای شما

تیروئید می تواند موجب ریزش مو شدید در صورت و بدن شما شود. درک این که چگونه این شرایط باعث ریزش مو می شود، درک نحوه رشد مو است.

رشد مو به این صورت می باشد:

 • مو شروع به رشد از ریشه و تولید فولیکول می کند.
 • رگ های خونی پوست سر شما به ریشه مو خون رسانی می کنند، سلول های بیشتری تولید می کنند و باعث رشد موهای شما می شوند.
 • موها از پوست کف سر خارج می شوند و از طریق غدد چربی کف سر، موها را براق و نرم می کنند.
 • مدت زمان زیادی طول می کشد تا موها رشد کنند، اما بعد از رشد کردن، چرخه ریزش مو شروع می شود.

هنگامی که تولید هورمون هایی مانند T3 و T4Trusted Source، توسط تیروئید مختل می شود، بر سایر فرایندهای بدن تاثیر می گذارد. این اتفاق باعث ریزش مو می شود و ممکن است با رشد جدید موها جایگزین نشود و منجر به نازک شدن پوست کف سر و سایر نقاط مانند ابروها شود.

آلوپسی، یک بیماری خودایمنی است که اغلب همراه با بیماری تیروئید دیده می شود. این عارضه، باعث ایجاد ریزش مو در مناطق گوناگون می شود. با گذشت زمان، این شرایط ممکن است حتی باعث طاسی سر شود.

سایر بیماری های خود ایمنی که ممکن است منجر به ریزش مو شوند و اغلب با مسائل مربوط به تیروئید مرتبط باشند شامل: سندرم تخمدان پلی کیستیک و لوپوس می باشند. بعضی از داروهای مورد استفاده برای درمان بیماری تیروئید نیز ممکن است در کاهش ریزش مو نقش داشته باشند.

کربیزازول و پروپیلتایورواستیلریا، داروهای ضد تیروئید هستند که ممکن است در موارد نادر منجر به ریزش مو شوند.

علائم ریزش مو مرتبط با تیروئید

ریزش مو ممکن است به تدریج، همراه با کم کاری تیروئید و هیپرتیروئیدیسم ایجاد شود. شما لزوما قسمت های طاس یا کچلی خاصی را نخواهید دید و این ریزش به تدریج و کم کم اتفاق می افتد. شما هر روز بین ۵۰ تا ۱۰۰ موی سر خود را از دست می دهید.

اگر رشد طبیعی مو قطع شود، موها کلا ناپدید می شوند و ممکن است ریزش مو ناگهانی رخ دهد. خبر خوب این است که ریزش مو ناشی از شرایط تیروئید، معمولا موقتی است. حتی پس از شروع مصرف دارو، برای کمک به وضعیت خود، ریزش مو را تجربه خواهید کرد.

علت

اشکال خفیف بیماری تیروئید به طور کلی منجر به ریزش مو نمی شوند. در نتیجه، با پزشک خود صحبت کنید تا وضعیت شما را کنترل و بررسی کند. با مصرف دارو، می توانید موهایتان را ضخیم تر کنید و باعث رشد آن نیز بشوید. این نتایج به احتمال زیاد، فوری و سریع نخواهند بود، زیرا موها زمان زیادی را برای رشد و ضخیم تر شدن می برند.

پزشک شما سطح تیروئبد شما را در حالی که در حال مصرف دارو هستید، کنترل خواهد کرد. در بعضی موارد ممکن است برای شما جراحی تجویز شود و در این صورت باید حتما این عمل را انجام دهید. در حین درمان، رشد موها در عرض چند ماه قابل توجه است.

توجه داشته باشید که رشد موهای جدید و تار های نو و تازه، ممکن است رنگ متفاوتی با رنگ اصلی موهای شما داشته باشد.

درمان‌های طبیعی و خانگی

در کنار دارو های شیمیایی، داروهای خانگی مختلفی وجود دارد که باعث بازسازی بافت موی شما و در نتیجه رشد موها می شود.

تقویت آهن بدن

سطح فریتین با سطح آهن بدن شما مرتبط است. فریتین پایین ممکن است به ریزش موی شدید منجر شود. تحقیقی در مورد ریزش مو و آهن و رابطه آن با افراد مبتلا به بیماری تیروئید انجام شد. استدلال این تحقیق بسیار جالب است.

محققان توضیح می دهند که مسائل مربوط به تیروئید می تواند سطح فریتین بدن را تحت تاثیر قرار دهد. میزان آهن و فریتین بدن خود را تحت نظر بگیرید و به پزشک خود گزارش دهید.

درمان کمبودهای تغذیه‌ای

کمبود تغذیه ای حتی بدون وضعیت تیروئید می تواند باعث ریزش مو و کند شدن رشد مو شود. استفاده از موارد زیر می توانند در جلوگیری از ریزش مو نقش داشته باشند:

 • ویتامین B-7 (بیوتین)
 • فلز روی
 • فلز مس
 • آهن
 • ویتامین C، E و A
 • کوآنزیم Q10

مولتی ویتامین ها می توانند به افزایش رشد موهایتان کمک کنند. مراقب باشید که بیش از اندازه از مکمل و ویتامین ها استفاده نکنید و طبق دستور پزشک جلو بروید، زیرا مصرف غیر مجاز مکمل ها تاثیر عکس روی شما خواهند گذاشت.

تغذیه

داشتن یک رژیم غذایی سالم و خوب، برای سلامتی شما بسیار مهم است. غذاهای غنی از کلسیم بخورید، این غذا ها برای درمان تیروئید کم کار بسیار مفید هستند. بهتر است حداقل چهار ساعت پس از مصرف لوتویروکسین، کلسیم مصرف کنید زیرا باعث جذب بهتر آن می شود.

غذاهای فرآوری شده مانند: قند، گوشت قرمز و غذاهای سرخ شده ممکن است باعث پاسخ التهابی در بدنتان شود. کافئین و الکل نیز به همین شکل هستند. بروز التهاب ممکن است علائم تیروئید را در شما افزایش دهد. زنجبیل و زردچوبه مواد غذایی ضد التهابی هستند که ممکن است عملکرد غدد را در بدنتان بهبود ببخشند.

بنابراین استفاده از این مواد ممکن است به کاهش علائم و اختلالات تیروئید کمک کنند. سعی کنید از ریشه تازه زنجبیل یا زردچوبه در آشپزی خود استفاده کنید. این مواد به هر چیزی، از مواد سرخ کرده گرفته تا کوکی ها و شیرینی ها طعم می دهند.

سبزیجات

برخی از پزشکان از گیاهان خاصی برای درمان ریزش مو به جای مواد شیمیایی و قرص ها استفاده میکنند. این گیاهان به صورت خوراکی مصرف می شوند و شامل موارد زیر هستند:

 • نخل باد بزنی
 • کوهوش سیاه
 • دونگ کوئی
 • گیاه تک شاخ
 • گیاه پاکدامنی
 • شبدر قرمز

قبل از شروع درمان های گیاهی حتما با پزشک خود مشورت کنید.

روغن‌های گیاهی

تحقیقات مختلفی در این زمینه انجام نشده است، محققان معتقدند که روغن اوکالیپتوس و سایر عصاره های گیاهی ممکن است سبب کاهش میزان ریزش مو و افزایش تراکم مو شود. این روغن ها عبارت اند از:

 • روغن گیاه آرنیکا
 • روغن گیاه سدر هیمالیا
 • روغن گیاه اسطوخودوس
 • روغن گیاه ریحان مقدس
 • روغن گیاه اکلیل کوهی
 • روغن گیاه آویشن

تحقیقات نشان می دهد که باید به مسائل بهداشتی در این مواد دقت کافی داشته باشید، سازمان بهداشت روغن های ضروری را نظارت و تنظیم می کند. مهم است قبل از شروع استفاده از روغن های گیاهی با پزشک خود صحبت کنید و هنگام انتخاب این روغن ها از یک نام تجاری با کیفیت استفاده کنید.

باید قبل از استفاده روی قسمتی از دستتان تست کنید تا در صورت داشتن حساسیت متوجه شوید. قبل از شروع استفاده از روغن های گیاهی با پزشک خود صحبت کنید و هنگام انتخاب، یک کالا با نام تجاری مطمئن و با کیفیت استفاده کنید.

مصرف ید

افراد مبتلا به اختلالات تیروئید باید میزان مصرف ید را کنترل کنند. بدن از ید، برای ساخت هورمون تیروئید استفاده می کند، بنابراین مصرف بی رویه آن، ممکن است باعث عدم تعادل تیروئید شود. انواع جلبک های دریایی دارای ید زیادی هستند و ممکن است نشانه هایی از جمله ریزش مو را در شما بدتر کنند.

برخی از مولتی ویتامین ها و شربت های سرفه همچنین ممکن است حاوی ید باشند، بنابراین برچسب های مواد غذایی را قبل از مصرف کنترل کنید تا از میزان ید در آن ها با خبر شوید.

درمان مشکلات مو

با مواجه شدن با ریزش موهایتان می توانید از طریق موارد زیر روند آن را کاهش دهید:

 • اجتناب از کشیدن مو و بستن آن با کش ها و گیره های سفت
 • پیچیدن بیش از اندازه موها
 • برای شانه کردن مو ها از برس هایی با دنده های فاصله دار استفاده کنید

صبر داشته باشید

ممکن است چند ماه طول بکشد تا موهای از دست رفته شما دوباره رشد کنند و مشکلات پیش آمده ممکن است ناامید کننده باشند، ممکن است حتی به فکراستفاده از کلاه گیس بیفتید. اما باید صبر و حوصله داشته باشید. شما می توانید به مشاوره بروید و در این مورد با کسانی که تجربه این چنینی داشته اند صحبت کنید.

نتیجه گیری

قبل از تلاش برای درمان ریزش مو در خانه، با پزشک خود صحبت کنید. تیروئید در ابتدا، معمولا به ریزش مو منجر نمی شود تا وقتی که پیشرفته و شدیدتر شود. ریزش مو ممکن است نشانه دیگری در بدن باشد.

ممکن است به داروهای شیمیایی و یا داروهای خانگی و گیاهی احتیاج داشته باشید تا میزان رشد را تنزیم کنید و از ریزش مو جلوگیری کنید. به همین دلیل در مرحله اولیه ریزش مو حتما به پزشک مراجعه کنید و دلیل اصلی ریزش را پیدا کنید سپس تحت نظر متخصص شروع به درمان کنید.

Thanks! You've already liked this
No comments