بهترین فصل برای بچه‌دار شدن از نظر پزشکی و طب سنتی

آیا معتقد هستید که بچه دار شدن نیاز به برنامه ریزی خاصی ندارد یا به انتخاب بهترین فصل برای بچه دار شدن می‌اندیشید؟

اگر تصمیم دارید در شرایط مناسب بچه‌دار شوید و می‌خواهید از زمانی که فرزند در وجود مادر تشکیل می‌شود تا زمانی که پا روی این کره خاکی می‌گذارد برایش سنگ تمام بگذارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم بهترین زمان بارداری را با توجه به نظر پزشکان برای بچه‌دار شدن بررسی کنید.

تشکیل شدن و به دنیا آمدن نوزاد در فصل مناسب و شرایط زیست محیطی ایده آل، روی سلامتی کودک و هوش و خلق و خوی او تأثیر قابل توجهی دارد.

بچه‌دار شدن در هر فصل چه ویژگی‌ها و شرایطی دارد؟

برای بچه دار شدن باید ابتدا درباره شرایطی که در ماه‌های مختلف سال برای این موضوع وجود دارد اطلاعات کسب کنید. در ادامه درباره ویژگی‌هایی ماه‌های مختلف سال و شرایط بچه دار شدن در آن‌ها سخن خواهیم گفت.

فصل بهار

بهار فصلی است که از پس یک زمستان سرد و سوزان می آید و نوید دهنده روزهای زیبای پر شکوفه، مهمانی آفتاب و دریافت ویتامین‌های خورشید مانند ویتامین D است.

افرادی که بهار را به عنوان بهترین فصل برای بچه دار شدن انتخاب می‌کنند، کمتر با مشکلاتی مانند افسردگی دست و پنجه نرم می‌کنند؛ زیرا در این فصل با توجه به مساعد بودن هوا در اغلب اوقات، مادر می‌تواند به همراه نوزاد به بیرون از خانه برود و قدم بزند.

با توجه به این که هوای بهاری ملایم و معتدل است، نیازی نیست که نگران عرق سوز شدن نوزاد به دلیل گرمای شدید هوا یا پوشیدن لباس‌های فراوان به خاطر سرمای زمستان باشید.

با انگیزه‌ای که بهار برای حرکت به انسان‌ها می‌دهد و این موضوع که فصل تابستان در پی آن می‌آید، نوزادانی که در بهار به دنیا می‌آیند پرتکاپوتر و شادتر هستند و هوش آن‌ها قابل توجه است.

از دیگر مواردی که بهار را به یک فصل جذاب برای زایمان یا بارداری تبدیل می‌کند، این است که بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی و آنفولانزا به دلیل گرم‌تر شدن هوا کمتر است و مادر و نوزاد کمتر در معرض ابتلا به این بیماری‌ها قرار دارند.

فصل تابستان

تابستان فصلی است که در آن خورشید مهمان همیشگی آسمان است و روزها طولانی‌تر از شب‌ها هستند. حاملگی در فصل تابستان می‌تواند منجر به گرمازدگی مادر و تورم بیش از حد بدون وی شود.

همچنین با توجه به این که هوا در این فصل از سال بسیار گرم است، احتمال این که فرد باردار با مشکلاتی مانند عرق سوز شدن مواجه شود وجود خواهد داشت.

در بارداری مادران حتی در مصرف کرم‌های ضد آفتاب نیز محدودیت دارند و نمی‌توانند از این طریق از پوست بدن خودشان محافظت کنند. این موضوع سبب می‌شود که زنان باردار یا افرادی که در تابستان صاحب فرزند شده‌اند مجبور شوند بیشتر ساعات روز را تا زمانی که شدت تابش آفتاب کمتر شود در خانه بمانند.

درست است که در تابستان نوزاد نیاز به لباس زیادی ندارد و از شر ابتلا به بیماری‌های ویروسی در امان است، اما مشکلی که برای مادر وجود دارد، برای نوزاد نیز رخ می‌دهد و احتمال عرق سوز شدن وی وجود دارد.

با توجه به محدودیت‌های زیادی که در استفاده از کرم‌های ضد آفتاب و داروهای مختلف برای پیشگیری از عرق سوز شدن نوزاد وجود دارد، درمان این مشکل ممکن است طولانی شود و سبب بروز درد و ناراحتی برای نوزاد شده و مادر را نیز نگران کند؛ بنابراین نمی‌توان تابستان را به عنوان بهترین فصل برای بچه دار شدن در نظر گرفت.

فصل پاییز

برخی از افراد بهترین فصل برای بچه دار شدن را فصل برگ‌های رنگارنگ یعنی پاییز انتخاب می‌کنند. با توجه به این که خنکی فصل پاییز نسبت به تابستان بیشتر است، نگرانی درباره عرق سوز شدن و گرمای جان‌سوز تابستانی برای نوزادان پاییزی وجود ندارد.

این نوزادان می‌توانند به خوبی از ویتامین D آفتاب پاییزی بهره‌مند شوند. به همین دلیل است که متولدین پاییز اصولا هم قد بلندتر هستند و هم استخوان بندی آن‌ها نسبت به متولدین سایر ماه‌ها محکم‌تر است.

کودکانی که در فصل پاییز به دنیا می آیند بیشتر در معرض ابتلا به آسم هستند؛ زیرا این فصل درست زمانی است که بیماری‌های ویروسی مانند آنفولانزا و سرماخوردگی شیوع پیدا می‌کند. این بیماری‌ها می‌توانند از طریق مادر به نوزاد منتقل شوند.

متولدین پاییز نسبت به سایر کودکان آلرژی بیشتری به مواد غذایی خاصی مانند شیر و تخم مرغ نشان می‌دهند. این آلرژی می‌تواند به دلیل بیماری‌های شایع فصلی باشد که از طریق ابتلاء مادر، جنین را نیز تحت تأثیر قرار داده‌اند.

فصل زمستان

حتی شنیدن نام زمستان می‌تواند سبب حس سوز و سرمای این فصل از سال شود. اگر از در خانه ماندن خسته می‌شوید، زمستان بهترین فصل برای بچه دار شدن شما نیست! در این فصل از سال زمین در اغلب مواقع پوشیده از یخ است و بیماری‌های ویروسی نسبت به دیگر فصل‌ها بیشتر دیده می‌شود.

به همین دلیل مادر برای حفظ سلامتی خودش و فرزندش بهتر است از حضور در محیط بیرون از خانه اجتناب کند و اصول مراقبت از نوزاد در زمستان را به کار گیرد.

در زمستان خبری از نور آفتاب نیست و برای بیرون بردن نوزاد باید لباس‌های زیادی به او بپوشانید. در عوض در این فصل، کافی است گرمای خانه را متعادل نگه دارید تا نوزاد احساس آرامش بیشتری کند و از بابت این که شب‌های گرم برای نوزاد آزار دهنده باشد نخواهید داشت.

مادرانی که در این فصل زایمان می‌کنند زمان بیشتری را می‌توانند در کنار فرزندشان سپری کنند. همچنین با توجه به این که اغلب افراد خانواده در فصل سرد زمستان در خانه حضور دارند، این امکان برای مادر وجود دارد که از دیگران برای نگهداری نوزاد کمک بگیرد؛ اما به این خاطر که مادر بیشتر اوقات در خانه است، احتمال افسردگی پس از زایمان برای وی بیشتر خواهد بود.

کمبود ویتامین D و خشکی پوست نوزاد از مواردی است که در اغلب متولدین زمستان دیده می‌شود.

بهترین فصل برای بچه‌دار شدن از نظر پزشکی

طبق تحقیقات انجام شده توسط محققان، بارداری در ماه‌های اردیبهشت یا اوایل خرداد که منجر به زایمان در فصل زمستان می‌شود مناسب نیست؛ زیرا اغلب نوزادانی که در فصل زمستان به دنیا می­ آیند ممکن است به دلیل ابتلاء مادر به بیماری‌های فصلی، دچار آلرژی یا مشکلات تنفسی شوند.

همچنین تحقیقات نشان می‌دهد نوزادان زمستانی نسبت به دیگران رشد کندتری دارند و میزان نوزادان نارس متولد شده در این فصل بیشتر است. به دلیل مشکلات به وجود آمده، میزان مرگ زودرس در بین نوزادان متولد فصل زمستان نیز بیشتر است.

دیگر فصلی که توصیه می‌شود «بارداری» را در آن تجربه نکنید، تابستان است. در آغاز فصل تابستان و ماه تیر، میزان ویتامین D زیاد موجود در هوا سبب می‌شود که مادر نیاز به زایمان زودرس پیدا کند.

ضایعه نخاعی اسپینابیفیدا (مهره شکاف‌دار) و مرگ زودرس در بین این نوزادان بسیار شایع است. اگر می‌خواهید در بازه زمانی مناسب فرزندی سالم به دنیا بیاورید، تیرماه را برای بارداری انتخاب نکنید.

در سه ماهه دوم بارداری کودک به میزان بیشتری اکسیژن و ویتامین‌هایی مانند ویتامین K، ویتامین E و ویتامین D نیاز پیدا می‌کند. به همین دلیل افرادی که اواخر زمستان و فصل بهار را برای بچه دار شدن انتخاب می‌کنند می‌توانند از طریق میوه‌های فراوان ویتامین‌های لازم را دریافت کنند و با تنفس هوای تمیز، اکسیژن لازم را به جنین برسانند.

بهترین فصل بچه‌دار شدن از نظر طب سنتی

طبق نظریات بیان شده در طب سنتی، پاییز زمان مناسبی برای بچه دار شدن نیست؛ زیرا در این فصل هوا رو به سردی می‌رود و مزاج افراد سرد و خشک است. افرادی که این فصل را برای بارداری انتخاب می‌کنند باید از مصرف غذاهای سرد مانند بادمجان، گوشت گاو، ماهی و … اجتناب کنند.

بهترین فصل برای بچه دار شدن در طب سنتی اواخر بهار است؛ زیرا در این فصل مزاج گرم و تر است و احتمال سقط جنین به میزان زیادی کاهش پیدا می‌کند. در این فصل بدن زن و مرد در حالت ثبات قرار دارد و مزاج معتدل است.

مناسب‌ترین زمان بچه‌دار شدن از نظر طب اسلامی

در طب اسلامی بیشتر روی بازه‌های زمانی روزانه که برای بچه دار شدن مناسب هستند تأکید شده و از بچه دار شدن در برخی از روزهای خاص در ماه‌های قمری نهی شده است. در این طب ذکر شده که برای بچه دار شدن، شب دوشنبه، شب سه شنبه، ظهر و شب پنج شنبه و شب جمعه مناسب است.

مادرانی که این زمان را برای لقاح انتخاب کنند، فرزندانی خطیب و سخنور، عالم و حافظ دین و کتاب خداوند خواهند داشت.

شب عید شعبان، عید فطر و عید قربان، از نظر اسلام زمان مناسبی برای بچه دار شدن نیست. همچنین بهتر است برای لقاح شب‌هایی غیر از شب و روزی که در آن ماه نیمه می‌شود، ساعات اولیه شب، ساعات میان فجر و طلوع خورشید و روز آخر ماه را در نظر داشته باشید.

چه فصلی برای پسردار شدن مناسب است؟

برای پسر دار شدن به شما توصیه می‌کنیم بارداری خود را به فصل‌هایی از سال که هوا معتدل است و رو به سردی می‌­رود موکول کنید. در این فصل‌های سال خون در عمق بدن حبس می‌شود و اندام‌های درونی از جمله رحم گرم هستند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که بیشتر پسرها در فصل‌های گرم سال مانند اوایل بهار یا در فصل تابستان به دنیا آمده‌اند. توجه داشته باشید که علاوه بر انتخاب فصل مناسب، باید به تغذیه مناسب برای پسردار شدن نیز توجه داشته باشید.

چه فصلی برای دختردار شدن مناسب است؟

اگر فصل تابستان را برای آغاز زندگی بخشیدن به یک جنین انتخاب کرده‌اید، باید به این موضوع توجه داشته باشید که احتمال دختر دار شدن شما بیشتر خواهد بود. در این فصل گرمای بدن به صورت برافروختگی و عطش از آن خارج می‌شود و اندام‌های داخلی از جمله رحم سرد می‌شوند.

در صورتی که می‌خواهید فرزندتان دختر باشد، اواخر بهار و تابستان که خورشید زمین را در برگرفته بهترین زمان برایتان خواهد بود.

سخن آخر

انتخاب یک زمان به عنوان بهترین فصل برای بچه دار شدن همیشه مورد توجه پدر و مادرها بوده است. با مطالعه این مقاله می‌توانید با شرایطی که حاملگی و زایمان در فصل‌های مختلف سال برای مادران به همراه دارد آشنا شوید.

همچنین بهترین بازه زمانی که در طب سنتی و اسلامی مناسب دانسته شده نیز در این مقاله ذکر شده است. در نهایت کودک شما چه در فصول گرم و چه در فصول سرد سال به دنیا بیاید، باید مراقبت‌های ویژه مربوط به آن زمان را بدانید.

منبع: ستاره
Thanks! You've already liked this
No comments