آنچه کودک در مهد کودک و پیش ‌دبستانی می‌آموزد

گاهی برای والدین دنبال کردن برنامه درسی کودکان به ویژه در سنین خردسالی و پیش ‌دبستانی کمی مشکل است. برای مثال بخشی از سوالاتی که برای اغلب والدین مطرح می‌شود از این قرار است: کودک چه زمانی عمل جمع و تفریق را می‌آموزد؟ تا چه سنی کودک باید توانایی خواندن را داشته باشد؟ آیا کودک بر اساس سطح یادگیری استاندارد پیش می‌رود یا اینکه چه کمکی از دست والدین برای کمک به او ساخته است؟

این پرسش‌هایی هستند که در سری مقالات مربوط به آموزش کودکان و نوجوانان پاسخ داده می‌شود و بدیهی است که اولین مقطعی که مورد بحث قرار می‌گیرد، مهد کودک و پیش ‌دبستانی است.

پیش زمینه‌ای درباره پیش ‌دبستانی

کودکان در سن مهد کودک و پیش ‌دبستانی درباره نحوه عملکرد اجسام بسیار کنجکاو هستند و مربیان اغلب از این شور و اشتیاق جهت انجام پروژه‌های عملی با موضوعیت کارهای مورد علاقه کودکان بهره می‌برند. سنین مهد کودک و پیش ‌دبستانی جزو سنینی است که کودک در آن بیشترین بازده یادگیری در کلاس درس را دارد و در آن بخش‌های مختلف روز و زمان، اصول خواندن و ریاضیات، علوم بسیار ساده و روابط اجتماعی را می‌آموزد.

پیش ‌دبستانی پایه و اساس آموزش و خو گرفتن کودک با روتین آموزشی مدرسه، روند تمرکز و یادگیری و آشنایی با مهارت‌های اجتماعی دخیل در فرآیند دوست‌یابی است و در مجموع می‌توان گفت پیش ‌دبستانی سالی بنیادی و با اهمیت در ایجاد پایه‌های یادگیری کودک به حساب می‌آید.

یادگیری خواندن

همخوانی صداها با حروف الفبا، آشنایی با واج‌ها و کلمات بصری، قافیه سازی و کلمات هم‌آوا، کلمات هم‌خانواده و مفاهیمی درباره نوشتار جزو موضوعات و مباحثی هستند که کودک در پیش ‌دبستانی و طی سال‌های قبل از آن در مهد کودک می‌آموزد. دانش‌آموزان پیش ‌دبستانی چگونگی شناسایی حروف الفبا و صداهای هر یک را یاد می‌گیرند. انتظار می‌رود کودک در پایان سال پیش ‌دبستانی قادر به خواندن کلمات باشد.

علاوه بر موارد ذکر شده کودک نوشتن حروف را نیز یاد می‌گیرد و همزمان روی پیشرفت مهارت‌های حرکتی ظریف برای نگارش حروف بزرگ و کوچک الفبا کار می‌کند. علاوه بر این کودک تلاش می‌کند تا داستان، خاطرات روزانه یا شعر بنویسد. البته اغلب این فعالیت‌ها در قالب دسته‌ای کلمات و حروف جدا از هم صورت می‌گیرد اما با این وجود گام نخست در جهت بروز احساسات کودک در قالب کلمات و از طریق نگارش به حساب می‌آید.

معمولا در سنین مهد کودک و پیش ‌دبستانی، والدین باید نقش بسیار فعالی در زمینه آموزش خواندن به کودک داشته باشند. در بسیاری از مهد کودک‌ها و پیش ‌دبستانی‌ها کتاب‌هایی به کودکان داده می‌شود که همراه خود به خانه بره و خواندن را در منزل با والدین خود تمرین کنند.

معلمان اغلب وقت خود را صرف خواندن متون و کتاب‌ها برای کودکان و بازی کردن با قافیه و انجام بازی‌هایی که در مورد کلمات و واژگان هستند، می‌کنند و بدین ترتیب دایره واژگان کودک تقویت شده و به پرورش مهارت‌های خواندن آن‌ها کمک خواهد کرد.

ریاضیات

یادگیری ریاضیات در مهد کودک هوشمند و پیش ‌دبستانی‌ها جزو اصول پایه می‌باشد. کودک با چگونگی شمارش، شناسایی اعداد تا ۱۰ و دسته‌بندی اشیا بر اساس اعداد آشنا می‌شود. کودک در مهد کودک هوشمند و پیش ‌دبستانی با مفاهیم کم‌تر و بیشتر، اعداد ترتیبی، جمع و تفریق و ایجاد الگو آشنا می‌شود. علاوه براین کودک با زمان و تقویم آشنا شده و هر روز در کلاس درس درباره این موضوعات صحبت می‌کند. برای مثال معلم معمولا از یکی از بچه‌ها می‌خواهد که تاریخ روز را روی تقویمی که به دیوار کلاس نصب است مشخص کرده و به همه بگوید که آن روز چند شنبه است و وضعیت هوا چگونه است.

در پایان پیش ‌دبستانی دانش‌آموزان باید کاملا درباره اجزا و قسمت‌های مختلف یک تقویم از جمله روزهای هفته، هفته‌ها، ماه‌ها، سال‌ها و برخی اوقات اصلی روز و تا حدی ساعت‌خوانی آکاهی داشته باشد و توانایی شناسایی اعداد تا ۱۰۰ و شمردن تا ۱۰۰ و انجام برخی جمع‌ها و تفریق‌های اصلی را داشته باشد.

علوم

مفهوم علوم این است که کودک شروع به درک دنیای اطراف خود کند. در مهد کودک هوشمند و پیش ‌دبستانی در مبحث علوم
، مطالبی درباره گیاهان، حیوانات، عادات حفظ سلامت، وضعیت آب و هوا و پیگیری آن، حواس پنجگانه و اعضای بدن به کودک آموزش داده می‌شود. مربیان در کلاس درس آزمایش‌های علوم ساده ترتیب می‌دهند و بدین ترتیب کودک اطلاعات بیشتری را به خاطر می‌سپارد و می‌تواند از این اطلاعات در جهت مرتبط کردن اشیا و گروهی از اشیا با یکدیگر استفاده نماید.

مهارت‌های اجتماعی

در مهد کودک هوشمند و پیش ‌دبستانی در زمینه آموزش مهارت‌های اجتماعی تمرکز روی “من” است. کودک افراد درجه اول و درجه دوم خانواده و آدرس و شماره تلفن و اطلاعات ضروری آن‌ها را یاد می‌گیرد.

 

Thanks! You've already liked this
No comments