فواید یک ورزش مداوم بر سلامت روان

بررسی ها نشان داده اند چنانچه هر روز یک فعالیت ورزشی مداوم مثل پیاده روی، دویدن یا شنا را بطور مرتب انجام دهید کم تر از سایرین دچار مشکلات روانی خواهید شد.

آرامش ذهنی بیشتر

پیاده روی به بهبود علامت های بیماری افسردگی در بیماران مبتلا به انواع مهم این بیماری کمک میکند، پس واضح و روشن است که این فعالیت بدنی میتواند به سادگی به مبارزه با احساسات ناخوش‌آیند یا خستگی کمک کند. یک پیاده روی لذتبخش به همراه یک دوست یا محبوبتان تأثیری دو برابر در بهبود روحیه شما خواهد داشت.

پیشگیری از بیماری افسردگی

طبق تازه ترین نتیجه تحقیقات صورت گرفته مشخص شده ورزش دارویی برای رفع بیماری افسردگی به شمار میرود. سطوح هورمون های سروتونین و اندورفین با انجام ورزش در بدن افزایش می یابد.

اندورفین در واکنش به درد و استرس ترشح شده و به تسکین استرس و بیماری افسردگی کمک میکند. سروتونین هم که یک انتقال دهنده شیمیایی دخیل در بهبود اختلال های روانی مثل بیماری افسردگی است، نقش مهمی در بهبود خلق و خو و الگوهای خواب و کنترل اشتها دارد.

بروز تغییرات مثبت در مغز

بر اساس تحقیقات، ورزش های هوازی سبک مانند پیاده روی از زوال عقل زودهنگام جلوگیری میکنند، خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش می‌دهند و بطور کلی سلامت ذهنی را بهبود می بخشند. علاوه بر اینها، پیاده روی فشار ذهنی را کم میکند و سطح هورمون های اندورفین (مسکن های طبیعی بدن که درد را تسکین می‌دهند) را در بدن بالا نگه می دارد.

جنبش و تکاپو، استرس را از بین می‌برد

به همان میزان که فکر و خیال ورزش کردن امکان دارد سبب ایجاد استرس در شما شود، هنگامی که تمرین هایتان را شروع کردید، در کلیه جنبه های زندگی با استرس بسیار کمتری روبرو خواهید شد.

«سدریک بریانت» روان شناس ورزشی اعتقاد دارد؛ «ورزش واکنش تمدد اعصاب در بدن ایجاد خواهد کرد و به نوعی اشخاص را از آشفتگی ها و فشارهای روحی- روانی فارغ میکند. ورزش خلق و خو را بهتر کرده و از بروز بیماری افسردگی جلوگیری میکند.» شما تنها کسی نیستید که میتواند از خوشبختی و نبود استرس در زندگی لذت ببرد.

هرچه استرس تان کم تر باشد، بداخلاقی و زودرنجی تان هم کم تر خواهد شد و این مسئله سبب تقویت رابطه تان با همسر، فرزندان و دوستان تان خواهد شد.

افزایش انعطاف پذیری در برابر تنش

۳۰ دقیقه ورزش روزانه میتواند تغییر مثبتی بر وضعیت احساسی در در برابر استرس ایجاد کند. فعالیت های ورزشی تاثیری مثبت بر افزایش دوپامین، سروتونین و نورآدرنالین دارد و باعث ارامش بیش تر در اشخاص میشود.

ورزش به شما انرژی می‌دهد

ممکن است تعجب کنید که چه طور ۳۰ دقیقه در روز ورزش کردن میتواند کل روزتان را تغییر دهد.

هنگامی که طی ورزش، اندورفین به جریان خون تان وارد میشود، سایر روز احساس انرژی بیش تر خواهید داشت و هنگامی که قدرت و استواری بدنی تان را تقویت کردید، انجام کارهای روزانه مانند حمل خریدهای خانه یا بالا رفتن از پله ها برایتان ساده تر خواهد شد. و این مسئله سبب میشود درطول روز بسیار پرانرژی تر باشید.

یکی از مهمترین بهانه های اشخاص که به مشاوران ورزشی مراجعه میکنند این است که خسته هستند و نمی توانند ورزش کنند. متخصصان اعتقاد دارند با این که ورزش در آغاز کار ممکن است خستگی شما را بیش تر کند، ولی این وضعیت خیلی دوام نمی آورد.

حس خستگی جسمی که پس از ورزش کردن دارید مانند خستگی های معمولی روزانه نیست. بعلاوه هنگامی که بدن تان به ورزش عادت کرد، میزان انرژی تان روزبه روز بیش تر خواهد شد.

افزایش حافظه

داشتن فعالیت ورزشی مداوم سبب افزایش حافظه و قدرت یادگیری میشود. ورزش کردن تولید سلول های جدید در ناحیه هیپوکامپ مغز را که مسئول حافظه و یادگیری هستند افزایش میدهد.

جلوگیری از تحلیل کارایی شناختی

با افزایش سن، مغز هم تحلیل میرود و احتمال ابتلا به بیماری هایی مثل آلزایمر افزایش می یابد. با وجود این که ورزش نمی تواند آلزایمر را درمان کند ولی انجام آن از تحلیل رفتن مغز جلوگیری میکند.

تحلیل کارایی شناختی معمولاً پس از ۴۵ سالگی اتفاق می افتد. داشتن فعالیت ورزشی به ویژه بین سنین ۲۵ تا ۴۵ سالگی سبب افزایش مواد شیمیایی در مغز میشود و از تحلیل رفتن هیپوکامپ جلوگیری میکند.

منبع: بیتوته
Thanks! You've already liked this
No comments