نگرانی همیشگی مادران، خواب راحت کودکان

الگوی خواب نوزاد تا شش‌ماهگی ثابت نمی‌شود. نوزاد شب و روز را از هم تشخیص نمی‌دهد شاید به‌همین علت است که تا پیش از شش ماهگی هر سه ساعت از خواب بیدار می‌شود، بی‌قراری می‌کند و در اوج خواب و استراحت‌تان شما را از رختخواب بیرون می‌کشد.

قطعا شما به‌عنوان یک مادرِ نگران، دنبال راهکاری برای خواب بهتر کودک دلبندتان هستید. با این حال صبور باشید و اجازه ندهید این وضعیت موقتی احساس خوش مادری را در شما از بین ببرد.

بعد از چند هفته از تولد نوزادتان به‌راحتی می‌توانید الگوی خواب او را تنظیم کنید. در این مطلب کوتاه باارائه چند راهکار شما را راهنمایی خواهیم کرد تا خوابی راحت به کودک‌تان هدیه کنید.

از چراغ اتاق کودک، به موقع استفاده کنید

به این وسیله نوزاد با روشنایی و تاریکی آشنا می شود و مطابق با آن خوابش را تنظیم می‌کند. در طول روز نوزادتان را در محیط‌روشن قرار دهید و شب‌ها محیط را تاریک کنید تا او متوجه شود چه زمانی باید بخوابد. برای چرت‌های طول روز، او را در یک اتاق روشن بخوابانید.

قبل از این که به خوابی عمیق فرو رود او را در گهواره قرار دهید

در ماه‌های اول کمی سخت است چون کودک از شیر مادر تغذیه می‌کند؛ بهتر است هنگام شیردهی تا قبل از این که در آغوش‌تان به خوابی کامل فرو رود او را خیلی سریع در محل خوابش بگذارید.

به محض شنیدن کوچک‌ترین صدا از نوزاد به سمتش نروید

زیرا به او یاد می‌دهید که دفعات بیشتری از خواب بیدار شود. چند دقیقه فرصت دهید تا آرام شود و دوباره به خواب رود. اگر این اتفاق نیفتاد و احساس کردید نوزادتان درحال بیدارشدن است، سعی کنید قبل از آن که کاملا به گریه بیفتد او را آرام کنید.

صبور باشید

با همه این راهکارها حتی بعد از این که کودک شما عادت کرد تا خوب بخوابد، ممکن است از خواب بپرد یا شروع به گریه کند. مضطرب نشوید شاید کودک در اثر بیماری، گرسنگی
نامناسب بودن هوای اتاق یا تغییراتی جدی در محیط خوابش، بد خواب شده باشد.

منبع: سلامانه
Thanks! You've already liked this
No comments