رنگ کردن مو در دوران شیردهی؛ بی‌خطر یا خطرناک؟

زیبایی و جذاب بودن در همه مراحل زندگی از دغدغه‌های خانم‌ها محسوب می‌شود، اما نگه داشتن طراوت و زیبایی در دوران بارداری و پس از زایمان کمی مشکل به نظر می‌رسد.

رنگ کردن مو که همیشه کاری آسان و بدون دردسر بود، این بار مادر را دچار تردید می‌کند. مادران شیرده معمولا این سوال را از خود می‌پرسند که آیا رنگ کردن مو در این دوران خطری را متوجه فرزندم می‌کند؟

در صورتی که شما نیز به دنبال جواب این سوال هستید، با ما همراه باشید. در این مقاله قصد داریم به بیان هر دو نظریه موافق و مخالف رنگ کردن مو در دوران شیردهی بپردازیم.

آیا رنگ کردن مو در دوران بارداری مجاز است؟

برخی پزشکان عقیده دارند که پوست سر انسان قابلیت جذب مواد شیمیایی موجود در رنگ مو را دارد.

یکی از این مواد مضر آمونیاک است، اگرچه مقدار کمی آمونیاک توسط پوست سر جذب می‌شود و مشکلی را برای مادر ایجاد نمی‌کند، اما ممکن است این مواد از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل شود. وارد شدن مواد شیمیایی از طریق تنفس نیز یکی دیگر از خطراتی است که سلامت نوزاد را تهدید می‌کند.

در مقابل برخی پزشکان معتقدند که احتمال جذب آمونیاک توسط پوست سر و انتقال آن از طریق شیر مادر به نوزاد، بسیار کم است. علاوه بر آن، بعضی از رنگ موهای جدید حاوی فرمولاسیون پیشرفته‌ای هستند که آمونیاک را از ترکیبات خود حذف کرده‌اند.

به این ترتیب، درصد احتمال خطر آسیب به کودک به وسیله رنگ کردن مو در دوران شیردهی تقریبا به صفر می‌رسد.

امروزه خانم‌های زیادی موهای خود را در دوران شیردهی و حتی در سه ماهه آخر بارداری با اجازه پزشک و تحت شرایط خاصی رنگ می‌کنند و هیچ گونه گزارشی مبنی بر اینکه رنگ کردن مو در این دوران اثر بدی بر مادر یا کودک گذاشته، در دست نیست. به این ترتیب رنگ کردن مو در این دوران با رعایت شرایطی خاص، بی خطر است.

توجه: به یاد داشته باشید که حتما باید از رنگ موی فاقد آمونیاک استفاده کنید.

رنگ کردن مو در دوران شیردهی چه عوارضی دارد؟

پزشکانی که معتقد هستند، آمونیاک جذب شده از طریق پوست سر توسط شیر مادر به نوزاد منتقل می‌شود، عوارض دیگری را نیز برای این اقدام ذکر کرده‌اند.
این عوارض عبارتند از:

  • افزایش احتمال سرطان در کودک
  • اختلال در رشد کودک
  • افزایش احتمال آسم و آلرژی در کودک

به علاوه برخی از مادران شیرده گفته‌اند که رنگ کردن مو در دوران شیردهی مانع از رنگ گرفتن موها می‌شود. البته این موضوع از نظر علمی به اثبات نرسیده است، اما احتمال دارد رنگ نگرفتن مو در این دوران به دلیل تغییرات در میزان چربی پوست سر باشد.

برای رنگ کردن مو در دوران شیردهی چه باید کرد؟

با اینکه استفاده از رنگ موهای فاقد آمونیاک خطر آسیب به مادر و کودک را تقریبا به صفر می‌رساند، اما بهتر است در هنگام رنگ کردن موها نکاتی را رعایت کرد.
این نکات عبارتند از:

  • در حین رنگ کردن مو، کودک نزد شما و در اتاق نباشد
  • اتاق از تهویه خوبی برخوردار باشد
  • استفاده از معتبرترین برندهای رنگ مو
  • در صورتی که ممکن است دست شما با رنگ در تماس باشد، استفاده از دستکش یکبار مصرف الزامی است
  • در حین رنگ زدن موها از خوردن و آشامیدن اجتناب کنید
  • پس از اتمام کار، موها را به‌خوبی آبکشی کنید
منبع: ستاره
Thanks! You've already liked this
No comments