بیت‌کوین چیست؟

حتما نام این پول الکترونیکی محبوب را شنیده اید. اگر هنوز راجع به آن تحقیق نکرده اید و نمی‌دانید دقیقا چیست، با ما همراه باشید.سردرگم نشوید، مفهوم اولیه آن با وجود لایه‌های پیچیده‌اش، ساده است. چطور می‌شود اگر بتوان یک ارز استاندارد را استخراج کرد، درست مانند طلا و نفت اما به کمک اینترنت و به صورت کاملا ناشناس از سر تا سر دنیا؟ هیجان انگیز شد، نه؟ !

کاربران بیت کوین‌هاشان را در کیف پول‌های دیجیتال نگهداری می‌کنند، کیف پول‌هایی که خیلی از کارت‌های بانکی شتاب خودمان متفاوت‌تر نیستند.

بیت کوین به خاطر چند ویژگی مهم اخیرا توجهات زیادی را به خود جلب کرده است. برای نمونه می‌توان به این موارد اشاره کرد: بیت کوین جوابی بوده برای کاربرانی که میل شدیدی به شکستن سیستم‌های بانکی سنتی دارند و دوست دارند دارایی‌و پول‌هاشان را تحت نظر داشته باشند و بتوانند با یک کارت اعتباری آنها را کنترل کنند بوده است.

وقتی کسب و کارها به این ارز نوپا علاقه نشان دهند، تاثیر گسترده آن روی بازارهای مالی مشهود خواهد بود.

با ظهور بیت کوین می‌توان شاهد یک تکامل بزرگ اقتصادی در دنیای مجازی بود. چه کسی فکر می‌کرد کامپیوتری که یک زمان تنها به اینترنت دایل آپ متصل می‌شد حالا بتواند ارزی با ارزش پول واقعی تولید و استخراج کند؟

البته باید در نظر داشته باشید که بیت کویت آن طور که رسانه‌ها ادعا می‌کنند هم ارز بسیار جدیدی نیست. ظهور بیت کوین برمی‌گردد به سال ۲۰۰۹ زمانی که یک برنامه نویس ژاپنی به نام ساتوشی ناکاموتو این مفهوم را به صورت معتبر عرضه کرد.

بله دیگر توسعه دهندگان به این پروژه پیوستند و مفهوم بیت کوین قدرت گرفت. تا پایان سال ۲۰۱۱ بیت کوین به اندازه کافی قدرت گرفت بود و ارزش آن در محافل اقتصادی بررسی می‌شد. در این سال Gawker از افرادی که از این ارز برای خریدهای غیر قانونی استفاده می‌کردند مطلبی منتشر کرد.

همچنین wired مطلبی با عنوان “ظهور و سقوط بیت کوین” منتشر کرد که باعث رکود آن شد. تا آنکه در ابتدای سال ۲۰۱۳ گزارش شد coinbase، یک سرویس کیف پول الکترونیکی، ۱ میلیون دلار بیت کوین را در عرض ۱ ماه فروخت. این پول زیادی بود! و همین پول زیاد توجه بازار جهانی را به خود جلب کرد.

منبع: فوت و فن
Thanks! You've already liked this
No comments