ترک کامل الکل می‌تواند به طور چشمگیری سلامت روان را افزایش دهد

بحث در مورد مفید یا مضر بودن مصرف متعادل مشروبات الکلی یا تأثیرات آن بر سلامت، سال‌هاست که ادامه دارد. در حال حاضر، یک مطالعه جدید نشان می‌دهد افرادی که (به ویژه زنان) مشروبات الکلی را کنار می‌گذارند، سلامت روان بهتری را به دست می‌آورند و سطح سلامتی آنها تقریبا برابر با افرادی می‌شود که در طول عمر خود مشروبات الکلی را تجربه نکرده‌اند.

برای مثال، برخی از افراد هنگام تفریح یا برگزاری جشن‌های خانوادگی، الکل می‌نوشند. بعضی دیگر ممکن است از یک لیوان شراب یا آبجو بعد از شام، در پایان یک روز طولانی و خسته کننده، لذت ببرند.

تعداد زیادی از افراد در طبقه “سبک” یا “متوسط” نوشیدن الکل دسته‌بندی می‌شوند. اما آیا این عادت مضرر است و اگر همه ما از نوشیدن آن خودداری کنیم زندگی سالم‌تری خواهیم داشت؟

حتی در میان محققان، نظرات عمدتا متفاوت است و موضوع این است که آیا مصرف هر مقدار الکل ایمن و سالم است یا خیر.

به عنوان مثال، در اوایل سال جاری، یک مطالعه منتشر شده در مجله “The Lancet” ادعا کرد که نوشیدن متعادل الکل‌می‌تواند خطر ابتلای فرد به حوادث قلبی و عروقی را افزایش دهد.

در همین حال، تحقیقات برجسته در این ماه در مجله­ ” تحقیقات بالینی و تجربی” الکل نشان می‌دهد افراد مسن‌تری که گهگاه الکل مصرف می‌کنند، ممکن است بیشتر از افراد مسن غیر الکلی عمر کنند.

همچنین مسائلی مربوط به ارتباط بین مصرف الکل و سلامت روان نیز وجود دارد. در حالی که پزشکان می‌دانند مصرف بیش از حد الکل می‌تواند بر سلامت روانی تأثیر بگذارد، اما آیا مصرف متعادل الکل می‌تواند تاثیر منفی بر فرد بگذارد؟ این موضوع هنوز مشخص نیست.

در حال حاضر، یک مطالعه از دانشگاه هنگ کنگ نشان داده است که بزرگسالان، به ویژه زنانی که به طور کامل مصرف الکل را کنار گذاشته‌اند، تقویت سلامت روانی قابل توجهی را در خود تجربه کرده بودند.

دکتر مایکل نای، نویسنده این مقاله می‌گوید: “شواهد بیشتر نشان می‌دهد که باید احتیاط‌هایی در مورد توصیه‌های نوشیدن متعادل‌به عنوان بخشی از رژیم غذایی در نظر گرفته شود. ”

ترک کردن ممکن است بهترین راه پیش‌رو باشد

به عنوان بخشی از تحقیق، محققان ابتدا داده‌های جمع آوری شده از ۱۰،۳۸۶ شرکت کننده را تجزیه و تحلیل کردند. اغلب شرکت‌کنندگان غیر الکلی بودند یا مصرف متعادلی داشتند.

این گروه شامل افرادی بود که در گذشته مصرف می‌کردند، افرادی که اخیرا نوشیدن الکل را شروع کرده بودند، مصرف کنندگان مداوم، افرادی که قبلا مصرف بالایی داشتند، و افرادی که در طول عمر خود الکل مصرف نکرده بودند.

محققان معتقدند که مصرف متعادل الکل، چیزی برابر با ۱۹۶ گرم الکل (خالص) یا کمتر در هفته برای مردان و ۹۸ گرم الکل یا کمتر در هفته برای زنان است.

در میان شرکت کنندگان، میانگین سن ۴۹ سال بود و زنان حدود ۵۶ درصد از جمعیت داوطلب را تشکیل می‌دادند. در میان شرکت کنندگان مرد، تقریبا ۶۴٪ از افراد غیر الکلی (شامل افرادی که هرگز مصرف نکرده بودند و افرادی که در گذشته مصرف می‌کردند) بودند. در میان شرکت کنندگان زن نیز تقریبا ۸۸٪ واجد شرایط غیر الکلی بودند.

تیم تحقیقاتی ارتباط بین الگوی نوشیدن الکل و سلامت ذهنی در این گروه را که در طول سال‌های ۲۰۰۹-۲۰۱۳ صورت گرفت، مورد بررسی قرار داد. آنها همچنین اطلاعات خود را با داده‌های “نظرسنجی اپیدمیولوژیک ملی در مورد مصرف الکل و شرایط مرتبط با آن” را مقایسه کردند، که در آن یک گروه مجزا متشکل از ۳۱،۷۷۹ نفر را مورد توجه قرار داده بودند.

در ابتدا محققان مشاهده کردند افرادی که هرگز الکل مصرف نکرده بودند، بیشترین میزان رضایت ذهنی را در زندگی خود داشتند. سپس، آنها متوجه شدند افرادی که الکل را ترک کرده‌اند – به ویژه زنان – بهبود قابل توجهی را در سلامت روان خود مشاهده کردند.

به طور خاص، با نگاه به این گروه، محققان سلامت روانی را با استفاده از یک مقیاس ۱۰۰ امتیازی بررسی کردند.

هنگام مقایسه بین زنانی که الکل را کنار گذاشته بودند با زنانی که هرگز الکل مصرف نکرده بودند، متوجه شدند که الکلی‌های سابق، بهبودی قابل توجهی را در سلامت روان خود تجربه کرده بودند که به طور متوسط‌۱٫۴۴ امتیاز بیشتر از زنانی بود که هرگز الکل مصرف نکرده بودند.

این نتایج، حتی پس از آنکه تیم محقق عوامل موثر دیگر، از جمله وضعیت اجتماعی- اقتصادی، شاخص توده بدنی و وضعیت سیگار کشیدن را بررسی کرد، همچنان یکسان باقی ماند.

پیش‌بینی می‌شود که مصرف جهانی الکل افزایش یابد، مگر آنکه استراتژی‌های موثری در این رابطه اعمال شود. در واقع، گزارش‌های اخیر نشان می‌دهد که مصرف الکل در حدود ۳۰ سال گذشته در سطح جهانی حدود ۷۰ درصد افزایش داشته و کارشناسان معتقدند که این روند ادامه خواهد یافت.

به همین علت، و بر اساس یافته‌های فعلی، محققین دانشگاه هنگ‌کنگ به افراد توصیه می‌کنند که مصرف الکل را کاملا کنار بگذارند.

“یافته‌های ما نشان می‌دهد که احتیاط در مورد توصیه‌های مصرف متعادل الکل‌می‌تواند کیفیت مرتبط با سلامت در زندگی را بهبود بخشد. در عوض، ترک نوشیدن الکل می‌تواند با تغییرات مطلوبی در تندرستی و رفاه ذهنی ارتباط داشته باشد و به سطوح تندرستی افراد غیر الکلی نزدیک شود. ”

منبع: فوت و فن
Thanks! You've already liked this
No comments