۱۰ حقیقت جالب درباره انواع نژاد سگ‌ها

سگ‌ها یکی از محبوب‌ترین حیوانات دنیا هستند و همیشه در مرکز توجه بوده اند. با این حال که این حیوان بسیار شناخته شده است، کمتر کسی است که این ۱۰ حقیقت را راجع به او بداند!

۱ . وقتی توله‌سگ به دنیا می‌آید کور، کر و بی‌دندان است

وقتی توله سگ به دنیا می‌آید بسیار ناکامل است. کانال گوش‌هایش هنوز بسته هستند و پلک‌هایش از هم باز نشده اند، به همین دلیل است که در عمل کور و کر هستند. یک تئوری می‌گوید توله سگ‌ها به این دلیل بدون وجود دو عدد از مهمترین حس‌هایشان به دنیا می‌آیند که بعدا این ادراک بتوانند برطبق شرایط محیط توله سگ‌ها توسعه یابند.

۲ . همه نژادهای سگ‌ها، غیر از ۲ نژاد، زبان صورتی رنگ دارند

به غیر از نژادهای چوچو و شارپی که دارای زبانی با لکه‌های سیاه هستند، بقیه سگ‌ها زبانی صورتی رنگ دارند.

۳ . نژاد باسنجی تنها سگ دنیا است که واق واق نمی‌کند

اگر به دنبال سگی هستید که واق واق نکند پس باید سگی از نژاد باسنجی انتخاب کنید. البته درست است که واق واق نمی‌کند اما خیلی هم سگ ساکتی نیست و گاهی سر و صدای زیادی دارد.

این سگ همچنین به خاطر هوش بالا و دفاع خوبی که از صاحبش در برابر مزاحمان می‌کند شناخته می‌شود. این سگ به خوبی تربیت می‌شود و به هر دستور شما پاسخ خواهد داد.

۴ . وزن سگ‌ها از بیش از ۷۰ کیلوگرم تا کمتر از ۱ کیلوگرم متفاوت است

نژاد گریت دین به خاطر جثه بزرگش شناخته شده است. این سگ می‌تواند قدی به بلندای بیش از ۹۰ سانتی متر داشته باشد و وزنش بین ۵۰ تا ۹۰ کیلوگرم است. در سال ۲۰۱۲ سگی از نژاد گریت دین به نام زئوس نام خود را در کتاب رکوردهای گینس ثبت کرد.

این سگ عظیم الجثه هنگامی که بر روی چهار پا قرار می‌گرفت قدش به ۱۱۰ سانتی متر می‌رسید. از سوی دیگر با متوسط وزن ۲٫۷ کیلوگرم، چی‌واوا کوچک‌ترین نژاد سگ در دنیا است.

۵ . محبوب‌ترین اسم برای سگ‌ها مکس و بلا است

بر اساس آمار محبوب‌ترین نام سگ برای سگ‌های نر مکس و برای سگ‌های ماده بلا است. ده عدد از محبوب‌ترین نام‌ها برای سگ ماده به ترتیب: بلا، لوسی، دیزی، لونا، لولا، سدی، مالی، مگی، بلی و سوفی است و ده عدد از محبوب‌ترین نام‌ها برای سگ‌های نر به ترتیب: مکس، چارلی، کوپر، بادی، جک، راکی، اولیور، بیر، داک و تاکر است.

۶ . توله‌سگ‌ها ۲۸ دندان و سگ‌های بالغ در حالت عادی ۴۲ دندان دارند

درست مانند انسان‌ها، سگ‌ها هم در کودکی دندان‌های شیری دارند که تا سن شش ماهگی همه آنها می‌ریزند و یک دسته جدید دندان اصلی بزرگسالی در دهان‌شان رشد می‌کند.

۴۲ دندان اصلی سگ‌ها عمری بیشتر از دندان‌های انسان دارد. این به خاطر شکل دندان‌های سگ و غذایی است که او می‌خورد. غذای سگ‌ها عموما قند کمتری نسبت به غذای انسان دارد به همین دلیل خطر پوسیدگی دندان در سگ‌ها کمتر است.

۷ . محبوب‌ترین نژاد سگ در ایالات متحده آمریکا لابرادور است

این نژاد از سگ رفتاری بسیار دوستانه دارد و همدم خوبی در خانه برای انسان‌ها است. نژاد لابرادور نه تنها با انسان‌ها خوب ارتباط برقرار می‌کند بلکه با دیگر نژادهای سگ‌ها هم رفتاری خوب دارد و در کل سگی است اجتماعی.

۸ . قوبلای خان بیشترین تعداد سگ را داشته است، ۵۰۰۰ سگ ماستیف

در قرن سیزدهم امپراطور مغول قوبلای خان ۵۰۰۰ سگ ماستیف داشت. او از این سگ‌ها در شکار و جنگ استفاده می‌کرد. این نژاد سگی غول آسا است و به هیچ وجهه ناز و بامزه به نظر نمیرسد!

۹ . سگ نژاد دالمیشن در هنگام تولد تماما سفید رنگ است

سگ دالمیشن که زادگاهش یوگوسلاوی است به راحتی از طریق نقش‌های روی بدنش شناسایی می‌شود. این سگ در هنگام تولد پوستی تماما سفید دارد. لکه‌های سیاه رنگ کوچکی که بر روی بدن توله سگ‌ها وجود دارند به وسیله موهای سفید پوشانده شده اند و قابل تشخیص نیستند.

بعد از حدود ۱۰ روز از تولد توله‌ها این لکه‌های سیاه کم کم نمایان می‌شوند. بعد از این زمان لکه‌ها به سرعت رشد می‌کنند و توسعه پیدا می‌یابند و زمانی که سگ بالغ شده و به سن ۱ تا ۲ سالگی می‌رسد لکه‌ها به اندازه واقعی خود درمی‌آیند.

۱۰ . حس بویایی سگ‌ها ۱۰٫۰۰۰ تا ۱۰۰٫۰۰۰ برابر قوی‌تر از انسان است

خب همه ما می‌دانستیم سگ‌ها حس بویایی خارق العاده‌ای دارند، اما می‌دانستید حس بویایی‌شان انقدر قوی است؟ ! دلیل این حس بویایی قوی آن است که اندازه مرکزی در مغز که تجزیه و تحلیل حس بویایی را به عهده دارد در سگ‌ها چهار برابر بزرگ‌تر از اندازه این مرکز در مغز انسان است.

سگ‌ها می‌توانند بوی یک انسان یا شی بی‌جان را از کیلومترها دورتر ردیابی کنند، همین خصیصه آنها را به یکی از مهمترین اعضای گروه تجسس در پرونده‌های پلیس و گروه‌های امداد و نجات تبدیل کرده است. در حالی که یک انسان ۵ میلیون گیرنده بویایی در بینی خود دارد، یک سگ داشهوند کوچک ۱۲۵ میلیون گیرنده بویایی و یک بلادهاند ۳۰۰ میلیون گیرنده بویایی دارد!

منبع: فوت و فن
Thanks! You've already liked this
No comments