خانم‌هایی که بیش از حد کار می‌کنند، معمولا چهره افسرده‌تری دارند

احساس به دام افتادن پشت میز کار، صندوق یا در کارخانه‌های تولیدی، مطلوب ذهن شما نیست.به تازگی، تحقیقات تایید کرده است زنانی که در روز به مدت طولانی کار می‌کنند، بیشتر در معرض افسردگی هستند.محققان دریافتند که در مقایسه با زنانی که هفته‌ای ۴۰ ساعت (استاندارد ساعت کاری) کار می‌کنند، کسانی که در هفته ۵۵ ساعت یا بیشتر مشغول هستند، علائم افسردگی بیشتری را گزارش داده‌اند.

همین امر برای زنان و مردانی که معمولا آخر هفته‌ها نیز کار می‌کنند یا اضافه کاری زیادی دارند صدق می‌کند.

جیلین وستون، پژوهشگر سرپرست دانشگاه لندن، به همراه تیمش توانست عوامل متعددی را که بر ریسک افسردگی تأثیر می‌گذارد را مشخص کند. این عوامل شامل درآمد، تحصیلات، و وضعیت مجرد یا متاهل و داشتن فرزند است. با این حال، هفته‌های طولانی کار با خطر بالایی از علائم افسردگی ارتباط داشتند.

به گفته تیم وستون، این یافته‌ها در جهانی دلالت می‌کند که در آن مردم به طور فزاینده‌ای خارج از ساعت کاری معین (۹ تا ۵ عصر) کار کنند.

در سال‌های اخیر، فناوری به شدت این ساعات کاری استاندارد را تغییر داده است. برای مثال گوشی‌های هوشمند باعث شده است که افراد انتظار داشته باشند شما همیشه در دسترس باشید. حتی اگر روز تعطیل باشد یا به مسافرت رفته باشید، به ایمیل‌هایتان پاسخ می‌دهید.

برای زنان که هم فشار و استرس‌های کاری و هم فشار خانواده را تحمل می‌کنند ساعات اضافی در محل کار می‌تواند بسیار دشوار باشد.

فشارهای زیادی وجود دارد که جامعه، خودمان و خانواده بر روی ما می‌گذارد. به عنوان یک زن، باید نگران کار زیاد در خارج از منزل و دور از خانواده بود.

در اکثر کشورها، زنان معمولا کمتر از مردان کار می‌کنند، و زنانی که ازدواج کرده‌اند، اغلب ساعت‌های کاری خود را کاهش می‌دهند. بنابراین زنانی که ساعات‌های طولانی را در خارج از منزل می‌گذارنند، اساسا “روند اجتماعی” آنها بهم می‌ریزد و می‌تواند باعث ایجاد درگیری و کشمکش‌های زیادی شود.

این افراد به علت اینکه هم بار کار و هم بار خانواده را به دوش می‌کشند، فشار روانی و مسئولیت بیشتری را احساس می‌کنند و این امر می‌تواند احساسات درگیری، پریشانی و اضطراب در زنان را بیشتر کند.

این یافته‌ها، که در مجله اپیدمیولوژی و سلامت جامعه منتشر شده است، بر اساس اطلاعات بیش از ۲۳،۰۰۰ بزرگسال در آمریکا که در بررسی سلامت ملی شرکت کرده بودند، بدست آمده است.

آنها به یک پرسشنامه استاندارد درباره علائم افسردگی پاسخ دادند که در مورد مسائلی چون اعتماد به نفس و خود ارزشی، لذت بردن از فعالیت‌های روزانه، کمبود خواب به دلیل نگرانی‌ها و توانایی تمرکز و مقابله با مشکلات زندگی بود.

در این پرسشنامه، امتیاز ۱۲ یا بالاتر به نوعی موارد افسردگی را نشان می‌داد. به طور میانگین، این مطالعه نشان داد زنانی که در هر هفته ۵۵ ساعت و یا بیشتر کار می‌کردند، امتیاز ۱۱٫۸ را به خود اختصاص دادند، همچنین زنانی که در هفته به طور استاندارد ۳۵ تا ۴۰ ساعت کار می‌کردند، میانگین امتیاز ۱۱ را به خود اختصاص دادند.

بین مردانی که طولانی مدت یا به طور استاندارد کار می‌کردند، هیچ تفاوتی وجود نداشت. اما مردانی که در آخر هفته‌ها نیز کار می‌کردند، علائم افسردگی بیشتری را نسبت به افرادی که فقط در طول روزهای هفته کار می‌کردند، از خود نشان دادند.

به طور کلی، این مطالعه نشان داد افرادی که در طول هفته ساعات بیشتری کار می‌کردند، درآمد بالاتر و در کار خود آزادی بیشتری داشتند.

همچنین، کارفرمایان به طور فزاینده‌ای به کارکنان خود اجازه می‌دادند تا “از راه دور” کار کنند – که دارای مزایای مثبتی است، اما در عین حال ضعف‌هایی نیز دارد. شاید این امر باعث آزادی بیشتری در کار شود اما از طرفی شخص باید کارهای خارج از منزل خود را وارد خانواده کند که می‌تواند عوارض منفی داشته باشد.

کار شما و خانه شما دیگر از هم جدا نیستند و افراد باید در هر زمانی و احتمالا آخر هفته‌ها نیز کار کنند. بنابراین تعیین مرزها بسیار اهمیت دارد. برای مثال، تصمیم بگیریم تا ایمیل‌های خود را پس از چندین ساعت کار جواب ندهیم.

همچنین اهمیت دارد مقداری از زمان خود را به کارهایی اختصاص دهیم که انرژی ما را شارژ کند. این کارها می‌تواند شامل پیاده‌روی روزانه یا مقداری استراحت باشد.

بنابراین شاید بهتر باشد برخی افراد برای کاهش ساعت کاری خود با مدیرشان صحبت کنند یا تنظیمات دیگری را در محل کار خود بکار گیرند.

در نظرسنجی اخیر از کارگران ایالات متحده، متوجه شدند که افزایش برخی کیفیت‌ها در محل کار می‌تواند رضایت شغلی افراد را افزایش دهد – از جمله ترتیب دادن کارهای انعطاف پذیر، احساس پشتیبانی و به رسمیت شناخته شدن کارگر توسط کارفرما.

کارگرانی که بیشتر راضی هستند و کمتر تحت استرس قرار دارند، کارآمدتر خواهند بود و بهتر می‌توانند خدمت کنند.

منبع: فوت و فن
Thanks! You've already liked this
No comments