آیا ورزش صورت نشانه‌های پیری را از بین می‌برد؟

دکتر “کریستیتا لی”، یک متخصص پوست در دانشگاه هاروارد می‌گوید: بیماران اغلب به دفتر من می‌آیند و می‌پرسند: “چگونه می‌توانم جوانتر به نظر برسم؟ ” در حالی که من همیشه برای جوان‌تر به نظر رسیدن و داشتن احساس جوانی، یک زندگی سالم را پیشنهاد می‌کنم. یک رژیم غذایی متعادل و ورزش منظم، من هرگز از تمرینات صورت به عنوان بخشی از این رژیم نگاه نمی‌کردم.

تا زمانی که در یک مطالعه اخیر منتشر شده در مجله پزشکی JAMA، نتایج قابل توجهی نشان داد که تمرینات معمولی صورت ممکن است روند پیری تدریجی صورت را کندتر کند.

تمرین صورت: یک چشمه جوانی برای چهره شما

منطق پشت این مطالعه در این واقعیت ریشه دارد که بخش بزرگی از پیری صورت به علت از دست دادن چربی و بافت نرم است که منجر به تضعیف و چین و چروک صورت می‌شود.

اگر ما می‌توانیم در ورزشگاه وزنه برداری کنیم و عضلات خود را بزرگ‌تر کنیم، چرا این کار را برای عضلات صورت خود انجام ندهیم و به این ترتیب خطوط چهره را پر کنیم تا در صورت خود جوانی بیشتری ایجاد کنیم.

مفهوم تمرینات صورت یک موضوع جدید نیست. با یک جستجوی ساده در اینترنت، می‌توانید تعداد زیادی از پست‌های وبلاگ‌ها و کتاب‌های مربوط به این موضوع را پیدا کنید و برنامه‌هایی را بدست آورید که چشمه‌ی بعدی جوانی شما را تضمین کنند.

آنچه که محققان پوست در مطالعه خود انجام دادند، که در نوع خودش اولین بود، این سوال را از دیدگاه دقیق‌تر علمی بررسی کردند. در این آزمایش، ۲۷ زن بین ۴۰ تا ۶۵ ساله، برای انجام تمرینات روزانه – ۳۰ دقیقه تمرین به مدت هشت هفته – داوطلب شدند و سپس تمرینات را تا ۲۰ هفته ادامه دادند.

سپس از متخصصین پوستی که از تمرین شرکت‌کنندگان خبر نداشتند، خواستند تا عکس‌های شرکت کنندگان را قبل و بعد از این تمرینات ارزیابی کنند. متخصصین پوست دریافتند که بعد از ۲۰ هفته تمرین، صورت و گونه داوطلبان پرتر شده بود و میانگین سن آنها را قبل از تمرین، ۵۱ سال و بعد از تمرین ۴۸ تخمین زدند.

علاوه بر این، تمام شرکت‌کنندگان در پایان مطالعه، در ظاهر خود بهبودی قابل‌توجهی را احساس کردند.

در حالی که این نتایج به نظر هیجان انگیز است، مطالعه دارای برخی از محدودیت های آشکار است. از ۲۷ داوطلب ثبت نام شده، ۱۱ نفر قبل از اتمام آزمایش کنار کشیدند. یکی از دلایلش ممکن است این باشد که این برنامه زمان‌بر (۳۰ دقیقه در روز) بود ،. تعداد کم داوطلبان در این مطالعه نیز محدودیت آن بود.

علاوه بر این، گروه کنترل نیز وجود نداشت، بدین معنی که ممکن بود برخی شرکت، تمرینات خود را به طور کامل انجام ندهند.

همچنین نتیجه‌گیری در مورد طول عمر این نتایج دشوار است. احتمالا تمرینات باید ادامه یابد تا اثراتش حفظ شود. اما برای چه مدت؟ و چند بار؟ کدام تمرین بیشتر مفید است؟ برای رسیدگی به این سوالات، مطالعات بیشتری لازم است.

کرم‌های ضدآفتاب امتحان خود را پس داده‌اند و ثابت شده هستند

برای کسانی که هنوز شک دارند، و برای حفظ جوانی خود مایل به امتحان کردن مواردی هستند که مبتنی بر شواهد است، ما یک پیشنهاد ساده ارائه می‌دهیم: استفاده از کرم‌های ضد آفتاب.

شما ممکن است توصیه‌های متخصصین پوست برای استفاده از کرم‌های ضد آفتاب را جدی نگرید، اما موارد زیادی از تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که آفتاب نقش بالایی در پیری زودرس پوست ما دارد.

شما می‌توانید با اعمال طیف گسترده‌ای از کرم‌های ضد آفتاب روزانه با SPF 30 و بالاتر، به ویژه بر روی پوست صورت خود، در برابر اثرات مضر آفتاب محافظت کنید. تشابه آن به مانند گذاشتن پرده جلوی پنجره و محافظت از افراد و وسایل داخل خانه در برابر نور خورشید است.

این پرده بعد از ۵ تا ۱۰ سال چگونه به نظر می‌رسد؟ اگر خورشید می‌تواند یک شیء بی جان را پژمرده و رنگ پریده کند و به چنین درجه‌ای برساند، فکر کنید می‌تواند چه بلایی بر سر پوست شما بیاورد.

در مورد تمرینات صورت، هیئت داوران هنوز تصمیم نگرفته‌اند. اما بر خلاف لوازم آرایشی بهداشتی که برای حفظ جوانی استفاده می‌شوند و نیاز به پول و زمان برای ترمیم و بهوبدی دارند، تمرینات صورت آزاد و مطمئنا بی ضرر هستند.

پس چرا وقت خود را صرف تمرینات صورت نمی‌کنید؟ حتی اگر شما را جوان‌تر نکند، حداقل این تمرین و حرکت‌های جالب صورت، باعث لبخند شما می‌شود.

منبع: فوت و فن
Thanks! You've already liked this
No comments