ماموگرافی چیست و چه نکاتی را برای انجام دادن آن باید رعایت کرد؟

ماموگرافی تکنیکی است که در آن با استفاده از اشعه ی ایکس، تصاویری از بافت سینه تهیه میشود. حتی نام سرطان سینه برای بسیاری از بانوان همراه با وحشت میباشد؛ ماموگرافی تکنیکی است که به وسیله ی آن تومورهای اولیه ی سرطانی در بانوان تشخیص داده میشوند. استفاده از این متود توانسته است که تشخیص های زود هنگام سرطان سینه را به طرز قابل توجهی افزایش دهد.

هدف اصلی ماموگرافی چیست؟

ماموگرافی برای تشخیص وجود هرگونه غده در بافت سینه و بررسی تصاویر به دست آمده از آنها به کار برده میشود. در این تکنیک، بافت سینهی افراد توسط دستگاه و به کمک اشعهی ایکس اسکن میشود تا در صورت مشکوک شدن پزشک به سرطان سینه، آزمایشات تکمیلی صورت بگیرند.

آیا ماموگرافی برای بدن مضر است؟

بسیاری از افراد تصور میکنند که به دلیل استفاده شدن از اشعه ی ایکس، این متود میتواند برای بدن بسیار خطرناک باشد. اما لازم است بدانید که اشعهی ایکس استفاده شده در این متود بسیار ضعیفتر از حالت عادی میباشند و مدت زمان مواجهه با این اشعه بسیار کوتاه است و در پایان عکسبرداری، بدن شما با مقدار بسیار کمی از این اشعه مواجه شده است و جای نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

آیا ماموگرافی یک فرآیند دردناک است؟

بسته به سن بیمار، جواب این سوال میتواند متفاوت باشد. در بسیاری از موارد، ماموگرافی یک فرآیند دردناک نیست و مدت زمانی کمتر از یک دقیقه برای انجام آن زمان لازم است. معمولاً بیمارانی که سن آنها در محدودهی ۳۰ تا ۳۵ سال قرار دارد، به دلیل بافت متراکم سینه، در مراحل انجام این فرآیند کمی احساس درد میکنند.

لازم به ذکر است که در افرادی که بافت سینهی آنها متراکم است، فرآیند عکس برداری میتواند نتیجهی مشخصی را به همراه نداشته باشد و به انجام آزمایشات مختلف برای مطمئن شدن از سلامت بیمار نیاز باشد.

ماموگرافی چگونه انجام می‌شود؟

در فرآیند ماموگرافی، بافت سینه در بین لایه های دستگاه قرار میگیرد و کمی فشرده میشود. سپس، دستگاه با استفاده از اشعه ی ایکس اقدام به گرفتن عکس از بافتهای مختلف سینه میکند که بسته به تراکم بافت سینه، این فرآیند میتواند تا مدت یک دقیقه برای هر سینه طولانی شود.

معمولاً افراد جوان به دلیل متراکم بودن بافت سینه با انجام این آزمایش مشکل دارند و ممکن است که در مراحل انجام عکسبرداری دچار استرس و اضطراب شدید شوند. در این گونه مواقع، توصیه میشود که بیماران به تذکرات تکنسین عکسبرداری توجه کنند و با همکاری مناسب با این افراد، این فرآیند را در آرامش کامل طی نمایند.

چه نکاتی را در رابطه با ماموگرافی باید رعایت کرد؟

بانوان باید به این نکته توجه کنند که برای انجام شدن هرچه بهتر این آزمایش، بهتر است که از لباسهای راحتی استفاده کنند تا کمترین مشکل را در در حین انجام این فرآیند تجربه نمایند. نکتهی مهم دیگری که وجود دارد این است که نباید این آزمایش را در زمان قائدگی انجام داد.

زیرا انجام این فرآیند، نوعی استرس محسوب میشود و ممکن است که فرد در طی انجام آن احساس ناراحتی بکند. همچنین، میزان حساسیت بافت سینه در دوران قائدگی افزایش مییابد و انجام دادن ماموگرافی در این دورهی زمانی میتواند موجب ناراحتی و کسالت بیشتر بیمار شود. بهترین زمان برای انجام ماموگرافی، یک هفته پس از عادت ماهانه است.

Thanks! You've already liked this
No comments