نکاتی برای خلاص شدن از شر مو‌های سفید

آیا موهای سفید می‌توانند دوباره سیاه شوند؟ با تشخیص صحیح و درمان، فرایند خاکستری شدن موها را می‌توان معکوس کرد و موهای سفید می‌توانند سیاه شوند. اما اگر مشکل ژنتیکی یا وابسته به سن باشد، معکوس کردن روند بعید است. با این وجود، این امکان وجود دارد که سرعت این روند را با یک رژیم غذایی متعادل و یک رژیم مراقبت از مو کند کرد.

نکاتی برای خلاص شدن از شر موهای سفید:

افزایش مصرف ویتامین B12

به دلیل کمبود ویتامین B12 موهای شما ممکن است سفید شوند. اگر این مسئله‌ی شماست برگشت فرآیند خاکستری شدن موها می‌تواند به آسانی و راحتی مصرف مقادیر کافی از این ویتامین باشد.

کمبود ویتامین B12 باعث کم‌خونی کشنده (پرنیشیوز) می‌شود و از دست دادن رنگدانه‌های موهایتان نیز از علائم این بیماری است. با حفظ یک رژیم غذایی متعادل که مقادیر مناسبی ویتامین به شما می‌دهد، می‌توان این وضعیت را برطرف کرد.

بررسی غده‌ تیروئید و درمان آن در صورت کم کاری

غده تیروئید شما روی تمام عملکردهای حیاتی بدنتان تأثیر دارد. هیپوتیروئیدیسم یا کم کاری تیروئید می‌تواند منجر به سفیدی زودرس موها شود. لازم است سطح تیروئیدتان را بررسی کنید تا در صورت از بین رفتن رنگدانه در موهایتان از علت آن آگاهی داشته باشید.

کم کاری تیروئید یک بیماری مزمن جدی است و ممکن است به مکمل هورمون نیاز داشته باشد. برخی از غذاها می‌توانند در عملکرد غده تیروئید شما اختلال ایجاد کنند. برای کنترل سطح تیروئید، حواستان به آن‌ها باشد.

ترک سیگار

سبک زندگی شما تأثیر زیادی در سلامتی و رنگ موهایتان دارد. استعمال سیگار بر روی بدن شما اثرات نامطلوبی دارد و می‌تواند در سفید شدن موها مشارکت کند.
نتایج یک مطالعه نشان داد که افراد سیگاری نسبت به افراد غیرسیگاری شانس بیشتری برای از دست دادن رنگدانه مو دارند.

دریافت آنتی‌اکسیدان‌ها به مقدار کافی

رژیم غذایی شما می‌تواند به جلوگیری از بروز موهای سفید کمک کند. فقط کافی است مطمئن شوید که به اندازه کافی از مواد غذایی سرشار از آنتی‌اکسیدان مصرف می‌کنید.

از دست دادن رنگدانه به دلیل استرس اکسیداتیو می‌تواند تسریع شود. اکسیداسیون، که یک فرایند طبیعی است، موجب تولید رادیکال‌های آزاد می‌شود که مقدار آن با افزایش سن، افزایش می‌یابد. این عدم تعادل باعث می‌شود موهایتان رنگدانه خود را از دست داده و سفید شود.

مصرف غذاهایی که برای کاهش موهای سفید مفیدند

اگر به دلیل کمبود ویتامین B12 موهایتان خاکستری شد باید غذاهای دریایی، تخم مرغ و گوشت بیشتری از جمله گوشت گاو و گوسفند مصرف کنید. محصولات لبنی مانند شیر و پنیر نیز منابع خوبی هستند. کسانی که رژیم غذایی گیاهی یا وگان دارند، می‌توانند مکمل یا مواد غذایی غنی‌شده با ویتامین B12 را انتخاب کنند.

همچنین، غذاهای سرشار از آنتی‌اکسیدان مانند انواع توت، انگور، سبزیجات برگ سبز و چای سبز مصرف کنید.

در اینجا لیستی از غذاهایی وجود دارد که به شما کمک می‌کند موهایتان رنگدانه دار شود:

  • انواع توت: این میوه‌های ریز سرشار از ویتامین C هستند.
  • جگر: با کم‌خونی و کمبود آهن مبارزه می‌کند.
  • هویج: سرشار از ویتامین A است.
  • برگ‌های کاری: سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند سلنیوم، ید، روی و آهن است.
  • اسفناج: در تولید ملانین کمک می‌کند.
  • تخم مرغ: سرشار از ویتامین B12 است.
  • لوبیا: منبع غنی پروتئین است.
  • تخمه آفتابگردان: سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها و مواد معدنی است.
  • گردو: منبع غنی از مساست که به تولید ملانین کمک می‌کند.
منبع: خواندنی
Thanks! You've already liked this
No comments