کودک همسری در دنیا؛ از استرالیا تا ایران

۱۱۷ کشور در جهان به کودکان اجازه ازدواج می‌دهند، ایران یکی از این کشورها است با قوانینی که باعث می‌شود کودکان راحت‌تر ازدواج کنند.حداقل سن ازدواج در ایران برای دختران ۱۳ و برای پسرها ۱۵ سال است و گروه زیادی به دلایل مختلفی با این موضوع مخالفند؛ افراد در این سن به بلوغ فکری نرسیده‌اند و نباید اجازه داشته باشند چنین تصمیمی بگیرند، ازدواج کودکان ممکن است به دلیل فقر انجام شود، این موضوع جلوی ادامه تحصیل افراد را می‌گیرد و…

این انتقادات امسال به اوج خودش رسید، نماینده‌های مجلس طرحی را پیشنهاد دادند که در آن سن ازدواج دختران به ۱۵ و پسران به ۱۸ سال افزایش یابد. این اتفاق در ۱۰ سال گذشته در کشورهای مختلف جهان هم رخ داده، به طوری که در ۱۰ سال گذشته آمار ازدواج کودکان در جهان ۲۵ میلیون نفر کاهش پیدا کرده است.

اما برخلاف اقداماتی که در کشورهای مختلف در زمینه ازدواج کودکان انجام شده. این طرح به دلایلی در مجلس شورای اسلامی تصویب نشد تا همچنان ایران درگیر آمار عجیبی در «کودک همسری» باشد؛ براساس اطلاعات مرکز آمار بیش از ۵ درصد ازدواج‌های ثبت شده در ایران مربوط به دخترهای زیر ۱۵ سال است و آمار سازمان ملل هم می‌گوید ۱۷ درصد ازدواج‌های ثبت شده در ایران برای دختران زیر ۱۸ سال است.

قوانین کشورهای دنیا در مقایسه با ایران

نتایج مطالعات موسسه «پو» که در سال ۲۰۱۶ انجام شد نشان می‌دهد که در زمینه ازدواج کودکان کشورهای زیادی وضعیت مشابهی با ایران دارند.

آن‌ها وضعیت ۱۹۸ کشور را در زمینه قوانین مربوط به سن ازدواج بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند؛ در ۱۹۲ کشور قوانینی که سن ازدواج را محدود می‌کند وجود دارد و تنها در گینه، گامبیا، عربستان سعودی، سومالی، سودان جنوبی و یمن هیچ محدودیتی در زمینه سن ازدواج وجود ندارد.

اما این تمام ماجرا نیست، در میان این ۱۹۲ کشور، سن ازدواج در ۱۱۷ کشور کمتر از ۱۸ سال است، یعنی در بیش از ۶۰ درصد کشورهای جهان از جمله ایران، به کودکان زیر ۱۸ سال اجازه ازدواج داده می‌شود.

البته این قوانین در هر کدام از این کشورها شرایط خاصی دارد، در این رابطه در مطالعه مؤسسه پو نوشته شده است: «در استرالیا، اگر فردی بالای ۱۸ سال سن داشته باشد اجازه دارد با کسی که زیر ۱۶ سال دارد، ازدواج کند. در عراق،‌جامائیکا و اروگوئه به کودکان اجازه داده می‌شود تا با اجازه پدر و مادرشان ازدواج کنند.»

در واقع در اکثر این ۱۱۷ کشور قانون ازدواج افراد زیر ۱۸ سال زمانی مجاز می‌شود که شرایطی خاص مثل اجازه پدر و مادر، اجازه دادگاه و… رعایت شود. اما مقایسه آمار ازدواج کودکان در کشورهای مختلف با ایران نشان می‌دهد که با وجود شرایط کلی مشابه ایران با ۱۱۶ کشور دیگر، سن ازدواج کودکان در ایران کمتر از دیگر کشورها است.

این آمار نشان می‌دهد که سن ازدواج دختران و پسران در ایران نسبت به کشورهای دیگر بسیار کمتر است و تصویب طرح جدید در مجلس تغییرات زیادی در این شرایط ایجاد می‌کرد.

۶۵۰ میلیون نفر از زنان ازدواج کرده، کودک هستند

آزاد بودن ازدواج افراد زیر ۱۸ سال در ۱۱۷ کشور دنیا با قوانین مختلف باعث شده تا اکنون بیش از ۶۵۰ میلیون کودک ازدواج کرده در دنیا وجود داشته باشند که جمعیت زیادی از آن‌ها را دختران تشکیل می‌دهند، به طوری که از هر ۵ زن ازدواج کرده یک نفر کودک است.

از سویی یک نقطه مشترک در میان کشورهایی که آمار ازدواج کودکان در آن‌ها زیاد است، وجود دارد، همه آن‌ها جز بنگلادش از قاره آفریقا و جزو کشورهای فقیر هستند.

منبع: هفتستان
Thanks! You've already liked this
No comments