نقش لوله و اتصالات در روند اجرای پروژه های صنعتی و ساختمانی

 

تاسیسات یکی از مهمترین و به طور کلی عضو لاینفک انواع پروژه های صنعتی در مقوله های مختلف مانند صنعت ساختمان، آب و فاضلاب، آبیاری و کشاورزی و اتوماسیونهای صنعتی می باشد که در متریالهای مختلف و در انواع لوله و اتصالات و شیرآلات خلاصه میشود. در مبحث آب و فاضلاب انواع لوله های پلیمری مانند لوله پلی اتیلن، لوله پلیکا، لوله های یو پی وی سی و انواع مختلف منهول پلی اتیلن به وفور مورد استفاده قرار می گیرند و از اینرو می توان لوله های پلیمری در دسته های ذکر شده را به عنوان پایه و اساس این پروژه ها نام برد. لوله و اتصالات پلیمری ذکر شده در ابعاد مختلف در حوزه های مختلف آب و فاضلاب مانند تصفیه خانه های صنعتی، انتقال فاضلابهای خانگی و صنعتی، سیستمهای پایپینگ تاسیسات صنعتی و در کل در مقوله ی انتقال آبهای شرب و یا آبهای آلوده مانند فاضلاب های شهری و صنعتی دارای مصارف عمده و بالایی هستند که البته در این بین نقش لوله کاروگیت و لوله پلی اتیلن تکجداره در این بین بسیار پررنگتر از اقلام دیگر می باشد.

لوله ها و اتصالات پلیمری با توجه به طول عمر بالا و سهولت در نصب یکی از گزینه های مطرح در این صنعت می باشند که با گذشت زمان کمتر از نیم قرن جایگزین مناسبی برای انواع لوله های بتنی و لوله های فولادی گردیده اند. از لوله های پلیمری در موارد بسیاری می توان استفاده نمود که آبیاری باغات و آبرسانی از اولویت ها و برترین های استفاده از این محصول می باشد. اینکه گفته میشود محصول به جهت تبدیل مواد خام پلی اتیلن به لوله و اتصالات پلی اتیلن و یا لوله های دیگر با پایه پلی اتیلن می باشد. لوله های پلی اتیلن در مواردی نظیر کشاورزی، آبیاری قطره ای و آبخیزداری دارای استقبال ویژه ای میباشند به طوری که میتوان این لوله ها را پایه و اساس اصلی در اجرای این پروژه ها دانست.

لوله های پلی اتیلن موارد مصرف بالایی دارند به طوری که در پارکها و و فضاهای سبز محله های مختلف نیز میتوان این لوله ها را که با رنگ مشکی و خطوط آبی خوابانیده شده اند را دید. از این لوله ها جهت انتقال آب استفاده می شود به طوری که پس از انتقال به وسیله شیرآلات و یا اتصالات به نقاط دلخواه فضاهای سبز انتقال داده می شوند. شاید آبنماها و نحوه آبیاری درختان در بوستان ها به نظر کمی ساده و عادی بیاید اما با کمی توجه خواهید دید که شبکه ی عظیمی از لوله واتصالات و انواع شیرآلات و آبپاشها بخصوص آبپاش مخفی شونده هانتر وظیفه انتقال و آبیاری سطوح مختلف از بوستان را بعهده دارند. البته در این بین با لوله هایی نیز برخورد مینمایید که سطحی براق و نقره ای رنگ دارند که معمولا جهت انتقال آب شرب مورد استفاده قرار می گیرند به این لوله ها لوله گالوانیزه و یا لوله روی اندود نیز میگویند. این لوله ها با استفاده از روی پوشش داده شده اند و در برابر انواع فشارهای سطحی و زیر سطحی مقاوم بوده و طول عمر بالایی نیز دارند. علاوه بر این در این صنعت انواع شیرآلات نیز مورد استفاده قرار می گیرند که هر کدام وظیفه ای به لحاظ کنترل و یا انتقال سیالات دارند که در مقاله بعدی سعی بر تفکیک و توضیح در این موارد را نیز داریم.

Thanks! You've already liked this
No comments