پاسخ به سوالات رایج درباره ناباروری مردان (بخش اول)

وقتی زوجی با مشکل ناباروری و یا بچه دار نشدن مواجه می‌شوند، غالباً ابتدا این تصور غلط وجود دارد که مشکل بچه دار نشدن متوجه زن است.

اما براساس اعلام انجمن پزشکی باروری آمریکا، مسائل و مشکلات ناباروری به طور مساوی بین مردان و زنان تقسیم می شود. هر کدام از زوجین در رابطه، عامل ۳۰ درصد از ناباروری هستند و ۴۰ درصد مشکلات باقی مانده، با ترکیبی از مشکلات مرد و زن یا دلایل غیر قابل توضیح در ارتباط است.

بنابراین اگر شما هم با مشکل ناباروری مواجه هستید، باید به جای برچسپ زدن به همدیگر، هر دو تحت ارزیابی قرار بگیرید، تا دلیل اصلی بچه دار نشدن شما مشخص شود.

چه وقت باید به متخصص ناباروری مراجعه کنیم؟

به طور معمول زوجینی که کمتر از ۳۵ سال سن دارند، اگر پس از ۱ سال تلاش برای باردار شدن، موفق به این کار نشدند، باید به متخصص نازایی مراجعه کنند.

از سوی دیگر اگر زوجین بالاتر از ۳۵ سال سن داشته باشند و پس از ۶ ماه تلاش برای باردار شدن، موفق به اینکار نشدند نیز باید بطور مشابه به متخصص ناباروری مراجعه کنند.

اگر مشکل بچه‌دار نشدن از مرد باشد

هیچ فرقی نمیکند که کدام یک از زوجین دارای مشکل نازایی هستند، و در هر صورت، باید با مشکل پیش آمده کنار آمد، و راه های درستی را در پیش گرفت. چنانچه مشکل اصلی از مرد باشد، باید در اسرع وقت ریشه این مشکل را پیدا کرد و درک درستی از علل نازایی مرد به دست آورد. وبسایت نسخه در ادامه به بررسی ۱۰ سوال رایج درباره ناباروری مرد خواهد پرداخت. با ما همراه باشید.

چگونه می‌توانم همسرم (مرد) را تشویق کنم که به یک متخصص ناباروری مراجعه کند؟

بعضی از آقایان حتی دوست ندارند برای معاینه منظم و یا غربالگری به پزشک مراجعه کنند، بنابراین احتمالاً مراجعه به یک متخصص مربوط به امور باروری، قطعا در لیست کارها و اولویت های آن ها نیست.

در این خصوص، مرد شما ممکن است تصور کند که چون توانایی بچه دار شدن را ندارد، احتمالا نسبت به سایر مردان ناتوانتر است. و نمیتوان کاملا به او واژه “مرد” را نسبت داد!!!!

به طور معمول مشکل در ناباروری مردان میتواند مساله بزرگ و مهمی نباشد. و با مراجعه به متخصصین برطرف شود. در برخی موارد، ممکن است تعداد اسپرم ها کم باشد. برای همین هیچ شانسی در این وضعیت برای باردار شدن وجود ندارد.

خبر خوب این است که در بسیاری از موارد اگر زودتر به متخصصین مراجعه کنید، احتمالا مشکل شما برطرف خواهد شد. اما اگر پس از یک سال تلاش برای فرزندآوری، موفق به این کار نشدید، حتما و حتما باید به متخصص مراجعه کنید. اگر اینکار صورت نگیرد احتمالا تا آخر عمر نتوانید صاحب فرزند شوید.

اگر همسر شما از اولین ملاقات پزشک احساس ناراحتی یا شرمساری کرده است، از او حمایت کنید و به او یادآوری کنید که او را تنها نخواهید گذاشت.

اصلا ناباروری در مردان یعنی چه؟

ناباروری جنس مرد، وضعیتی است که در آن دستگاه تولید مثل مرد دچار مشکلاتی می‌شود، که نمیتواند یک زن را باردار کند. مشکلات زیر میتواند در عدم توانایی مردان در بارور کردن زنان نقش داشته باشند:

  • کاهش تعداد اسپرم
  • نبود سلول جنسی یا همان اسپرم در آب منی
  • کاهش قدرت باروری اسپرم ها
  • ناتوانی سلول های جنسی در انجام لقاح یا ترکیب با تخم در زنان

چه عواملی باعث ناباروری مردان می‌شود؟

موارد زیر علل شایع ناباروری مردان است:

  • ناهنجاری های ساختاری: این ناهنجاری ها میتوانند جریان اسپرم و یا مایع منی را مسدود کنند. ممکن است مردان به صورت مادرزادی با ناهنجاری به دنیا بیایند. یا ناهنجاری های ناشی از عفونت یا انجام عمل جراحی باشد.
  • اختلالات تولید اسپرم: هنگامی که تولید اسپرم مهار می شود. این مشکل ممکن است در مردانی که وازکتومی داشته اند یا واریکوسل دارند دیده شود.
  • اختلالات انزال: مانند ناتوانی جنسی یا انزال رتروگراد که مانع از رسیدن اسپرم به زن می شود.
  • اختلالات ایمونولوژیکی: مانند اختلالات غدد درون ریز یا آنتی بادی های ضد اسپرم که مانع از رسیدن اسپرم و نفوذ موفقیت آمیز به تخمک شوند.
  • آزواسپرمی غیر انسدادی: به این معنی که بیضه هیچ اسپرمی تولید نمی کند. و یا اسپرم را در مقادیر کم تولید می کند. که در تجزیه و تحلیل مایع منی قابل تشخیص نیست.
  • آزواسپرمی انسدادی: که در آن اسپرم تولید می شود، اما نمی تواند ترشح شود، به دلیل وجود انسداد بیرون نمی آید.

آیا مشکل و بیماری خاصی می‌تواند باعث ناباروری در مردان شود؟

مردان نیز مانند خانم ها می توانند سطح غیر طبیعی تیروئید یا هورمون پرولاکتین داشته باشند. این وضعیت می تواند منجر به اختلال در عملکرد تولید مثل شود. خوشبختانه، این مشکلات می توانند از نظر پزشکی درمان شوند و باروری اغلب پس از رفع این مشکلات احیا می شود.

مواد دارویی در شیمی درمانی یا پرتودرمانی یکی دیگر از علل ایجاد ناباروری است. این پروسه های درمانی می توانند به بیضه ها آسیب جدی وارد کنند.

منبع: نسخه
Thanks! You've already liked this
No comments