۹ اشتباه رایجی که بیشتر زوج‌ها برای فرزندآوری مرتکب می‌شوند

در این مقاله به اشتباهات رایجی که زوج ها حین تلاش برای بچه دار شدن مرتکب می‌شوند خواهیم پرداخت. خواندن این مقاله برای تمامی کسانی که در تلاش برای بچه دار شدن هستند توصیه می‌شود.

۹ اشتباه رایج در هنگام تلاش برای فرزند آوری:

۱ . کاهش نزدیکی و رابطه جنسی

یکی از اشتباهات رایج زوج ها زمانی که قصد دارند بچه دار شوند، این است که تعداد نزدیکی و رابطه های جنسی خود را افزایش نمیدهند. و از فرصت های مختلف برای بچه دار شدن استفاده نمی‌کنند.

داشتن باورهای اشتباه درباره برقراری رابطه جنسی برای بچه دار شدن، می‌تواند به راحتی روی فرزندآوری شما تاثیر بگذارد. پس هر وقت دوست داشتید نزدیکی کنید. و ترجیحا به چند روز پیش از تخمک گذاری توجه ویژه داشته باشید.

۲ . افزایش بیش از اندازه نزدیکی و رابطه جنسی

برخی از زوج ها فکر می‌کنند تا تعداد رابطه و نزدیکی آن ها بیشتر شود، آسانتر و زودتر باردار میشوند. شاید یکی از فاکتورهای حامله شدن افزایش رابطه جنسی باشد، اما همیشه جوابگو نیست. و به تنهایی نمی تواند تضمینی برای بچه دار شدن شما باشد.

هرچند که افزایش تعداد نزدیکی ها، به هیچ عنوان باعث کاهش اسپرم نمیشود (چون هر روز اسپرم تولید میشود) ، اما افزایش تعداد نزدیکی در طول روز یا هفته میتواند باعث فرسودگی، خستگی و کاهش انگیزه برای باردار شدن شود.

۳ . داشتن تنها یک پوزیشین و موقعیت برقراری رابطه جنسی

برخی از پوزیشن ها ذاتا به گونه ای هستند که بیشتر زوج ها در این حالات میتوانند به راحتی و پس از چند بار تلاش برای بارداری، موفق شوند. اما این به معنی موفقیت صد در صد همه زوج ها نیست.

اگر فکر میکنید که یک پوزیشن رابطه جنسی جواب نمیدهد و تلاش شما هر بار با شکست مواجه می شود، باید بفهمید که نیازمند امتحان کردن پوزیشن جدید هستید. سعی کنید هر بار که رابطه برقرار میکنید، در چند پوزیشن مختلف اقدام به برقراری رابطه جنسی کنید.

۴ . مقصر دانستن زن در عدم موفقیت رابطه جنسی

برخی از افراد به طور معمول، زمانی که پس از تلاش برای حاملگی، موفق به باردار شدن نمی شوند، به صورت اتوماتیک فکر میکنند که ایراد از همسرشان (زنشان) است. درحالی که این قضیه واقعا درست نیست.

بیشتر مردان در چنین مواقعی، اصلا این احتمال را نمی‌دهند که شاید ایراد از جانب آن ها باشد. صرفا به خاطر خروج مایع هنگام ارگاسم از آلت مرد، نمیتوان سریع گفت که مرد مشکلی ندارد.

شاید واقعا ایراد از ناباروری مرد باشد. در هر صورت زمانی که یک مرد به ارگاسم می رسد مایعی از آلتش خارج می شود. ممکن است مایع منی، فاقد هرگونه اسپرم باشد!!

حدود نیمی از مسائل ناباروری مربوط به زنان است، ۴۰٪ با مردان و ۱۰٪ دیگر متوجه هر دو جنس و یا حتی تقصیر آن ها نیست. بهترین کار این است که پیش از اقدام به بارداری، آزمایش های مختلف باروری را پشت سر بگذرانید تا متوجه همه چیز شوید.

۵ . اشتباه در محاسبه زمان تخمک‌گذاری

صادقانه بگویم دانستن زمان دقیق تخمک گذاری واقعا دشوار است و همیشه آن چیزی نیست که ما در محاسباتمان تخمین میزنیم.

اغلب زنان طبق زمانبندی که در دفتر چرخه قاعدگی خود می نویسند، معتقدند که ۱۴ روز پس از اولین روز قاعدگی، روند تخمک گذاری شروع می‌شود. اما حقیقت آن است که طول این چرخه ثابت نیست و متغیر است. فرآیند تخمک گذاری همیشه دقیقا در آن روزی نیست که همیشه تخم گذاری می‌کردید.

برخی از خانم ها همچینین معتقدند می توانند بر اساس علایم و نشانه ها، روز دقیق تخمک گذاری را تخمین بزنند.

بسیاری از خانم ها همچنین فکر می کنند که با شناسایی برخی علائم می توانند تخمک گذاری را مشخص کنند. اگر با دقت به علایم و نشانه های بدن خود توجه کنید، ممکن است متوجه شوید که چند روز قبل از تخمک گذاری ترشح شفافی از واژن شما قابل مشاهده است.

اما بیشتر خانم ها این علایم را نادیده می گیرند یا متوجه آن نمی شوند. حتی بسیاری به اشتباه فکر می کنند ترشحات طبیعی آنها نشانه تخمک گذاری است. متخصصان زنان و زایمان توصیه می کنند به جای حدس زدن زمان تخمک گذاری (که اغلب اشتباه حدس میزنند) سعی کنند از کیت های آماده پیش بینی زمان تخمک گذاری استفاده کنند.

۶ . داشتن رابطه جنسی در روز تخمک‌گذاری

فرقی نمیکند از چه طریقی اقدام به تخمین روز دقیق تخمک گذاری کنید، در هر صورت نباید دقیقا تا روز تخم گذاری صبر کنید. برخی از افراد به اشتباه دقیقا تا روز تخمک گذاری رابطه جنسی برقرار نمیکنند. و معتقدند که بیشترین احتمال برای بچه دار شدن، ایجاد رابطه در همان روز است.

اما این میتواند اشتباه باشد و فرآیند حاملگی را یک ماه عقب بی اندازد. همیشه این امکان وجود دارد روزی که شما تخمین میزنید اشتباه باشد و از دست برود. معمولا پس از تخمک گذاری تنها ۲۴ ساعت زمان وجود دارد تا تخمک بارور شود، اگر در این زمان، اسپرم به تخمک نزسد، تلاش برای باروری به ماه بعد موکول میشود.

متخصصان توصیه می کنند که از چند روز قبل از تخم گذاری اقدام به نزدیکی کنید. زیرا اسپرم از لحظه خارج شدن از آلت مرد، حدودا ۲ تا ۵ روز میتواند زنده بماند. احتمال باردار شدن از چند روز قبل تخمک گذاری بالا است.

۷ . استفاده از ماده روان‌کننده حین نزدیکی

بیشتر روان کننده های تجاری بر تحرک اسپرم تأثیر منفی می گذارند و رسیدن اسپرم به تخمک را سخت تر می کنند. در انتخاب نوع روان کننده دقت کنید.

۸ . دلسرد شدن

اگر دو یا چند ماه تلاش کردید و موفق به باردار شد نشدید، نباید نا امید شوید. همه زوج ها در تلاش های اول موفق به باردار شدن نمیشوند. وقتی تلاش شما با شکست مواجه می شود دلیل آن ناباروری شما نیست. سعی کنید دست کم ۶ ماه تا ۱ سال صبر کنید و اگر موفق نشدید آنگاه به متخصص نازایی و یا ناباروری مراجعه کنید.

۹ . زمانی اقدام می‌کنید که دیگر دیر است

برخی از افراد زمانی به متخصص نازایی مراجعه میکنند که دیگر کار از کار گذشته و یا احتمال باروری در آن ها پایین آمده است.

معمولا کسانی که بیشتر از ۳۵ سال سن دارند، باید حدود ۶ ماه تلاش برای بارداری، اگر مشکل خاصی نداشته باشند باردار شوند. اگر نشدند باید به متخصص ناباروری مراجعه کنند.

کسانی که کمتر از ۳۵ سال سن دارند و موارد زیر را تجربه می کنند باید حتما در اسرع وقت به متخصص مراجعه کنند:

  • دوره های نامنظم
  • سابقه عفونت های مقاربتی (STI)
  • بارداری خارج رحمی
  • بیماری التهابی لگن (PID)
  • یا سایر مشکلات سلامتی

با وجود این مشکلات باید حتما در اسرع وقت به پزشک و متخصص مراجعه کنید. اگر برای یک مدت طولانی این مشکلات بدون درمان رها شوند، احتمال بارداری شما به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.

منبع: نسخه
Thanks! You've already liked this
No comments