علت سفیدی زبان چیست؟

تا به حال از خود پرسیده‌اید که چرا پزشکان در معاینات اولیه خود از بیمار، زبان وی را می‌بینند؟ متخصصان گوش و حلق و بینی، رنگ زبان را نشانه‌ای از سلامت تلقی می‌کنند، به خصوص وقتی که در کودکان، زبان دچار نوعی بیماری قارچی به نام برفک می‌شود، یا در بزرگسالان زمانی که رنگ و بافت سطحی زبان به دلیل رعایت نکردن بهداشت یا استعمال سیگار و مواد مخدر دچار تغییراتی می‌شود.

بی‌جهت نیست که در طب سنتی نیز داشتن یک زبان مرطوب، صورتی‌رنگ و کمی زبر، از علائم سلامت بدن شناخته شده است.

اما تغییرات رنگ و بافت زبان در مواردی بسیار، هشداردهنده و نشان‌دهنده احتمال بروز بیماری‌های خطرناکی چون سرطان حفره دهان و زبان یا بیماری‌های مزمن کلیوی و کبدی است، ولی در برخی موارد نیز تغییر رنگ زبان نشانه بیماری نیست و نیاز به درمان خاصی نیز ندارد که سفید شدن سطح زبان از این موارد است.

دکتر ابراهیم رزم‌پا، متخصص گوش، حلق و بینی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در این باره می گوید:

اگر روی زبان زخمی ایجاد شود که بیش از دو هفته بماند، نیاز به بررسی جدی دارد، چراکه می‌تواند نشانه اولیه‌ای از سرطان حفره دهان و زبان باشد.

تغییر رنگ زبان

متخصصان اطفال به پریدگی رنگ زبان که می‌تواند از رنگ سفید تا خاکستری را شامل شود، به عنوان نشانه‌ای برای بررسی سلامت سیستم گوارشی کودک بسیار توجه می‌کنند. به اعتقاد این متخصصان، معمولا چنین تغییر رنگی در زبان، بیشتر در اطفال بالای یک سال به چشم می‌خورد و علت آن رژیم غذایی نادرست و مشکلات گوارشی ناشی از آن است.

این بچه‌ها معمولا روده تنبلی دارند و عمل بازدم را به راحتی انجام نمی‌دهند. در رژیم غذایی آنها از فیبر غذایی به اندازه کافی استفاده نمی‌شود و خشک شدن زبان این کودکان نیز به علت کم بودن ترشح غدد بزاقی و آب بدن است.

دکتر رزم‌پا با اشاره به این‌که تغییرات بافت زبان در برخی موارد مادرزادی است و به بیماری خاصی برنمی‌گردد، می‌گوید: برخی از افراد به صورت ژنتیکی دارای زبان‌های پرزدار هستند، بدون آن‌که دچار بیماری خاصی باشند. همچنین زبان برخی افراد در نقاط مختلف، دارای چند رنگ است که به آن زبان جغرافیایی می‌گویند.

جدای از این موارد، تغییرات رنگ و بافت زبان تنها در چند مورد باید جدی گرفته شود: در هنگام بروز بیماری قارچی برفک (بروز لکه‌های سفید روی زبان) ، به دنبال رعایت نکردن بهداشت و مصرف دخانیات و مواد مخدر و نیز به علت بیماری‌هایی چون ایدز که با نقص سیستم ایمنی بدن همراه است.

سفیدی زبان می تواند در اثر التهاب و عفونت پرزهای چشایی در سطح زبان ایجاد شود. قرار گرفتن باقیمانده غذاها، باکتری ها و سلول های مرده در بین پرزهای چشایی ملتهب باعث سفیدی زبان می شود.

علل التهاب پرزهای چشایی

این موارد عبارتند از:

  • کم آبی بدن
  • خشکی دهان
  • مصرف زیاد الکل
  • تب
  • کشیدن سیگار

زخمی دردناک در دهان!

آفت دهان ضایعه‌ای است که معمولا قسمت مرکزی آن حالتی زخمی و زردرنگ داردو اطرافش توسط یک هاله قرمز رنگ پوشیده شده است. دکتر نصرت‌الله عشقیار، متخصص آسیب‌شناسی دهان، فک و صورت توضیح می‌دهدکه یکی از مشخصه‌های بارز آفت، دردشدیدآن است.

استاددانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران در ادامه اضافه می‌کند: آفت‌ها را می‌توان به دو دسته؛ آفت کوچک و آفت بزرگ تقسیم کرد. دوره حضور آفت کوچک تقریبا دو هفته و دوره حضور آفت بزرگ گاهی اوقات به یک یا دو ماه هم می‌رسداین ضایعه بسیار شایع است و خیلی از افراددر طول زندگی خودبه آن مبتلا می‌شونداما علت بروز آن مشخص نیست.

با این حال تعدادی فاکتور مستعدکننده برای آن مطرح شده است. برای مثال ضربه زدن به مخاط توسط مسواک یا زخم شدن مخاط، اعمال فشار، گازگرفتگی و عوامل میکروبی همگی می‌تواننددر ایجادآفت نقش داشته باشند.

نکته جالب این است که آفت فقط در مناطقی از دهان ایجادمی‌شودکه مخاط متحرک داردمثل مخاط گونه، پشت لب، زبان و … بنابراین در مخاط کام سخت و لثه آفت ایجادنمی‌شود.

درمان‌های خانگی

این موارد عبارتند از:

۱ . نمک

این ماده طبیعی تمیز کننده زبان است. کمی نمک روی زبان بپاشید و با مسواک روی زبان بکشید. این روش در یک هفته نتیجه می دهد (این روش برای افراد مبتلا به فشار خون مفید نیست) .

۲ . مسواک

با مسواک روی زبان بکشید تا تمیز شود.

۳ . توت فرنگی

از توت فرنگی اغلب برای سفید کردن دندان استفاده می شود. اما برای تمیز کردن زبان نیز مفید است.

۴ . لیمو با جوش شیرین

مخلوطی از این ۲ را به دندان و زبان بمالید تا دهان خوش بو شود، دندان ها سفید و لایه سفید روی زبان نیز برطرف شود.

۵ . ماست

حاوی باکتری های مفید است که قارچ های ایجاد کننده لایه سفید را از بین می برد.

۶ . زردچوبه

مخلوطی از این ادویه و آب لیمو را روی زبان بکشید.

۷ . دهان شویه

پس از مسواک زدن، دهان خود را با دهان شویه بشویید.

۸ . سیب

برای سفیدی دندان، رفع بوی دهان و تمیز کردن زبان، سیب بخورید.

منبع: مشروح
Thanks! You've already liked this
No comments