فواید نوشیدن آب‌گرم در دوران بارداری را می‌دانید؟

خانم‌ها در طول بارداری بسیار مراقب کارهایی که انجام می‌دهند، غذایی که می‌خورند و سلامت‌شان هستند. نه تنها خود ماد، که دوستان و خویشاوندان هم مراقب‌اند.

به همین دلیل است که از زمانی که این “خبر خوب” را به آنها می‌دهید، شما را با انواع و اقسام نصیحت‌ها بمب باران می‌کنند.

اما چیزی که شاید هیچ کس به شما نگوید این است که شما باید در این دوران هر روز به مقدار کافی آب بنوشید. این عنصر حیاتی، آب، بیشتر از ۵۰ درصد وزن بدن هر انسانی را تشکیل داده است و در نتیجه فراوان‌ترین چیزی است که در بدن یافت می‌شود.

نوشیدن آب مناسب باعث سالم ماندن شما و جنین در حال رشدتان می‌شود.

نوشیدن آب معمولی بسیار ضروری است، اما از آن بهتر نوشیدن آب گرم است. در حقیقت متخصصان تاکید داشته‌اند که نوشیدن آب ولرم بر سلامتی شما و جنین‌تان تاثیری عالی دارد.

این شما و این هم دلایل نوشیدن آب ولرم در دوران حاملگی:

۱ . دستگاه‌گوارش را تمیز می‌کند

اگر روزتان را با نوشیدن یک لیوان آب ولرم آغاز کنید، دستگاه گوارش‌تان آرام و فعال خواهد شد. این کار به بدن کمک می‌کند تمام سمومی را که در طول شب ساخته از بدن بیرون کند. انباشته شدن سموم در بدن باعث افزایش مشکلات دستگاه گوارش می‌شود.

آب گرم، همچنین، کمک می‌کند چربی‌هایی که در بدن رسوب کرده‌اند شکسته شده و آب شوند. این چربی‌ها که در بدن رسوب می‌کنند هم باعث بروز مشکلاتی در دستگاه گوارش می‌شوند.

نوشیدن آب سرد بعد از یک وعده غذایی، موجب رسوب کردن چربی‌ها درون روده می‌شود. پس برای جلوگیری از این حالت از آب ولرم استفاده کنید چرا که همانطور که گفتیم نوشیدن آب ولرم دستگاه گوارش را سالم و تمیز نگه می‌دارد.

۲ . از یبوست جلوگیری می‌کند

می‌توانید با نوشیدن آب ولرم از یبوست، یکی از رایج‌ترین مشکلات دوران بارداری، جلوگیری کنید. یبوست به این معنی است که روده شما حرکت ندارد و یا حرکات کمی دارد و شما باید برای عمل دفع فشار زیادی به خود وارد آورید.

دلیل عمده یبوست کمبود آب بدن است. نوشیدن یک یا ۲ لیوان آب ولرم صبح هنگام بر روی معده خالی می‌تواند حرکات روده را افزایش دهد. آب ولرم می‌تواند ذرات غذا را بشکند و آنها را نرم کرده، حرکت آنها در روده را آسان کند.

۳ . باعث افزایش گردش‌خون می‌شود

نوشیدن آب گرم باعث افزایش گردش خون در بدن می‌شود. آب گرم رگ‌های بدن را منبسط می‌کند و در نتیجه باعث می‌شود گردش خون بیشتری در رگ‌ها انجام گیرد. گردش خون بیشتر به معنای رسیدن مواد غذایی و اکسیژن بیشتر به بافت‌ها و اندام‌های بدن، و همچنین کودک در حال رشدتان است.

۴ . بنیه را قوی می‌کند و انرژی‌تان را افزایش می‌دهد

احساس خستگی امری طبیعی در طول حاملگی‌است. این احساس به خاطر تغییرات هورمونی و تغییراتی است که در بدن شما رخ می‌دهد. اما اگر هر از گاهی یک لیوان آب ولرم بنوشید، بنیه و انرژی‌تان افزایش می‌یابد.

آب ولرم باعث خارج شدن سمومی که در درون بدن گردش می‌کنند می‌شود و به علاوه گردش خون را هم افزایش می‌دهد. این برای عملکرد درست عضلات و سیستم عصبی ضروی است. همچنین نوشیدن آب باعث می‌شود ک آبی نگیرید و کلیه‌ها صدمه نبینند.

نوشیدن یک لیوان آب ولرم به صورت روزانه، به خصوص اگر مقداری آب لیمو تازه هم در آن بریزید، باعث افزایش انرژی و کاهش خستگی‌تان در طول دوران بارداری می‌شود.

۵ . باعث افزایش سلامت نایژک‌ها می‌شود

مریض شدن در طول بارداری برای جنین‌تان خوب نیست. نوشیدن آب گرم باعث افزایش سلامت نایژک‌ها و در نتیجه جلوگیری از عفونت گلو، سرما خوردگی، گلو درد و آنفولانزا می‌شود.

گرمای آب داغ بخار تولید می‌کند. پس وقتی لیوانی آب داغ را در جلوی مجارای تنفسی‌تان می‌گیرید، این بخار باعث باز شدن سینوس‌ها گرفته می‌شود و از گلو درد، که بر اثر این عامل بروز می‌کند، جلوگیری خواهد کرد. نوشیدن آب داغ بینی‌تان را هم باز می‌کند.

بسیار مهم است که در طول بارداری از ابتلا به بیماری‌هایی که برای درمان نیاز به دارو دارند، جلوگیری کنید. چرا که این داروها می‌توانند در استفاده دراز مدت ببرای جنین خطرناک باشند.

منبع: فوت و فن
Thanks! You've already liked this
No comments