چگونگی بارداری با وجود پریود نامنظم

هر زنی در یک نقطه از زندگی خود خواسته تا مادر شود. یکی از مهم ترین عوامل در بارداری ناموفق، داشتن عادت ماهانه نامنظم است. در واقع اکثر زنان تنها زمانی به عادت ماهانه نامنظم خود توجه می کنند، که اتفاق نامعمولی برایشان می افتد یا سعی دارند باردار شوند.

در حالی که یک دوره ی ۲۸ روزه به نظر طبیعی می رسد، تام زنان در عادت ماهانه ی خود این نظم را تجربه نمی کنند. دلایلی وجود دارد که ثابت می کند داشتن پریود نامنظم بر لقاح تاثیر می گذارد. چرا که در این حالت، تخمین زمان باروری که برای باردار شدن بسیار مهم است، دشوار می شود.

تاثیر پریود نامنظم بر روی بارداری

داشتن عادت ماهانه ی نامنظم لزوما به این معنا نیست که زنان هرگز نمی تواند عمل لقاح را انجام دهند، اما به این معناست که احتمالا نیاز به تلاش و صبر بیشتری برای رسیدن به هدف خود دارند.

برای شروع بهتر است دلیل نا منظم بودن چرخه ی خود را بیابید. عوامل بسیاری مانند کم کاری غده ی تیرویید، مشکلات غدد درون ریز، استفاده از یکسری دارو های خاص یا حتی ورزش بی رویه ممکن است علت پریود نامنظم شما باشد.

پس بهتر است این موارد را با پزشک خود در میان بگذارید تا در صورت نیاز درمان مناسب را برایتان انتخاب کند. هرچند، اگر هیچکدام از این موارد عامل مشکل شما نبود، باید در شیوه ی زندگی خود تغییراتی ایجاد کنید که به منظم شدن عادت ماهانه شما کمک کند.

برخی از این موارد در زیر آورده شده است:

رژیم غذایی مناسب

با گذاشتن رژیم های هوس بر انگیز به عنوان برنامه ی غذایی هر روزه تان، به سختی می توان تعیین کرد که چه چیزی سالم است و چه چیزی ناسالم. به جای پیش گرفتن این نوع رژیم ها، سعی کنید تا جای ممکن از مواد طبیعی در برنامه ی غذایی خود استفاده کنید.

برای بدن شما راحت تر است تا خود را به آن چه که از دوران کودکی خود می خوردید عادت دهد. ایجاد تنوع در وعده های غذاییتان، کم کردن چربی های مضر ترانس و کربوهیدرات ها و اضافه کردن میوه های تازه و سالاد ها و سبزیجات می تواند مفید باشد. فراموش نکنید تا میزان زیادی آب بنوشید تا آب بدنتان حفظ شود.

داشتن وزن ایده‌آل از لازمه بارداری موفق

گاهی اوقات اضافه وزن می تواند باعث پریود نامنظم شما شود. سعی کنید چند کیلو از وزنتان بکاهید. حتما با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید دلیل نامننظم بودن عادت ماهیانه ی شما چاقی شماست. چرا که کمبود چربی بدن نیز مانند اضافه بودن آن باعث پایین آمدن سطح استروژن و در نتیجه اثر گذاری روی عادت ماهیانه ی شما می شود.

ورزش روزانه برای بارداری موفق

اکثر زنان فکر می کنند فعالیتی که در طول روز برای انجام کار های روزانه ی خود دارند کافی است. اما هیچ میزانی از فعالیت فیزیکی غیر منظم نمی تواند جایگزین ورزش کردن یه طور منظم شود.

ورزش منظم علاوه بر کمک به شما در پایین آوردن وزنتان، می تواند استرس شما را نیز کاهش دهد و ذهنتان را آرام کند. این واکنش دقیقا برعکس نتیجه ی وظایف مربوط به خانه است که بسیار استرس آور هستند. اما حواستان باشد تا به خود بیش از حد فشار نیاورید.

مکمل‌های افزایش باروری

گاهی اوقات امکان دارد پزشکتان برایتان مکمل های را برای افزایش باروری تجویز کند. این مکمل ها تمام مواد مغذی لازم برای تامین نیاز های یک جنین در رحم را در یک زن تأمین می کنند.

پیگیری زمان تخمک‌گذاری خود

به احتمال زیاد حساب کردن این مورد کار آسانی نیست، اما غیر ممکن هم نخواهد بود. شما نیاز دارید تا ماه های متوالی ای زمان تخمک گذاری خود را بیابید تا در آن ماهر شوید. می توانید از اپلیکیشن های باروری استفاده کنید اما بهتر است خودتان به طور دستی این کار را انجام دهید.

علامت گذاشتن در تقویم، راه کاربدی و قدیمی ایست که به شما پیشنهاد می کنیم. همسر خود را نیز در این راه همراه کنید و این عمل را به کاری گروهی تبدیل کنید. با اینکار هنگامی که زمان تخمک گذاری شما برسد، همسرتان هم به اندازه ی شما مشتاق خواهد بود.

امیدواریم این نکات ساده به شما در راهی که برای باردار شدن و عادت ماهانه نامنظم خود در پیش دارید کمک کرده باشد. این کار ممکن از آنچه که خود را برایش آماده کرده اید، زمان بیشتری بگیرد.

اما این امکان هم وجود دارد که در همان تلاش اول نیز موفق شوید. کسی چه می داند؟ اما هر اتفاقی هم که بیافتد، انگیزه ی خود را از دست ندهید یا بی صبر نشوید. چرا که هر زمانی هم که لقاح اتفاق بیافتد، ما می دانیم که شما مادر فوق العاده ای خواهید بود.

منبع: سرسره
Thanks! You've already liked this
No comments